zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Palach – 69

Jan Palach – 69

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od 13. do 20. ledna 2019 probíhá každoročně týden Jana Palacha připomínající jeho oběť. Letos jde o zvlášť významné výročí neboť od činu Jana Palacha uplynulo 50. let. V tomto týdnu se uskuteční řada vzpomínkových akcí.
Za Jana Palacha, studenta Filozofické fakulty UK, bude v Akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora 15. ledna celebrovat mši Mons. Tomáš Halík. V závěru obřadu vystoupí Bohdan Mikulášek a jeho hosté s písní Ticho věnovanou Janu Palachovi v roce 1969.

V kostele Nejsvětějšího Salvátora se také pro tento týden otevírá výstava věnovaná Janu Palachovi.
Jan Palach (148 – 1969) se upálil na protest proti pasivitě a smířlivému postoji společnosti vůči nové totalitě po ruské invazi v srpnu 1968. V horní části Vávlavského náměstí, kde se dnes z dlažby zdvihá nenápadný „pomník“, se 16. ledna polil hořlavinou a zapálil. Hořící běžel směrem dolu od muzea a po krátké chvíli byl kolemjdoucími uhašen s těžkými popáleninami převezen na kliniku v Legerově ulici. Zemřel po třech dnech 19. ledna a jeho pohřeb z Karolina se stal tichou manifestací a vyjádřením nesouhlasu širokých vrstev s okupací. Ještě před svou smrtí s ním byl natočen rozhovor, v němž vysvět lil pohnutky svého rozhodnutí.
V rámci vzpomínání bude 16. ledna na nádvoří Karolina odhalena dlaždice na místě, kde stále v den pohřbu v roce 1969 rakev s jeho ostatky. V horní části Václavského bude následně zahájena panelová výstava Jan Palach 69 za účasti pamětníků a dalších osobností kulturního a politického života, která potrvá do 30. ledna.
Svého studenta si uctí 16. ledna Filozofická fakulta UK pietním aktem u pamětní desky na budově fakulty a navazující panelovou diskuzí.
17. ledna proběhne mezinárodní konference Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku, které se zúčastní naši i zahraniční odborníci.
Národní muzeum průběžně připravuje expozici v Palachově památníku v jeho rodném domě ve Všetatech, v níž budou mimo jiné vystaveny některé autentické předměty vlastněné Janem Palachem. Památník má být zpřístupněn veřejnosti 21. srpna.

14.1.2019 19:01:26 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Výstavy

Dominik Mareš - Za poznáním

Dominik Mareš (Zdroj: www.dominikmares.eu)

Dominik Mareš (*1972) je současný český malíř, grafik a umělec. Jeho tvorba se nese v duchu strukturální abstr ...celý článekČasopis 26 - sekce

HUDBA

Fantom operety - Lolinka chce hrát

Jiřina Bohdalová (Fantom operety - Lolinka chce hrát)

Fantom operety (1/5) - Lolinka chce hrát
Jiřina Bohdalová a Lubomír Lipský v zábavné parodii na operety 30 celý článek

další články...