zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavel Herynek: Výtvarný doprovod básní Paula Muldoona

Pavel Herynek: Výtvarný doprovod básní Paula Muldoona

autor: Z webu   

Hned na dvou místech v Olomouci vystaví kreslíř a šperkař Pavel Herynek od 3. října 2007 své ilustrace k veršům severoirského básníka světového věhlasu Paula Muldoona. Herynkův výtvarný doprovod poezie držitele Pulitzerovy ceny za rok 2003 mohou diváci zhlédnout v kavárně Café ´87 Muzea moderního umění a současně v nedaleké Restauraci na Hradě. Výstavy kreseb Pavla Herynka v kavárně Café ´87 a v Restauraci Na Hradě potrvají do 30. října.
Olomoucký výtvarný umělec Pavel Herynek (* 1943) se věnuje hlavně kresbě, autorskému šperku a tvorbě objektů. Jeho práce jsou zastoupeny v domácích i zahraničních veřejných i soukromých sbírkách. Vystavoval v České republice i v řadě zemí Evropy, v USA a Japonsku.

K ilustracím Muldoonových veršů vyzval dlouholetého pedagoga katedry výtvarné výchovy PdF Univerzity Palackého básník a překladatel Petr Mikeš. „Nebyla to moje první spolupráce s Pavlem Herynkem. Vždy je základní skutečnost, že Herynek nedělá pouze běžné ´ilustrace´, ale vytváří rovnocenný výtvarný doprovod, který někdy může přerůst v autonomní řadu kreseb, jež pak tvoří samostatné výtvarné dílo bez ohledu na výchozí inspiraci. Myslím si, že Herynkovy kresby k básním Paula Muldoona lze bez jakéhokoli přehánění nazvat kongeniálními,“ ocenil Herynkovy kresby Mikeš, který připravil výbor z Muldoonových veršů pro olomoucké nakladatelství Periplum.
Kniha pod názvem Kost přání vyjde v nejbližších dnech. Severoirský básník, autor 17 básnických sbírek, je držitelem řady literárních ocenění, z nichž nejvýznamnější je Pulitzerova cena, kterou získal v roce 2003.

Jak Herynek řekl, verše Paula Muldoona v překladu Petra Mikeše jej upoutaly natolik, že nabídku podílet se na výtvarné podobě připravovaného výboru bez váhání přijal. „Kresba se měla původně objevit jen na obálce, ale nakonec jsem jich vytvořil několik desítek a chtěl jsem alespoň některé z nich použít jako doprovod veršů. Po prvních kresebných studiích jsem nakonec zvolil kaligrafii štětcem a tuší, která je pro mne podobným´písmem, jako je angličtina pro básníka. Tvořím ji podobně jako on určitý obraz pro představivost čtenáře-diváka. Ten vnímá podobně jako u slov a veršů tvary a linie tahů štětce, rytmus a celkový výraz kresby. V žádném případě jsem nechtěl dělat ilustrace jen k některým básnickým obrazům. To je mi naprosto cizí,“ dodal výtvarník.

4.10.2007 18:10:09 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...