zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bohumil Gregor – Chtěl jsem sloužit divadlu

Dirigent Bohumil Gregor

autor: Ctibor Bachratý  

Státní opera Praha vydala k nedožitým osmdesátinám dirigenta Bohumila Gregora knihu Aleny Martínkové s názvem Bohumil Gregor – Chtěl jsem sloužit divadlu. Publikace není odbornou monografickou studií, ale čtivou vzpomínkovou knihou, která se zrodila z autorčiných rozhovorů s touto výjimečnou uměleckou osobností.
Od dětství a hudebních začátků popisuje umělcovu cestu až k nastudování poslední opery (Mertova La Roulette) ve Státní opeře Praha. Vyjadřuje nejen umělcovo celoživotní krédo, ale ukazuje i konkrétní postupy při studování a realizaci jednotlivých operních děl. Speciální kapitola je věnována práci na operách Leoše Janáčka, který byl jeho hudebnímu naturelu nejbližší. Kniha je doplněna vzpomínkami mnoha umělců, kteří s Bohumilem Gregorem spolupracovali (např. Dalibor Jedlička, Daniela Šounová-Brouková, Jana Jonášová, Hana Jonášová, Eva Děpoltová, Jiří Nekvasil ad.) a obsahuje bohatý, mnohdy doposud nepublikovaný fotografický materiál.

Dirigent Bohumil Gregor (1926–2005) byl jedním z největších operních dirigentů druhé poloviny 20. století. Stal se výraznou osobností opery Národního divadla, působil v Královské opeře ve Stockholmu, ve Státní opeře v Hamburku a od roku 1986 byl hlavním hostujícím dirigentem Nizozemské opery v Amsterodamu. Hostoval pravidelně ve velkých amerických a evropských operních centrech (San Francisco, Washington, Philadelphia, Berlín, Kolín nad Rýnem, Curych, Ženeva aj.). Českou hudbu – především Janáčka, ale také Smetanu, Dvořáka a Martinů prezentoval na četných evropských festivalech.
Bohumil Gregor dirigoval své první operní představení dne 26. října 1947 v rámci činnosti souboru Velké opery v budově dnešní Státní opery Praha. Do konce června 1948 postupně rozšiřoval svůj repertoár, o který pak ještě krátkou dobu pečoval po fúzi ansámblu s Národním divadlem v Praze. Tam ho zastihlo pozvání k trvalé práci v Královské opeře ve Stockholmu, odkud se po čtyřech sezonách přestěhoval do Státní opery v Hamburku, kde brzy zaujal významné postavení v éře Liebermannově.
V letech 1999–2002 zastával funkci hudebního ředitele Státní opery Praha. Nastudoval zde světovou premiéru opery Bubu z Montparnassu Emila Františka Buriana, následovaly opery Polský žid Karla Weise a Hamlet Ambroise Thomase. Připravoval hudební nastudování opery La Roulette Zdenka Merty (světová premiéra 17. 3. 2005), na jejíž partituře s autorem dlouhou dobu úzce spolupracoval. Mistr Bohumil Gregor zemřel 4. 11. 2005 ve věku 79 let.

24.7.2006 00:07:02 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Novinky...

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto nepřestává dodnes fascinovat

Robert Mikluš a Alžbeta Ferencová (Mefisto)

Činohra Národního divadla vstupuje po mnoha letech znovu na jeviště Státní opery, a to slavnostní premiérou celý článek

další články...

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...