zvláštní poděkování
Volný.cz

Karel Zeman v Litomyšli

Karel Zeman

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V letošním roce uplyne sto let od narození uznávaného českého režiséra a scenáristy Karla Zemana a Městská galerie Litomyšl si toto výročí připomene výstavou filmových plakátů k jeho filmům, které pocházejí z jedinečné sbírky filmových plakátů Terryho ponožky v Praze.
Výstava představí nejen plakáty z uvedení Zemanových filmů v české distribuci, ale také plakáty zahraniční provenience. Doplněna je o originální černobílé a barevné fotografie a filmové programy. Československé výtvarníky, kteří navrhovali filmové plakáty, zastupuje na výstavě především Zdeněk Ziegler, jenž byl dvorním afišistou Karla Zemana a dojížděl za ním ohledně plakátů do Zlína na konzultace.

Zdeněk Ziegler vytvořil návrhy k filmům Ukradená vzducholoď, Čarodějův učeň, Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Pozoruhodné jsou rovněž plakáty Josefa Flejšara k Baronu Prášilovi a Karla Knechtla k Vynálezu zkázy. Zahraničním uvedením filmů Karla Zemana kralují plakáty slavné polské plakátové školy (Franciszek Starowieyski, Jan Modożeniec) Ostatní země reprezentují plakáty z Francie a Sovětského svazu.Filmové plakáty na výstavě v domě U Rytířů doplní ukázky ze Zemanových filmů a také fotografie zachycující průběh natáčení. Výstava vzniká ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana, sbírkou filmových plakátů Terryho ponožky a Filmovým uzlem Zlín.
Uznávaný český filmový režisér, scenárista, výtvarník, animátor, loutkář a reklamní grafik Karel Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky. Po absolvování dvouleté obchodní školy v Kolíně odešel v roce 1927 do Francie, kde studoval reklamní grafiku a současně v tomto oboru pracoval. Po návratu z Francie v roce 1936 nemohl dlouho najít zaměstnání, až se nakonec uchytil jako externista v reklamě pro firmy Tatra a Baťa.
V roce 1939 měl odjet jako zástupce firmy Baťa na delší dobu do Casablanky, ale kvůli chybějícímu ověření protektorátních úřadů nakonec nevycestoval stal se vedoucím reklamního oddělení firmy Baťa v Domě služeb v Kobližné ulici v Brně.

Roku 1943 přijel do Brna režisér Elmar Klos natočit reportáž o aranžérské soutěži, v níž Karel Zeman zvítězil. Jeho tvorba Klose zaujala natolik, že mu nabídl práci v kudlovských ateliérech ve Zlíně.
Prvotinou, kterou zde Zeman režíroval společně s režisérem Bořivojem Zemanem, byl krátkometrážní Vánoční sen (1946). Během následujících deseti let vymyslel a režíroval sérii loutkových filmů, které vynikají originalitou i pro Zemana tolik typickým humorem.
V roce 1955 natočil Karel Zeman svůj první hraný film ‐ Cesta do pravěku, příběh chlapců, kteří putují proti proudu času, v němž kombinoval herce, loutky a filmové triky. Následovaly nejúspěšnější filmy inspirované fantastickým světem Julese Verna: Vynález zkázy (1958), Baron Prášil s Milošem Kopeckým v hlavní roli (1961) a volné zpracování knihy Dva roky prázdnin o pěti klucích, kteří odlétnou balónem na opuštěný ostrov – Ukradená vzducholoď (1966).
V období tzv. normalizace se Karel Zeman vlivem nepříznivé politické situace v kultuře vrátil k animovanému filmu pro děti. Natočil sedmidílný dobrodružný seriál o cestách námořníka Sindibáda Pohádky tisíce a jedné noci (1974), mytologický příběh o sirotku Krabatovi Čarodějův učeň (1977) a animovanou pohádku Honzík a Mařenka (1980). Od roku 1980 natáčel cyklus animovaných filmů pro slovenskou televizi, psal náměty na celovečerní kombinované a animované filmy a byl zván na mezinárodní festivaly, kterých se účastnil jako vážený člen poroty. Zemřel 5. dubna 1989 ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově). V jeho díle pokračovala dcera Ludmila, jež se stala výtvarnicí, ilustrátorkou, spisovatelkou a scénáristkou. V roce 1984 emigrovala do Kanady a po roce 1989 se neúnavně věnovala zachování odkazu svého otce ve filmovém světě.
Výstava potrvá do 29. března 2020.

10.2.2020 16:02:06 Redakce | rubrika - Výročí

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Majitelé klíčů (NdB)

Časopis 39 - sekce

DIVADLO

Pátý ročník Palm Off Festu zrušen

Palm Off Fest 2020

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou k celý článek

další články...

HUDBA

PůlMetronome rozezní Výstaviště

Metronome Prague

Oblíbený festival Metronome Prague to letos nevzdal a připravil originální edici PůlMetronome! Rozjede se napl celý článek

další články...