zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Industriální stopy ve čtyřech městech

Industriální stopy

autor: Z webu   

Do nebývalých rozměrů se rozrostlo letošní čtvrté bienále Industriální stopy; rozsáhlá akce, která si klade za cíl zviditelnit průmyslové architektonické dědictví České republiky. Hlavní část programu 4. Bienále se odehraje od 17. do 23. září 2007 v Praze, zároveň probíhají výstavy a další kulturní a společenské akce v dalších partnerských městech Kladně, Liberci a Ostravě. Celkem se jich uskuteční přes padesát a záběr bude skutečně široký: od vystoupení Hornického pěveckého sboru Kladno v místním skanzenu Mayrau ve Vinařicích až po hip hipový mejdan ve vysočanském prostoru Trafačka, od festivalu akčního umění Malamut Petra Lysáčka a Jiřího Surůvky na ostravském Dolu Hlubina až po hvězdně obsazenou mezinárodní konferenci „Průmyslové dědictví kulturním potenciálem trvale udržitelného rozvoje“, jež proběhne v Ekotechnickém museu v Praze-Bubenči.

„Jsme nadšeni, že se zejména na Kladně, ale nově také v Ostravě a v Liberci zformovala a dále rozšiřuje skupina profesionálních i amatérských tvůrců, kteří vzali za své téma historického a kulturního dědictví, spojeného s průmyslovou minulostí této země,“ říká Benjamin Fragner, spoluzakladatel Bienále a ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT, a pokračuje: „Místa s pamětí a osobitou atmosférou získávají na hodnotě. Můžeme se o tom přesvědčit u řady projektů pro bývalé průmyslové čtvrtě - pro Holešovice, Vysočany, Karlín, Radlice nebo Libeň. Zatím jde ale stále spíš o jednotlivé příklady. Bienále je příležitostí, jak ukázat, že mohou ožít nejen tak, že je k nepoznání přestaví developeři.“

Divadlo, performance, koncerty vážné hudby nebo eklektické produkce, instalace či krátkodobé výstavy nejsou pouhým doprovodným programem akademické části 4. Bienále. Mají ukázat alternativní možnosti využití průmyslových objektů a areálů. Umělci a další účinkující se nechali inspirovat průmyslovou architekturou – její minulostí, aktuálním stavem i možným využitím do budoucna. V mnoha případech tak půjde o projekty připravené pro konkrétní industriální prostory.

Široká veřejnost může navštívit rovněž četné výstavy. V jedinečném prostoru bývalé továrny na Pražskou šunku v Holešovicích, pro kterou se vžil název M Factory, namátkou proběhne od 19. do 26. 9. 2007 výstava studentských projektů na téma nové využití průmyslových objektů a areálů. Na Staroměstské radnici bude od 19. září do 4. listopadu zpřístupněná výstava historických fotografií Tvář průmyslové doby. Přinese obrazové svědectví o jedné z nejvýraznějších proměn, kterou kdy prodělaly Čechy; svědectví o procesu označovaném jako “industrializace”. Autory snímků jsou renomovaní fotografové jako např. František Fridrich, Rudolf Bruner-Dvořák, Jan Langhans, Otto Bielfeldt, Jindřich Eckert, Carl Pietzner nebo František Drtikol.

23.9.2007 11:09:14 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...