zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 48. týden

Květa Fialová (Definice lásky)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Definice lásky
Jak asi může dopadnout muž středních let, který se zamiluje do dívky z plakátu? Romantický film podle scénáře M. Viewegha vypráví o tom, jak rozdílné jsou představy sobě blízkých lidí o podobě pravé lásky. Hrají: B. Poláková, J. Kolařík, P. Vitázková, I. Chmela, N. Lichý, A. Vargová, K. Fialová, J. Skopeček a další. Kamera P. Kelíšek. Režie J. Sebechlebský. "Nezáleží na tom, jestli jste lepič plakátů v montérkách nebo úspěšný manažer ve značkovém obleku. Citové problémy mohou bolet a trápit úplně stejně," říká režisér televizního filmu J. Sebechlebský, který vznikl podle scénáře jednoho z nejčtenějších českých spisovatelů – J. Viewegha. Budeme sledovat osudy několika partnerských dvojic. Byť pocházejí z různých sociálních skupin a vlastně se mohou potkat jen v tom nejveřejnějším prostoru, jakým je např. sportovní stadion, nákupní centrum či rekreační oblast – mají jedno společné "neskromnou ambici" nalézt skutečnou a opravdovou lásku. Máme tu otce rodiny (N. Lichý), který se marně snaží každodenní životní stereotyp i počínající krizi středního věku zažehnat až pubertálním zahořením k neznámé krásce. Je tu i mladá dívka (B. Poláková), která odmítá puritánsky svázanou morálku svých nejbližších a snaží se žít po svém. Přitom zoufale hledá životního partnera. Hrdinou příběhu je i někdejší sportovní hvězda (J. Kolařík) prožívající trpký konec kariéry. Provází ji nejen rozpad osobních vztahů, ale v podstatě všeho, pro co stojí žít. A pak je tu i bezdětný, slušně zajištěný manželský pár (P. Vitázková a I. Chmela). Ona i on se až dojemně snaží zakrývat své mimomanželské milostné aktivity, aniž si uvědomují, že už jsou vlastně veřejným tajemstvím...
Vysílání: 29.11., 20.10 hod., ČT1

Podezření
Příběh čtyř mužů, zatčených v době nacistické okupace při náhodné razii v hotelu malého města (1970). Hrají: V. Brodský, R. Hrušínský, P. Landovský, F. Husák a další. Scénář J. Hubač. Kamera J. Šajmovič. Režie J. Matějovský. Příběh čtyř mužů, kteří byli v době nacistické okupace zatčeni při náhodné razii v hotelu malého města a odvedeni do školní třídy. Ve strachu, že budou bez milosti postiženi, se snaží připravit na výslech. Strach působí i na jejich charaktery, a tak je nakonec insultován člověk, který je z nich nejspravedlivější, ale nejměkčí. Televizní hru Jiřího Hubače natočil režisér J. Matějovský v roce 1970 a poprvé byla v premiéře uvedena až v květnu 1990. Uvidíte v ní brilantní kvarteto hereckých mistrů: Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského, Františka Husáka a Pavla Landovského.
Vysílání: 25.11., 14.00 hod., ČT2

