zvláštní poděkování
Volný.cz

Městská knihovna v Praze v roce 2021

Městská knihovna v Praze

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Téma udržitelnosti, které ještě v lednu skloňovala skoro všechna média, bylo záhy odsunuto stranou pandemií koronaviru. Ekologové a ekologičtí aktivisté byli sice v mediálním prostoru vystřídáni virology a biochemiky, ale výzvy spojené se změnou klimatu, nadměrným vytěžováním přírodních zdrojů nebo s odpady, reálně nezmizely. Knihovny, mimochodem organizace nabízející nejdéle fungující (a velmi efektivní) sdílenou službu, si jemné připomenutí toho, že zájem o stav planety patří k lidským povinnostem, zvolily jako téma roku 2021 pod společným heslem „cíle udržitelného rozvoje“ .

Městská knihovna v Praze byla založena roku 1891, v roce 2021 to tedy bude přesně 130 let, co mohou lidé využívat její služby. V mnohém zůstává její role stejná, v mnohém se služby posunuly a proměnily. Kromě toho, že knihovna je prostor pro sdílení kulturního bohatství a vědomostí, ať už v knihách, nebo elektronických zdrojích, tak je to také prostor pro sdílení kreativních nápadů v teoretické rovině (prostory Dílny v Ústřední knihovně i komunitních místností v pobočkách Malešice, Dittrichova, Břevnov, Zahradní Město, Záhřebská) a nově i v rovině praktické.

Tří kreativní centra – DOK16, Jezerka a Suterén – nabízejí prostor i vybavení pro uskutečnění nápadů v oblasti práce se dřevem, látkami, 3D tisku i grafiky. Zároveň tyto dílny v rámci tématu udržitelnosti budou nabízet praktické workshopy „ze starého nové“, využití zdánlivě nevyužitelného a chybět nebudou ani tolik oblíbené výměny.
Tématu udržitelnosti z různých úhlů a pohledů se bude knihovna věnovat i v rámci přednáškových cyklů. Začali už v prosinci 2020, kdy proběhla přednáška o stavu českých lesů, kterou vedl Jan Bláha z Hnutí Duha, a jejíž záznam je možné zhlédnout na YouTube profilu knihovny (https://youtu.be/y2U_olZfSps). Další přednášku zabývající se kompostováním zveřejní v lednu.

Co dalšího knihovna chystá?

Kulturní sezóna v sálech Ústřední knihovny by mohla být zahájena v souladu s doporučením Prahy pro divadla a velké sály na jaře. Do té doby je možné sledovat kulturu v knihovně online.
Rozvíjet se budou služby e-knihovny. Kromě rozšiřování nabídky titulů se zaměří i na výzkum. Předmětem zájmu je webový formát e-knih a jeho možnosti využití v činnosti online čtenářských komunit. Další projekt, který je připraven a čeká jen na zlepšení pandemické situace, se věnuje přiblížení výhod čtení knih ve čtečce seniorům.
Pokračovat bude proměna služeb knihovny v souvislosti s technologií RFID. První zcela samoobslužná knihovna (půjčovna) otevře v polovině roku v Centru Černý Most. Samoobslužné vracení se ze tří pilotních poboček (Dittrichova, Sedmička, Dejvice) v průběhu roku rozšíří do celé sítě poboček.
Návštěvníci Ústřední knihovny se mohou těšit na novou úpravu prostoru s naučnou literaturou, který se změní v multifunkční a příjemný prostor pro samostatné studium, práci v malých skupinách i místo pro konání komorních akcí, včetně technického vybavení.

A neposlední řadě věří, že rok 2021 bude rokem, kdy bude zahájena stavba nové budovy knihovny Petřiny (Praha 6) a z papíru se akce konečně přesune na stavební parcelu. Moderní stavba do několika let nahradí stávající objekt, který již stavebně i technologicky přesluhuje.

www.mlp.cz

11.1.2021 19:01:57 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Prodej online knih z druhé ruky vyrostl o 140 procent

Dominik Gazdoš

Koupit knihu z druhé ruky online a online ji opět vrátit do prodeje. Mise antikvariátu pro 21. století se posu ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Václav Havel: O divadle

Václav Havel

Soubor textů Václava Havla věnovaných problematice divadla – novinové články, recenze, medailony, koment celý článek

další články...

HUDBA

Ondřej Hejma vydává sólové album

Přebal alba

Na svém sólovém albu Dáreček, které je výsledkem pětiletého úsilí, Ondřej Hejma nabízí celkem devět nových nah celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Radim Vizváry novým uměleckým šéfem

Radim Vizváry

Laterna magika, čtvrtý soubor Národního divadla, má od ledna letošního roku nového uměleckého šéfa. Stává se j celý článek

další články...