zvláštní poděkování
Volný.cz

Zvedá se Česká vlna!

Jan Němec

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Česká próza je na vzestupu. Sílí zájem čtenářů, zvyšuje se kvalita knih a stoupá zájem kritiků. V řebříčcích prodejnosti české knihy suverénně porážejí ty zahraniční. A objevují se stále noví autoři, nové knihy a nové příběhy, o které je zájem i za našimi hranicemi. Nakladatelství Host a Centrum současného umění DOX v Praze proto připravily na sobotu 23. listopadu 2019 program, který čtenářům umožní setkat se s oblíbenými autory při netradičně pojatých besedách.
O svých nejnovějších knihách (a nejen o nich) pohovoří Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Petra Soukupová, Petra Dvořáková, Viktorie Hanišová, Simona Bohatá, Jiří Padevět, Jan Němec, Miloš Doležal, Jakub Dotlačil a Martin Skořepa. „Unikátní bude už to, že se tolik výjimečných autorů sejde na jednom místě. Nebudeme se ale bavit jen o knihách samotných, ale i o tématech, kterým se autoři věnují. Besedy tak dostanou nový rozměr a doufáme, že autory ještě více přiblíží divákům,“ říká Miroslav Balaštík z nakladatelství Host.

„Diskuzní formát i snaha překročit ‚územíʻ konkrétní knihy a dotknout se v debatách s autory širších témat a otázek je to, co nás v literárních programech pořádaných v DOXu dlouhodobě zajímá. V rámci České vlny v moderovaných diskuzích vystoupí nejen jednotlivci, ale o společných tématech spolu budou mluvit i autoři a autorky navzájem,“ dodává Michaela Šilpochová z DOXu.
Alena Mornštajnová představí svůj román Tiché roky, který vyšel letos v dubnu a jehož prodeje atakují hranici 50 tisíc výtisků. O svých tématech bude diskutovat s Viktorií Hanišovou, která letos vydala román Rekonstrukce – třetí knihu volné trilogie s tématem mateřství. Obě autorky spojují například precizní popisy ženských postav.
Očekávané novinky Mona a Chirurg, které vyšly začátkem září, přivezou Bianca Bellová a Petra Dvořáková. Ty spolu vystoupí také v jednom pořadu.
„Otevře se ale třeba i téma proměny naší společnosti mezi 80. a 90. léty minulého století, což jsou období, která ve svých knihách popisují Simona Bohatá a Jakub Dotlačil. Nebo ozvěny naší historie, jimiž se dlouhodobě zabývají Miloš Doležal a Jiří Padevět. Jan Němec nás zavede do světa psaní o lásce v době digitálního smutku, Petra Soukupová představí úplnou novinku Klub divných dětí, která vyjde v listopadu,“ říká Radek Štěpánek, který bude vybrané besedy také uvádět.
Celým programem, který začne ve 14 hodin a skončí ve 21.30, provede zpěvačka, performerka a stand-up komička Adéla Elbel. Prostor pro další zpestření programu dostanou i slameři Anatol Svahilec a Ondřej Hrabal.
Návštěvníci České vlny si budou moci knihy zakoupit nebo si je nechat podepsat od autorů přímo v prostorách pražského DOXu. Za zvýhodněnou cenu budou mít možnost navštívit kromě literárního programu i Vzducholoď Gulliver a také všechny expozice, kterým v současné době vévodí výstava Petra Síse O létání a jiných snech.  

14.10.2019 12:10:49 Redakce | rubrika - Zveme ...