zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zlatá šedesátá – velkolepý dokumentární projekt o nové filmové vlně

M. Forman a M. Ondříček (Foto Josef Janoušek)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S počátkem nového roku 2009 přichází Česká televize s několika skutečně unikátními projekty. Tím nejrozsáhlejším jsou bezpochyby Zlatá šedesátá, zahrnující 26-dílný cyklus portrétů filmových režisérů (autentické vzpomínání především na dobu 60. let), šest dílů dějin československé kinematografie (1945-72), které zmapují tvorbu již nežijících tvůrců, celovečerní film Československá filmová vlna, přehlídku československých filmů ze šedesátých let, publikaci a DVD. Za tímto velkorysým projektem stojí patrně nejodvážnější někdejší dramaturg Československé televize Čestmír Kopecký (nyní producent),v jehož produkci vznikl mj. cyklus Bigbít o poválečné historii naší populární hudby. Ke spolupráci přizval literárního historika Jana Lukeše a režiséra Martina Šulíka. Je zajímavé, že natáčet začali tzv „na vlastní triko“ mnohem dříve, než ČT přislíbila spoluúčast na projektu.

První natáčecí den proběhl 29.10. 2003 s Otakarem Vávrou, zatím poslední natáčecí den 25.6. 2008 s Vojtěchem Jasným. Proběhlo celkem 33 natáčecích dnů, a byly natočeny rozhovory s téměř devadesáti filmovými tvůrci.

„Do těch dvaceti šesti dílů jsme vybrali především všechny žijící režiséry nové vlny, jejich předchůdce a učitele či souputníky. Jsou tam ale zastoupeni i vynikající tvůrci jiných profesí: kameramani, scenáristé či dramaturgové. Těch dalších skoro šedesát výpovědí použijeme v návazném, nejméně šestidílném historickém cyklu, který zmapuje dějiny československé kinematografie od jejího zestátnění v roce 1945 až do nástupu normalizace,“ informuje Jan Lukeš.

Výpovědi režisérů jsou pochopitelně doplněny exkluzivními dokumentárními záběry z archivů a ke každému portrétu je vybrán i film konkrétního tvůrce. Tato mozaika dává dohromady celistvý portrét generace, kterou zahraniční kritika nazvala „československý filmový zázrak“. A pokud jste zvědavi, koho v cyklu uvidíte, zde je alespoň malá ochutnávka. Jako první bude představen náš „nejsvětovější“ režisér Miloš Forman a jeho film Černý Petr (1963), poté nejstarší žijící režisér Otakar Vávra (98) a jeho Kladivo na čarodějnice z roku 1969. Celý cyklus, který začíná 3. ledna 2009, můžete sledovat až do června vždy v sobotu od 20 hod. na ČT2.

3. ledna od 20 hodin - dokument Miloš Forman + film Černý Petr
Kdyby si měl i dnes vybírat mezi tvorbou pod nároky ideologickými či komerčními, dal by znovu přednost druhé možnosti. Dnes slavný americký režisér natočil přesto v komunistickém Československu 60. let filmy, které patří k tomu nejlepšímu z naší kinematografie. Osud válečného sirotka ho naučil prát se se životem, věřit víc obyčejné pravdě a obyčejným lidem, své intuici a svým spolupracovníkům: Ivanu Passerovi, Jaroslavu Papouškovi a Miroslavu Ondříčkovi.
Miloš Forman byl u filmu a televize "mužem desíti řemesel", než dostal možnost natočit svůj první dokumentární film o Kmochově kolínské dechovce Kdyby ty muziky nebyly. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelních Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí - šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné "ahój" mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct.

29.12.2008 12:12:34 JaSop | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

MdZ a FBM spojuje nový společný projekt EGBDF

EGBDF

Dvě významné zlínské kulturní instituce, Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů představí jedine celý článek

další články...

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...