zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Finále Plzeň nabídne seriál Terapie

Karel Roden v seriálu Terapie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Všech 45 dílů televizního seriálu TERAPIE z produkce HBO Česká republika uvede filmový festival Finále, který se koná od 22. do 28. dubna v Plzni. S Karlem Rodenem v hlavní roli natočili Terapii režisér Petr Zelenka, Marek Najbrt a Jaroslav Fuit. V dalších rolích se představili mimo jiné Tatiana Pauhofová, Lukáš Hejlík, Michaela Doubravová, Aňa Geislerová a Martin Hofmann či Kamila Magálová. Seriál vznikl dle izraelské předlohy Be’Tipul autora Hagaie Leviho. Scénáře jednotlivých epizod, napsali společně s Petrem Zelenkou a Markem Najbrtem, Iva Klestilová, Benjamin Tuček a Robert Geisler. Dramaturgem českých scénářů a supervizorem celého projektu byl Petr Zelenka. Izraelská předloha je přizpůsobena českým reáliím, jednotlivé dějové linky souvisí s našimi politickými, historickými a kulturními kontexty. „Seriál sklidil velký úspěch u diváků i kritiků. Jsme proto rádi, že jej u nás budeme moci uvést v ucelené podobě. Pro zájemce o kompletní terapeutický maratón připravujeme speciální permanentky a také spojení na nejbližší plzeňské psychoterapeuty či psychology,“ říká Ivan Jáchim, ředitel Finále.

Největší festival českého filmu Finále Plzeň, který proběhne od 22. do 28. dubna 2012 v západočeské metropoli, letos oslaví 25. výročí. Kromě své tradiční bohaté nabídky tuzemských hraných i dokumentárních snímků a doprovodných programů připravuje několik novinek – zaměření na Polsko (jedním z hostů se stane režisér Janusz Majewski), rozšířený Industry program pro profesionály, novou grafiku, ale i například sekci Sága rodu Trojanů, retrospektivu režiséra Martina Šulíka (ve spolupráci se Slovenským filmovým ústavem), diskusi konfrontující názory režisérů Jana Hřebejka a Petra Zelenky a podobně.

Zároveň je v plném proudu proces výběru snímků do soutěže o Zlatého ledňáčka, kterého udělují v průběhu festivalu mezinárodní poroty. Celkově na festivalu bude během 7 dnů uvedeno cca 170 filmů – kompletní česká hraná produkce za rok uplynulý od dubna 2011 do dubna 2012 (v soutěži nebo mimo soutěž), výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2011 (opět v soutěžní i nesoutěžní sekci), dále unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, či další retrospektivy. Díky mezinárodním porotám, které udílí cenu Zlatý ledňáček, nabízí festival pohled na český film zahraničníma očima. Součástí programu jsou také besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, Dlouhá noc krátkých filmů, venkovní projekce zdarma, autorská čtení, talkshow Zdeňka Suchého, projekce pro děti či výstavy. Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci.

2.4.2012 20:04:08 Redakce | rubrika - Filmová scéna