zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 32. týden

Bohumil Hrabal

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Divnovlásky
Televizní film podle známé stejnojmenné knihy Ireny Obermannové. Hledejte novou životní oporu a lásku, když vám do toho mluví dvě milované prostořeké holčičky! (2009). Hrají: A. Geislerová, L. Šteflová, H. Tachovská, P. Liška, J. Langmajer, A. Švehlík, J. Dolanský a další. Kamera M. Čech. Režie P. Slavík. Mladá spisovatelka (A. Geislerová) se dostala do svízelné situace – po rozvodu se musí starat o dvě malé dcery. Navázat trvalejší a hlubší partnerský vztah se jí nedaří a nedá se říci, že by na tom nenesla vlastní vinu. Její dcerky mají po mamince velkou fantazii a svými dětskými, vážně míněnými zásahy do matčina života komplikují situaci. A tak jestli nakonec najde rodina tatínka – je ve hvězdách...
Vysílání: 11.8., 21.20 hod., ČT1

Osudové lásky: Tajnosti Artura Breiského
Nejtajemnější český spisovatel svou dívku miloval i zraňoval. Po jejich lásce dodnes zůstala obrovská záhada. Spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů (2020). Režie M. Kaboš. Byl to bouřlivák, spisovatel, dobrodruh, mystifikátor, anarchista, dandy. Jmenoval se Artur Breisky, žil v Lounech a miloval krásnou Boženu Dapeciovou. Vztah mezi oběma mladými lidmi byl komplikovaný a z Arturova počínání byla Božena často na rozpacích. Pak se po Arturovi slehla zem. Dodnes jsou mnozí přesvědčeni, že se Artur vynořil za oceánem, aby proslul jako světoznámý romanopisec B. Traven.
Vysílání: 14.8., 06.25 hod., ČT1
Opakování: 17.8., ČT1., 20.8., ČT1

Úsměvy Vladimíra Párala
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude přední český spisovatel, který tento týden oslavil 90. narozeniny (2005). Režie P. Vantuch. Pražský rodák Vladimír Páral (*10. 8. 1932) se v tomto pořadu bude ohlížet za svou životní cestou. S hostitelem J. Hanzlíkem si budou povídat o tom, proč mu již v dětství učaroval film, jak se dostal do ústecké chemičky, kde se odehrává děj řady jeho knih, a dozvíte se také, co ho inspirovalo pro napsání románu Katapult. Bude to povídání typicky páralovské, tedy zejména vtipné a lehce erotické. Jak je již v tomto pořadu zvykem, nebudou chybět ani filmové ukázky. Těmi si připomeneme filmové adaptace Páralových románů, za některé snímky zmiňme například filmy Mladý muž a bílá velryba, Soukromá vichřice nebo Milenci a vrazi.
Vysílání: 14.8., 08.25 hod., ČT1
Opakování: 17.8., ČT1

Karol Sidon
Vrchní zemský a bývalý pražský rabín, dramatik, spisovatel, scenárista, chartista a disident, který dnes slaví 80. narozeniny (2018). Režie M. Bouda. Narodil se za války, která se pro něho po celý život stává určujícím a fatálním obdobím. Rodina zasažena holokaustem, otec utlučen v Malé pevnosti v Terezíně. Nevlastní otec šoa přežil a z této skutečnosti si přinesl mnoho neuvěřitelných příběhů. Karol Sidon v polovině 60. let vystudoval FAMU, poté spolupracuje s rozhlasem, píše scénáře a svá první literární díla týkající se křesťanství a judaismu. V 70. letech podepisuje Chartu, později uniká do Německa, kde studuje judaismus. Po pádu komunismu odjíždí do Izraele, kde vystuduje „na rabína“. Po návratu v roce 1992 se stává pražským a zemským rabínem a zásadním způsobem se věnuje obnově místní židovské komunity. V současné době Karol Sidon zastává funkci zemského rabína, věnuje se židovské škole a objíždí často mimopražské židovské obce. Jde o člověka s velmi košatým, nelineárním osudem originálně zrcadlícím minimálně druhou polovinu 20. století, člověka nevšedně poctivě přemýšlivého a mnohdy trefně ironizujícího.
Vysílání: 09.8., 17.25 hod., ČT2

Vladimír Páral pohledem Igora Chauna
Jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů, který včera oslavil 90. narozeniny (2001). Režie I. Chaun. Nekonečné fronty před knihkupectvím, a zároveň knížky, které si lidé půjčovali jako tu nejvzácnější relikvii. To byl obrázek 70. a 80. let, kdy vycházely romány Vladimíra Párala. Byla to zkrátka událost a tituly jako Katapult, Milenci a vrazi, Mladý muž a bílá velryba, Muka obraznosti či Milenci a vrazi zmizely z mnoha knihoven, protože je čtenáři jednoduše nevraceli. Dnes žije jejich autor v Mariánských lázních a kariéru spisovatele vyměnil za roli hosta na nejrůznějších společenských akcích.
Vysílání: 11.8., 17.45 hod., ČT2

