zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Goyovy přízraky na Chodovské tvrzi

Goyovy přízraky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Grafický cyklus Hrůzy války (Los desastres de la guerra) malíře, kterého zpopularizoval mezi širokými vrstvami Formanův film Goyovy přízraky, je poprvé vystaven v Praze.

Francisco Goya (narozen 1746 Fuendetodos ve Španělsku - zemřel 1828 v Bordeaux ve Francii) navazoval jako dvorní malíř španělských vládců na Velázqueze, ale vytvořil si svůj vlastní uvolněnější a spontánnější styl malby. Poté co ohluchl v důsledku těžké choroby v roce 1793, stáhl se do ústraní, kde vznikla jeho vrcholná díla.

Byl nejen tvůrcem oficiálních portrétů, ale především ve svých kresbách a rytinách kritickým pozorovatelem společnosti a lidského charakteru, jak je tomu např. v grafickém cyklu Caprichos (publikováno 1799). K jeho nejslavnějším dílům patří jeden z prvních profánních obrazů nahé ženy v západním umění - Nahá Maja z doby kolem roku 1800, kvůli kterému se dostal malíř i do sporu s inkvizicí.
Goya byl přesvědčen, že umělcova vize je důležitější než tradice. Vzhledem k technice bývá někdy také označován za „prvního modernistu“. Nekompromisním portrétováním doby naznačuje jeho dílo počátky realismu a jeho vliv se projevil i u významných malířů 19. a 20. století.

„Hrůzy války“ vznikly v letech 1810 – 1814, tedy v přibližně stejné době jako Černé malby na stěnách domu v Quinta del Sordo, kde pobýval. Reflektují naturalistickým způsobem období Napoleonovy invaze do Španělska a válku za nezávislost (1808 – 1814). Goya pracoval v té době pro vládce dosazeného Francouzi, Napoleonova bratra Josefa (po restauraci španělského království musel prokazovat, že se nedopustil zrady).
První série tisků grafického cyklu byla publikována až v roce 1863, 35 let po jeho smrti. V Praze je tento unikátní cyklus 80 listů na ručním papíře, zapůjčený ze soukromé sbírky, vystaven do 3. května 2009 na Chodovské tvrzi.

22.3.2009 12:03:30 HelKo | rubrika - Zveme ...