Konec velké epochy
Jak se zachovat, když zeměkouli okupují mimozemšťané? Fiktivní drama Jindřišky Smetanové oceněné na festivalu Prix Italia (1965). Hrají: J. Dítětová, F. Krůta, V. Šmeral, M. Růžek, V. Brodský, V. Ráž, B. Waleská, D. Kolářová, J. Ornest, L. Dostalová a další. Kamera J. Kadaňka. Režie A. Moskalyk. Televizní hra měla na obrazovce premiéru v březnu 1966. Pak na dlouhá léta zůstala v trezoru, protože věrně zobrazila společenské klima šedesátých let a vlastně předvídala srpen 1968. Fiktivní příběh je umístěný do všedního dne pražské kavárny. Jsou tu štamgasti, dva staří šachisté, taxikář, instalatér, milenci, mladík v džínsech, dvě důchodkyně, ale i servírka Evička a číšník. Uprostřed zvláštního, nepojmenovaného napětí se ozve z televize zpráva, že zeměkouli obsadili okupanti – obyvatelé jiné planety. Ve městě ustává provoz, nikdo nesmí vycházet. Hosté musí vyřešit základní životní stanovisko: vykročit z obklíčení, byť s rizikem, nebo bezbranně setrvat v "jistotách" vnucené klece. Autorka Jindřiška Smetanová spolu s režisérem Antonínem Moskalykem za ni obdrželi v roce 1966 Cenu kritiky na festivalu PRIX ITALIA a Hlavní cenu za dílo Trilobit 1966. V hlavních rolích se objevila řada skvělých herců jako např. J. Dítětová, F. Krůta, V. Šmeral, M. Růžek, V. Brodský, V. Ráž, B. Waleská, D. Kolářová či L. Dostalová.
Vysílání: 25.11., 15.00 hod., ČT2

Lítost
Rudolf Hrušínský st. a Jan Hrušínský v příběhu o generačním míjení a poutech mezi otcem a synem (1970). Dále hrají: V. Chramostová, M. Homola, J. Lír, R. Vrchota, J. Jandová, R. Hrušínský ml., J. Schmitzer, F. Skřípek, Z. Dolanský a další. Scénář J. Hubač. Kamera R. Milič. Režie E. Schorm. Oblíbený lidový zpěvák Jaro Zárubecký, někdejší číšník se řídí heslem "Člověk není to, co je, ale to, co si o něm lidi myslí", a tak vychovává i svého syna a žije jen pro něj. I když se cítí úspěšným, přece jen se z určitého pocitu méněcennosti snaží vyrovnat těm "výše" postaveným a chce na tuto úroveň dostat i svého syna. Dozvídá se, že Pavel je v partě chlapců, kteří si z nedostatku jiných zájmů a z recese pouštějí plyn, aby ten, kdo jej zavře, se stal "srabem". Zárubecký je ochoten syna ochránit i za cenu ztráty práce i životní partnerky... Film významného českého režiséra Evalda Schorma (převážná část snímků tohoto nadaného a výjimečně schopného umělce skončila na mnoho desítek let v trezoru a nesměla se vůbec promítat. Po roce 1968 mu bylo v důsledku normalizace rovněž zakázáno točit, a tak se věnoval pouze divadelní režii) a renomovaného scenáristy Jiřího Hubače poskytl výjimečnou příležitost užít mistrnou souhru otce a syna hereckého rodu Hrušínských a patří k vzácným snímkům z archivu ČT. V premiéře se na televizní obrazovce objevil ještě v roce 1970. Na své další uvedení si však musel počkat více jak dvacet let. Toho se dočkal až 5. května 1992.
Vysílání: 25.11., 16.30 hod., ČT2

Spravedlnost pro Selvina
Rudolf Hrušínský v černé komedii o muži, který proti své vůli zasvětil život boji za spravedlnost. Televizní film na motivy povídky Karla Čapka a v režii Jiřího Weisse (1968). Dále hrají: J. Šejbalová, K. Schwarzkopf, M. Myslíková, J. Kemr, V. Lohniský, V. Tichánková, J. Hálek, B. Šmíd, J. Somr a další. Scénář Z. Bláha a J. Weiss. Kamera J. Čuřík. Tento pozoruhodný koprodukční česko-německý snímek vznikl ve vrcholném období české televizní tvorby v roce 1968 v pražském televizním studiu. Scénář napsali na motivy jedné z Čapkových Povídek z jedné kapsy dramatik Zdeněk Bláha a režisér filmu Jiří Weiss. Na úspěchu díla se podíleli rovněž herci Rudolf Hrušínský, Jiřina Šejbalová, Míla Myslíková a německý herec Klaus Schwarzkopf. Osud bezvýznamného básníka Leonarda Undena, který se proti své vůli stal bojovníkem za spravedlnost, je ve filmu transponován do mediální atmosféry konce 60. let 20. století. Čapkův mistrovský příběh tak dostal další dimenzi. Stal se ironickým obrazem doby, černou komedií o snadnosti manipulování davem, o ošidnosti hesel, o fenoménu zvaném veřejné mínění, o moci mediální slávy... Snímek se ještě podařilo narychlo uvést v premiéře v prosinci roku 1968. Pak nastaly časy, které nebyly filmu nakloněny. V obnovené premiéře se pak objevil na televizní obrazovce až 29. května 1996.
Vysílání: 25.11., 17.35 hod., ČT2