Zpověď nejslavnějšího "černého barona" Miloslava Švandrlíka
Portrét spisovatele a humoristy, který by včera oslavil 90. výročí narození (2003). Scénář a režie P. Jandourek. Iracionální společenské procesy poloviny minulého století poznamenaly osud Miloslava Švandrlíka už v době jeho dospívání. Když ho vyhodili z konzervatoře a musel se živit zametáním továrenských dílen, byl na doporučení kulturního pracovníka, shánějícího dělnické kádry ke studiu na uměleckých školách, přijat na DAMU. Ačkoli tehdy vystupoval v rolích angažovaných budovatelů komunismu, sotva přerušil studium, aby se mohl stát filmovým dramaturgem, musel okamžitě narukovat. Jenom díky svému špatnému zdraví se na vojně paradoxně dostal k černým baronům, což mu později pošramotilo kádrový profil natolik, že v civilu nemohl sehnat místo a skončil jako vychovatel sirotků z Korejské války.
Vysílání: 11.8., 18.00 hod., ČT2

Požehnaný prokletý básník Bohumil Hrabal
O životě a otaznících kolem příznačného konce velkého pábitele v mnoha archivních záběrech a vzpomínkách J. Abrháma, J. Menzela, J. Somra, I. Krobota, V. Justa a dalších (1998). Scénář a režie O. Sommerová. Nejpřekládanější český autor dvacátého století, jeden z nejosobitějších spisovatelů vůbec, se narodil 28. března 1914 v Brně. Jeho cesta do české literatury nebyla snadná, ani život neměl jednoduchý. Jeho konec po pádu z okna ortopedické kliniky v roce 1997 je dodnes trochu záhadný. Jeho dosud zcela živá stopa v moderní české literatuře je nepřehlédnutelná, stejně jako v kinematografii, vždyť podle Hrabalových próz vzniklo několik filmů, které rozhodně patří do zlatého fondu. Autor literárních předloh, spisovatel, který vytvořil originální vypravěčský styl, zjednodušeně zvaný pábitelství, se hodně inspiroval vlastním životem mnoha profesí i osudů. V jeho stopách pátrala v roce 1998 dokumentaristka Olga Sommerová.
Vysílání: 10.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 14.8., ČT art

1.8.2022 14:07:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 40. týden

Katedrála Notre Dame a její stavitelé

Katedrála Notre Dame a její stavitelé
Byla a je první dámou mezi katedrálami. Seznamte se s její fascinujíc ...celý článek


Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Gentleman s pistolí)

Gentleman s pistolí
Pro někoho je loupež způsob výdělku. Pro něj způsob života. Robert Redford ve své posle ...celý článek


Výtvarné tipy 39. týden

Červená Lhota

Červená Lhota
Na kouzelný zámek ve vodách rybníka za Zlatovláskou ve společnosti P. Štěpánka, V. Janečkové, ...celý článek


Matt Damon jako pan Ripley

M. Damon, J. Law a G. Paltrowová (Talentovaný pan Ripley)

Talentovaný pan Ripley
Touha – závist – vražda!! Matt Damon v titulní roli amerického filmu pod ...celý článek


Filmové tipy 39. týden

Poslední rodina

Afričan
Ona je neústupná podnikatelka, on zarputilý ochránce africké přírody, a stejně skončí v jednom stan ...celý článek


Život je hra: sto let Zdeňka Matějčka

Zdeněk Matějček

Život je hra: sto let Zdeňka Matějčka
Dobře potrestat může jen ten, kdo má rád. Metody světově uznávaného d ...celý článek


Dokument o mužích v podvozku Boeingu 747

Muž, který spadl z nebe

Muž, který spadl z nebe
V roce 2015 se dva muži schovali v podvozku Boeingu 747. Jeden nepřežil a vypadl v ...celý článek


Příběhy filmových legend - Jim Carrey

Jim Carrey

Jim Carrey, Amerika bez příkras
Málokdo ví, že tento chlápek z amerických komedií k popukání je ve skutečno ...celý článek


Filmové tipy 40. týden

Sladký čas Kalimagdory

Sladký čas Kalimagdory
Jak prožít celý život za jediný rok? Fantastický příběh podle knihy Jana Weisse o mu ...celý článek


Literární tipy 40. týden

Melanie Griffithová a Bruce Willis (Ohňostroj marnosti)

Česká detektivka (1/9) - Cliftonky a Karel Čapek
Dějinami nejpopulárnějšího literárního žánru provází O. Ve ...celý článek


Russell Crowe a Christian Bale v westernu

3:10 Vlak do Yumy

3:10 Vlak do Yumy
Smrt nemívá zpoždění. Russell Crowe a Christian Bale v americkém westernu, nominovaném na ...celý článek


Velikáni filmu... Hallström a Nero

Pravidla moštárny

Pravidla moštárny
Musel se vydat daleko, aby pochopil, kam patří. Tobey Maguire v americkém filmu, oceněném ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

A studio Rubín uvádí projekt Tumor: Polyamor

Tumor: Polyamor

Pražské divadlo A studio Rubín navazuje na spolupráci s mezinárodní uměleckou skupinou T.I.T.S. Nová inscenace celý článek

další články...

HUDBA

13. komnata Tomáše Linky

Tomáš Linka

13. komnata Tomáše Linky
Známý zpěvák country a hráč na foukací harmoniku má závažný sluchový hendikep. I p celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Dokumentární portrét Dagmar Peckové

Dagmar Pecková

Stoptime Dagmar Peckové
Dokumentární portrét mezinárodně uznávané mezzosopranistky a nepřehlédnutelné osobn celý článek

další články...