zvláštní poděkování
Volný.cz

Fotografie 400 ASA

Martin Wágner, Ukrajina

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Spolek dokumentárních fotografů 400 ASA vznikl teprve na podzim minulého roku a již nyní se jeho členové představují svými díly na výstavě ve Veletržním paláci. Nejsou to žádná neznámá jména, ale všichni mají za sebou četné úspěchy v oboru dokumentární fotografie, jíž chtějí navrátit její důležitou pozici.
Každý ze sedmi zúčastněných fotografů má svůj oddíl – Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín, Jan Mihalička, Tomki Němec, Martin Wágner, Jan Dobrovský a Alžběta Jungrová, do nějž vybral kurátor výstavy Josef Moucha devět snímků propojených tématicky nebo odhalujících nové souvislosti.

Antonín Kratochvíl se v nich věnuje nedávné historii v postsovětském regionu s jejími převážně negativními projevy - např. zničené životní prostředí v okolí rumunských průmyslových areálů, smog na Ostravsku.
Zatímco Karel Cudlín se zaměřuje na obnovování náboženského života především v židovských obcích, Jan Mihalička mapuje posilování jeho projevů na veřejnosti v křesťanském prostředí - katolické romské poutě, procesí s ostatky svatého Václava ve Staré Boleslavi atd..
Tomki Němec známý jako fotograf Václava Havla se dívá prostřednictvím svých snímků na poměry na Slovensku patnáct let po převratu a poukazuje na mnohé odlišnosti od situace u nás.
Martin Wágner se zapsal do povědomí svými cestami do Ruska, kam se většinou dopravuje vlakem. Nevyhne se tak Ukrajině, která se stává dalším námětem jeho snímků. Zachycuje krásnou příroda v kontrastu s drsnou realitou života i staré zvyky.
Jan Dobrovský naproti tomu hledá poezii na domácí půdě v romské komunitě na severu Čech. Podařilo se mu sblížit se s jejími obyvateli, získat jejich důvěru a proniknout až do rodin. Pro sebe si odnesl nejen cenné záběry ale také zkušenosti, které mu „cigány“ jak si sami říkají, odhalily v jiném světle než je vidí široká veřejnost.
Z popřevratové atmosféry se námětem poněkud rušivě vymyká poslední sekce Alžběty Jungrové s barevnými fotografiemi ze zákulisí show Prague Burlesque. Blíže poznat tvorbu jednotlivých fotografů umožňuje prezentace na velkoformátové smyčce ve vestibulu pátého patra Veletržního paláce, které by až do jeho plánované přestavby chtěla Národní galerie vyhradit právě fotografii.
Fotografická výstava spolku 400ASA bude k vidění v 5. patře Veletržního paláce do 8. září 2019.

11.3.2019 13:03:57 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Revizor (ABC)

Články v rubrice - Výstavy

Josef Šíma - Cesta k Vysoké hře

Návrat Theseův (Josef Šíma 1933, GHP)

Výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře ve Valdštejnské jízdárně si klade za cíl představit Šímovu ranou tvorbu ...celý článek


Kája Saudek - Od aut po ženy

Kája Saudek - Od aut po ženy

Retrospektivní výstava Od aut po ženy v Galerii Tančící dům představuje časový i tematický průřez tvorbou význ ...celý článek


Chudá Praha Lidé – místa – instituce (1781-1948)

Chudá Praha Lidé

Praha, jak ji neznáte. Chudá Praha. Víte, kde byste našli Fišpanku, Bílý hrad nebo Arizonu? Jaké služby poskyt ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

Skupina VLTAVA přiváží Náklad štěstí

Přebal kompletu Náklad štěstí

Skupina VLTAVA vydala kompletní diskografii rozšířenou o bonusové album, a to v podobě boxu s názvem Náklad št celý článek

další články...