Mistři
Groteskní obraz naší současnosti, našich mýtů a rituálů, odehrávající se na pozadí právě probíhajícího mistrovství v ledním hokeji. Koprodukční snímek ČT (2004). Hrají: J. Budař, J. Ornest, L. Noha, K. Melíšková, J. Polášek, T. Matonoha, C. Drozda, W. Spoor, J. Řehák a další. Scénář: B. Tuček, R. Geisler a M. Najbrt. Kamera M. Holman. Režie M. Najbrt. Film o iluzích, o lidech, kteří po něčem touží, milují se a podvádějí a občas uvěří nesmyslům. Hospodský Karel (L. Noha) věří, že má hospodu a milující ženu Zdenu (K. Melíšková). Ta věří, že ji miluje autobusák Milan (T. Matonoha), který se už vidí na cestě k moři. Josef (J. Polášek) věří, že má kamarády a není Rom. Spolu s Karlem pak věří místnímu alkoholikovi Bohoušovi (J. Budař), že svými vizemi spasí jejich finanční situaci. Zatímco životem zklamaný Jarda už nevěří vůbec ničemu. To však nikomu z nich nebrání upnout všechny své naděje na urputné boje naší hokejové reprezentace na mistrovství světa, což nejlépe vystihuje právě přijíždějící chatař Pavelec (J. Ornest) slovy: "Fandit si musíme sami, Švédové nám fandit nebudou...". Snímek natočil jako svůj debut v roce 2004 režisér a letošní jubilant M. Najbrt, který se rovněž podílel spolu s R. Geislerem a B. Tučkem i na scénáři.
Vysílání: 26.11., 23.50 hod., ČT2

Bony a klid
Vekslácká balada o lesku a bídě minulého režimu. Český film (1987). Hrají: J. Potměšil, V. Jeníková, J. Nedorost, T. Hanák, R. Skamene, M. Kopečný a další. Scénář R. John a V. Olmer. Režie V. Olmer. Název filmu scenáristy Radka Johna a režiséra Víta Olmera Bony a klid je parafrází titulu proslulé gangsterky Bonnie a Clyde. Místo jmen hlavních hrdinů tu ovšem máme označení tuzexových poukázek, jež byly předmětem rozvinutého nelegálního podnikání, a vyjádření podmínky, která je podle veksláka Bínyho pro tuto činnost téměř nezbytná. Film líčí přímočaře krátkou "kariéru" naivního mladíka, který se z maloměsta vydá do Prahy, aby získal zpět peníze, o které jej okradli podvodníci, a místo toho se stane členem zavedené překupnické party. Působivou atmosféru dotváří dynamická kamera Oty Kopřivy a všudypřítomná hudba americké skupiny Frankie Goes to Hollywood. Ve své době kontroverzní, avšak atraktivní snímek nepostrádá napětí ani humor. Řadí se do série filmů otevřeně reagujících na tehdejší problematiku (mj. Láska z pasáže, Pavučina, Proč?).
Vysílání: 29.11., 21.50 hod., ČT2

18.11.2019 11:11:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek



Časopis 13 - sekce