zvláštní poděkování
Volný.cz

Noc kostelů 2019

Kostel Rozeslání sv. Apoštolů – Smilovy hory

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Noc kostelů se bude letos konat v pátek 24. května 2019. Autorkou vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder. Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“. V letošním roce je to verš 30,29 z knihy proroka Izaiáše: „Dáte se do zpěvu jako v tu NOC, kdy se zasvěcuje svátek.“ Noc kostelů je večerem, který otevírá vzácná posvátná místa v celé naší zemi. Je ale také vázán na celé dědictví židovsko-křesťanské kultury a především víry.

V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 1614 kostelů a modliteben. Celkem je připraveno 7437 programů. Z bohaté nabídky si dovolujeme upozornit na cyklotrasu Po stopách předků Brno. Pro vyznavače putování na dvou kolech z Brna a okolí je letos připravena cyklotrasa Po stopách předků, dětská trasa: Brno: Černovice-Komárov-H. Heršpice; a pro všechny generace: Brno (Černovice-Komárov-H. Heršpice) – Blučina –Židlochovice.
Poutní soutěžní trasa pro všechny generace Cyrilometodějská stezka připravená k výročí 1150 let od úmrtí sv. Cyrila (14.2.869), autora nejstaršího slovanského písma, přiblíží účastníkům významnou část naší historie a nabídne i možnost vyzkoušet si psaní nejstarším slovanským písmem. Propojí Bílovice nad Svitavou s kostelem sv. Cyrila a Metoděje, adamovský kostel s pozoruhodným Světelským oltářem a mariánský křtinský chrám, kde podle tradice křtili přímo sv. Cyril a Metoděj a jejich žáci.
Vězeňská kaple a přilehlé prostory věznice Příbram-Bytíz letos počtvrté ožijí připravovaným programem Noci kostelů. Na co se odsouzení a pozvaní návštěvníci mohou těšit letos? Po letošním obohacení dobrovolnické duchovní péče o nového kolegu z Římsko-katolické církve patera Piotra Józefa Nowického ze Svaté Hory o modlitbu růžence v kapli s výkladem, na vystoupení hudební skupiny Církve adventistů sedmého dne s programem čtení evangelia (kazatel Pavel Smolka) a původních gospelů, složených speciálně pro naši věznici a na velký koncert hudební skupiny FREEDOM Specializovaného oddělení výkonu trestu, který umělecky zaštítí legendární frontman skupiny Olympic Petr Janda svou osobní přítomností. Dění u nás sledujte na webu věznice.

A připomínáme něco z historie…
V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.
V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a poprvé se konala v České republice. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

www.nockostelu.cz

21.5.2019 00:05:44 JoMe | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Malý princ  (Laterna magika)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Nedělní cesty víry

Cesty víry

Křesťanský magazín
Zmizelá duchovní místa Novohradských hor a Šumavy svědčí o bezpráví a krutosti zfanatizo ...celý článek


Svátek sv. Václava

Naše tradice: Svatováclavská pouť

Naše tradice: Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrá ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Jihočeské divadlo slaví 100 let

Nominovaná Michaela Gemrotová (Evita)

Uplynulá sezóna 2018/2019 byla ve znamení oslav 100. výročí vzniku Československé republiky. Sezóna, která prá celý článek

další články...