zvláštní poděkování
Volný.cz

Zpráva o nejslavnějším útěku z Osvětimi

Peter Ondrejiček a Noel Czuczor (Zpráva)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Režisér Peter Bebjak právě dotočil slovensko-německo-český koprodukční film Zpráva, který se natáčel také v České republice. Dobrodružný filmový příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z přísně střeženého koncentračního tábora Osvětim zachycuje skutečné události. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva o fungování „továrny na smrt“ se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F.D. Roosevelta, po válce byla využita v tzv. norimberském procesu a dnes ji zná celý svět. Podle odborníků šlo o jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie. Od „nejslavnějšího“ útěku z Osvětimi vedoucího k záchraně desetitisíců dalších lidí uplynulo letos v dubnu 75 let.

Ve filmu natočeném podle autobiografického Wetzlerova románu Co Dante neviděl hrají herci ze Slovenska, Polska, Německa i Česka. Po boku hlavních hereckých představitelů Noela Czuczora a Petera Ondrejička ze Slovenska se v roli spoluvězně představí český herec Jan Nedbal, v menší roli se objeví Ondřej Malý a z Čech je také architekt snímku Petr Synek. Koproducentem za Českou republiku je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films. Tvůrcům se podařilo do jedné z rolí obsadit i britskou hvězdu filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb Johna Hannaha, známého i ze snímku Mumie. V dalších rolích hrají Wojciech Mecwaldowski, Kamil Nozynski a Jacek Beler z Polska či Christoph Bach, Florian Panzner a Lars Rudolph z Německa.

„Přestože bylo filmů na téma holocaustu natočeno již mnoho, nebude jich nikdy dost. Při jejich tvorbě je dnes potřeba cílit především na mladého diváka, čemuž je nutné přizpůsobit filmové vyprávění i vizuální prostředky,“ říká jeden z producentů filmu Zpráva Ondřej Zima z české společnosti Evolution Films.

Jen hrstka vězňů dokázala utéct z Osvětimi. Hlavní postavou snímku Zpráva je šestadvacetiletý Freddy Wetzler, písař Bloku 9, kterého začínáme sledovat právě v den uskutečnění plánovaného útěku. Jeho optikou poznáváme prostor samotného vyhlazovacího tábora i další postavy, které jemu a jeho dvacetiletému příteli Walterovi Rosenbergovi pomůžou. Unikátní je už samotná metoda útěku, která spočívá v osmdesátihodinovém schovávání se v díře vyhloubené uprostřed navezených dřevěných klád, které měly posloužit na stavbu nových baráků tábora. Přesně 72 hodin totiž v případě útěku vězňů trvá poplach, při kterém jsou stráže převeleny k hranicím tábora. Většina dosavadních pokusů o útěk byla tímto způsobem zmařena hned zpočátku. Příběh plný napětí a emocí je nejen napínavým dramatem, ale také svědectvím o vnitřní síle mladého muže, který se postavil zvrácenému systému. Film Zpráva vypráví o bílém místě našich dějin v kontextu evropské civilizace a tvůrci ho směřují především na mladé diváky.
Režisér snímku Peter Bebjak si za jeden svých předchozích filmů Čára o pašování cigaret přes slovensko-ukrajinskou hranici a natočený v české koprodukci odnesl před dvěma lety z MFF Karlovy Vary cenu za režii. Bebjak má na svém kontě i řadu kriminálních seriálů, jeho třídílná série Spravedlnost byla oceněná i Českým lvem. V tuzemských kinech je nyní k vidění Bebjakova filmová adaptace mysteriózního slovenského bestselleru Trhlina, jež během prvního víkendu utržila bezmála půl milionu eur, což se dosud žádnému slovenskému filmu nepovedlo. Peter Bebjak vystudoval kromě režie i herectví a český divák ho tak může znát z Hřebejkova filmu Učitelka, kde se zapsal vynikajícím hereckým výkonem v roli jednoho z rodičů, pana Littmana.

Nový celovečerní film Zpráva, který se natáčel na Slovensku a v Čechách, vzniká podle scénáře, který napsali Josef Paštéka a Peter Bebjak. Kameraman snímku je Martin Žiaran a kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Producenty právě dotočeného koprodukčního snímku Zpráva je za Slovenskou republiku společnost DNA Production a RTVS, v Německu Ostlicht Filmproduktion a v České republice pak Evolution Films a Česká televize. Film uvede do českých kin na podzim 2020 společnost Bontonfilm.

20.5.2019 17:05:38 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Velmi křehké větve (Čk)

Články v rubrice - Filmová scéna

Seriál Život na Šumavě pozitivní sonda do života místních lidí

Daniel Rous (Život na Šumavě)

Sedmidílný populárně-naučný dokumentární seriál Život na Šumavě mapuje život obyvatel v sedmi šumavských měste ...celý článekČasopis 22 - sekce

DIVADLO

Aktuální informace k provozu MdMB

Petr Prokeš, Karolina Frydecká, Dušan Sitek  (Na ústupu)

Městské divadlo Mladá Boleslav od 4. 5. 2020 opět zkouší. Dvě premiéry uvede ještě v červnu za dodržení všech celý článek

další články...

HUDBA

Komorní muzikál Touha jménem Einodis

Marta Kubišová a Aneta Langerová (Touha jménem Einodis)

Touha jménem Einodis
Marta Kubišová a Aneta Langerová v hlavních rolích komorního muzikálu inspirovaného os celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

MHF Pražské jaro 2020 závěrečný koncert

MHF Pražské jaro

MHF Pražské jaro 2020 závěrečný koncert
Přímý přenos výjimečné události z pražského Rudolfina. Smyčcový kva celý článek

další články...