zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 36. týden

Grand Canyon

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa II (1/13)
Putování po nejkrásnějších místech naší planety. Terakotová armáda prvního císaře, Grand Canyon, Santiago de Cuba, svatyně v Delfách, Sixtinská kaple, chrám Banteay Srei a saliny Salar de Aguas Calientes. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Po celém světě je rozeseto mnoho míst, které návštěvníkům odhalí zajímavou historii lidského pokolení. Během našeho putování odhalíme tajemství a krásu terakotové armády prvního císaře, poznáme rozlehlý Grand Canyon, který se už v roce 1919 pyšnil označením národní park, a kouzlo druhého největšího města „Ostrova svobody“ Santiaga de Cuba. Neopomeneme jednu z největších svatyní antického Řecka v Delfách zasvěcenou bohu Apollónovi, obdiv si vyslouží i Sixtinská kaple v Římě či kambodžský chrám Banteay Srei, který je zasvěcený Šivovi. Stranou rozhodně nezůstanou ani saliny Salar de Aguas Calientes v mexické poušti Atacama.
Vysílání: 07.9., 22.30 hod., ČT2
Opakování: 11.9., ČT2., 13.9., ČT2

Nová pojetí veřejného prostoru – architekt Boris Podrecca
Propojování minulosti a současnosti s budoucností. Německý dokument z cyklu Umění prostoru (Premiéra). Vídeňský architekt Boris Podrecca se odmítá vázat na jeden styl. Podle něj má architektura především sloužit a vyžaduje začlenění specifických rysů místa – jeho historie a existující zástavby. Při výběru materiálů a detailů interiéru svých projektů často vychází z toho, co dává danému prostředí charakteristickou atmosféru, a vědomě to do něj začleňuje. Mezi jeho předchozí práce patří hotel, který zajišťuje, že téměř každý pokoj má výhled na moře – rámovaný dvěma křídly budovy. V Benátkách navrhl pro muzeum schodiště, které sestává ze skleněných tabulí z místních zdrojů a jejich třpytivý povrch připomíná vodu v okolních kanálech. Veřejné prostory jsou opakujícím se rysem jeho práce: místa interakce, kam přidá–vá odkazy na minulost. Podrecca vytvořil více než 25 náměstí a plácků v osmi zemích mistrně se mu daří propojovat minulost a současnost s budoucností.
Vysílání: 09.9., 16.00 hod., ČT2
Opakování: 10.9., ČT2

Viktor Kolář
Portrétní dokument představující mimořádnou tvůrčí osobnost Viktora Koláře, který právě dnes oslaví 80. narozeniny, jako výjimečného fotografa s výraznými myšlenkami reflektujícími umění, život i vlastní pohnuté osudy a rodinu (2014). Režie K. Řezníčková. Portrétní dokument představující mimořádnou tvůrčí osobnost Viktora Koláře jako výjimečného fotografa s výraznými myšlenkami reflektujícími umění i život. Komorní snímek se soustřeďuje především na samotného Viktora Koláře (bez dalších odborných respondentů), jeho osobnost pak dokreslují pouze výpovědi jeho nejbližších rodinných příslušníků a doplňuje svérázné město Ostrava. Viktor Kolář je fotografem putujícím a přemýšlivým, personou svébytně introvertní. Režisérce Kláře Řezníčkové se přesto podařilo nahlédnout do zaplněného ostrova bezpečí jeho bytu, a díky natočeným záběrům tak budeme moci sdílet v bezprostřední blízkosti několik vzácných chvil přímo se samotným autorem při focení. Byť je Viktor Kolář ve světě uznávaným fotografem s řadou exhibic a jeho fotky kupují prestižní zahraniční galerie, doma se dočkal retrospektivní výstavy poprvé až v roce 2013 v Praze. Přitom jeho životní osudy a rodinné události mapují pozoruhodně také celou druhou polovinu 20. století. Dokument uvádíme při příležitosti 80. narozenin tohoto mimořádného fotografa.
Vysílání: 07.9., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 12.9., ČT art

Leonardo Da Vinci, muž v pohybu
Leonardo Da Vinci jako činorodý muž, který neměl klasické vzdělání a téměř všemu se naučil pozorováním, a přesto se stal vzorem renesančního člověka. Francouzský životopisný dokument (Premiéra). Da Vinci rozšířil své základní vědomosti na všechny oblasti inženýrských služeb, jak vojenského, tak civilního rázu, od konstruování strojů na výrobu látek a plátna pro účely kartografie, až po vodohospodářská zařízení. Svým bezvýhradným hledáním absolutna dal vzniknout pojmu člověka univerzálního, a následujícím generacím zanechal neocenitelná mistrovská díla. Samotné malby však nedokážou podat v plné šíři svědectví o jeho díle. Po celý život si zaznamenával své úvahy a studie a neustále – s úžasnou přesností – kreslil. Až do našich dnů se dochovaly tisíce listů, což ale představuje pouze část, dost možná ani ne polovinu všech Leonardových poznámek, myšlenek a skic. Byl jedním z prvních umělců, kteří objevili potenciální výrazovou sílu, jež se může skrývat v nedokončenosti. Řadí se k oněm velkým objevitelům toho, čemu se říká „non finito“. Je mu dnes připisováno na patnáct obrazů, často nedokončených. A přesto je jeho umění oslavováno na celém světě.
Vysílání: 08.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 12.9., ČT art

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (1/12) - Mary Cassattová
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Američanka Mary Cassattová byla ve skupině impresionistů poněkud netypickou osobností. Ačkoliv se spíš než krajinomalbě věnovala portrétní tvorbě, s impresionisty sdílela zálibu v malování mimo ateliér. Měla podobný smysl pro barvy a snahu zobrazit viděné, která si nijak neprotiřečila s jistým lyrismem a sentimentalitou, které se v jejím díle často objevují. Díky jejímu výtvarnému projevu ji impresionisté přijali mezi sebe. Ale důležité bylo i její přátelství s Degasem, který ji do skupiny pozval. Ve své rodné zemi se pak stala ambasadorkou impresionismu a její vliv nejspíš sehrál určitou roli v globalizaci moderního francouzského malířství.
Vysílání: 08.9., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 13.9., ČT art

30.8.2021 10:08:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...