zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra tipy 5. týden

Tajemství Vatikánu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zakázaný Bůh (5/13) - Tovarišč pop
Josef Plojhar – kněz, lidovecký politik a ministr zdravotnictví se má stát podle režimu mluvčím církve místo internovaných biskupů. Pátý díl dokumentárního seriálu o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie J. Březina (Premiéra).
KSČ ve svém boji s katolickou církví postupovala podle sovětského vzoru. Ale na rozdíl od ruské pravoslavné církve měla katolická církev své centrum ve Vatikánu a tento mezinárodní rozměr znemožňoval její snadné ovládnutí. KSČ se proto pokusila zničit tu část církve, která se proti její politice postavila nebo přinejmenším nechtěla na této politice spolupracovat, a z té části církve, která byla ochotna na spolupráci přikývnout, chtěla vytvořit jakousi domácí církev. I z tohoto důvodu režim inicioval vznik organizace kněží nazvané Mírové hnutí katolického duchovenstva. Symbolem kolaborace s režimem se pak stal katolický kněz a lidovecký poslanec Josef Plojhar.
Plojhar vystupoval před 2. světovou válkou jako český vlastenec, za války byl vězněn v koncentračních táborech a po válce i z těchto důvodů jeho politická kariéra stoupala. Plojhar se ale na rozdíl od kardinála Berana postavil na stranu nového režimu. Josef Beran Plojharovi nařídil, aby nekandidoval a vzdal se svých politických funkcí, ale Plojhar Berana neposlechl a poslancem byl až do roku 1960. Od února 1948 až do roku 1968 byl navíc ministrem zdravotnictví. Klasickou komunistickou strategií pro získávání kolaborantů bylo hledat jejich slabá místa a s nimi je vydírat. StB tak shromažďovala citlivé informace o kněžích, a ty se pak snažila získat pro spolupráci nebo pro vstup do Mírového hnutí katolického duchovenstva.
Tovarišč pop je pátým dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.
Vysílání: 04.2., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 05.2., ČT2., 08.2., ČT2

Cesty víry: Ruce na prsa
Karcinom prsu je nejčastější zhoubný nádor žen ve vyspělých zemích. Zhruba čtvrtina nemocných na tuto diagnózu umírá. Zachraňování životů je tak v případě onkoložky Petry Tesařové doslova hmatatelnou realitou. Režie J. Matějková (Premiéra).
Ruce na Prsa přináší portrét profesorky MUDr. Petry Tesařové. Ta pochází z rodiny, která má křesťanství takřka 1000 let ve svých kořenech. Víra dává onkoložce sílu při komunikaci s pacientkami mezi životem a smrtí. A možná také prát se s překážkami, když čelí tak velké výzvě, jakou bylo rozjet kampaň Ruce na prsa. Ta sehrává zásadní roli v prevenci onemocnění rakoviny prsu.
Vysílání: 07.2., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 08.2., ČT2., 09.2., ČT2., 13.2., ČT2

Tajemství Vatikánu: Všední život (4/5)
Vzrušující cesta po nejmenším státě na světě, plném fascinujících míst s přebohatou historií, kulturou a uměleckými skvosty. Vatikánský cyklus (Premiéra). Organizace a pravidla, která řídí životy občanů nejmenšího státu na světě, nám přiblíží průvodkyně Alberto Angela, která nás doprovází na vzrušující cestě za historií, uměním a běžným životem Vatikánu.
Vysílání: 07.2., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 10.2., ČT2., 11.2., ČT2

25.1.2021 16:01:55 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Judaismus a Skrytá církev Koinotes

Judaismus

Náboženství světa: Judaismus
Dokumentární cyklus o nejvýznamnějších světových náboženstvích, jejich vzniku, ...celý článek


Papež František - Fratelli tutti

Papež František na přebalu knihy Fratelli tutti

Hlavním tématem encykliky Fratelli tutti je „sociální přátelství, které nikoho nevylučuje“ a ̶ ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

10 let muzikálu v Ostravě živě bez diváků na ČT ART

Kočky (Foto: Martin Popelář)

Živě bez diváků v pondělí 22. února 2021 ve 20:15 hod na ČT ART v přímém přenosu odstartuje koncert s názvem 1 celý článek

další články...