zvláštní poděkování
Volný.cz

Nominované snímky a videa v soutěži Czech Press Photo 2018

Zákulisí Baletu ND: Tanečníci Baletu ND při zkoušce

autor: Divíšek Martin  

zvětšit obrázek

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO už zná nominované snímky, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Devítičlenná porota hodnotila práce více než čtyř stovek domácích fotografů. Kategorie video se zúčastnilo na třicet autorů s celkovým počtem téměř šedesáti videí. Soutěžilo se v osmi foto a třech video kategoriích. Porota v každé kategorii hodnotila odděleně série a jednotlivé snímky.
Nejzásadnějším oceněním se stane cena Fotografie roku. Ta bude odtajněna společně s vítězi kategorií až na slavnostním ceremoniálu předání cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice 20. listopadu 2018. Tentýž večer bude také otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

„Členové letošní mezinárodní poroty mají za sebou dlouhé perné tři dny, ve kterých velmi důsledně procházeli a hodnotili tisíce přihlášených snímků. Vedli mezi sebou vášnivé debaty, ale na oceněných fotografiích se ve finále shodli. Porota byla velmi přísná a preferovala kvalitní žurnalistické snímky s globálními tématy s hlubším přesahem. Ne všechny dobré a důležité fotografie mohly být nominovány, ale doplní kolekci výstavy, která podle mého mínění bude skvělá,“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.
„Letošní ročník Czech Press Photo byl plný překvapení, zejména co se týká témat v kategoriích. Porotci odvedli velmi dobrou práci při selekci nominovaných fotografií. Žádné téma vyloženě nerezonovalo a nedominovalo. Ostatně jednou z rolí soutěže je přinášet témata, o kterých se příliš nemluví, a přimět veřejnost k zamyšlení a interakci,“ shrnuje předseda poroty Petr Josek.
Již potřetí přihlašovali soutěžící fotografie a videa pomocí elektronického formuláře. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září. Účastnit se mohli fotografové s trvalým bydlištěm v Česku nebo na Slovensku.
Mezinárodní porota pro fotografii zasedala ve dnech 12.–14. října 2018 v prostorách galerie CZECH PHOTO CENTRE ve složení: Petr JOSEK, fotograf, CZ – předseda poroty, Ami VITALE, fotografka, USA, João SILVA, fotograf, RSA, Tamas SZIGETI, prezident Association of Hungarian Press Photographers, HUN, Markéta NAVRÁTILOVÁ, sportovní fotografka, CZ, Karel CUDLÍN, dokumentární fotograf, CZ, Filip LÁB, pedagog, CZ, Petr MLH, šéf fotobanky ČTK, CZ, Marián PAUER, pedagog, publicista, kurátor, SK.
Mezinárodní porota udělila nominace v osmi kategoriích. A také byly vybrány nominace Grant Prahy pražského primátora. Z dalších pravidelných ocenění byly uděleny: Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, CENA DĚTÍ, CENA PICTOART. Cena diváků bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.
Porota video sekce posuzovala video příspěvky dne 10. října 2018. Složení poroty video sekce: Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent – předseda poroty, Martina HYNDRÁKOVÁ, specialistka online marketingu, Miro ŠVOLÍK, fotograf, Jan VANIŠ, kameraman a fotograf, Alois FIŠÁREK, střihač a vysokoškolský pedagog. Porota vybrala vítěze tří soutěžních kategorií.

Výstava CZECH PRESS PHOTO 2018 bude otevřena pro veřejnost od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.
Slavnostní vyhlášení Fotografie roku, vítězů jednotlivých kategorií, Grantu Prahy a zvláštních cen (Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, „CENA DĚTÍ, CENA PICTOART), předání cen a vernisáž výstavy se uskuteční 20. listopadu 2018 na Staroměstské radnici. Během trvání výstavy se bude konat v galerii Czech Photo Centre doprovodný program, a to především prezentace vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností. Přehled setkání aktuálně naleznete na www.czechphoto.org.

22.10.2018 14:10:26 Redakce | rubrika - Zprávy