zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Noc kostelů na Budči

Budeč, kostel sv. Petra a Pavla

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Posečené louky na ploše hradiště, na nichž pod kvetoucími bezinkami a růžovými keři jsou stále patrné pozůstatky valů, a všemožné letní vůně byly 9. června vhodnou kulisou pro výstup na vrchol. Úzká silnice z vesnice vede ke hřbitovu a rotundě, která je většinou uzavřena a dá se do ní proniknout jen zřídka. Také dnes je malé nádvoří ještě uzavřeno. Kolem stojící pověstné mohutné lípy se pohupují v závanech vánku, jsou teprve připraveny kvést a o zábavu se zatím stará zpěvné ptactvo, nálada jako stvořená pro příjemný večer. Nedává na sebe dlouho čekat, vzápětí se objevují organizátoři a Noc kostelů na Budči může vypuknout.

Od branky vede ke vchodu do kostela cesta lemovaná svíčkami, které se opravdu řádně rozhoří až se poněkud setmí. Také jednoduchý interiér rotundy s bílými stěnami je osvícen svícemi. V presbytáři moderní kamenný oltář a ambon, velký krucifix v závěru. Vejde se sem ještě malá renezanční kazatelna, barokní lavice a varhanní kruchta. Fascinující je pomyšlení, co všechno stavba pamatuje. Zažila sv. Ludmila a sv. Václava, byla svědkem krvavých událostí po jeho smrti. Jsme v nejstarší kamenné svatyni u nás, která dosud stojí v podstatě ve své původní podobě. Po různých dohadech se již odborníci shodli na tom, že vznikla na přelomu 9. a 10. století a jejím stavitelem byl Bořivojův syn Spytihněv.
Příchozí si nejprve vyslechnou informace o historii a pak si mohou osahat kostel sami. Ve ztemňujícím se prostoru září svíce stále víc. Podmaněni důstojností se návštěvníci usazují a setrvávají v tichu. Podle zaměření se snad modlí, meditují nebo jen tak na sebe nechávají působit prostředí.

Starobylost a bezčasovost nitra vyvažuje ruch venku. Je zde přichystána malá garden party. Uprostřed baví dámské trio melodiemi z 30. let i novějšími populárními songy přítomné posluchače postávající nebo posedávající kolem na plastikových židlích. Náladu ještě vylepší pohárek dobrého vína. Součástí této neformální takřka rodinné zahradní slavnosti jsou pobíhající děti a psi - tak jak to má být.
Po chvíli relaxace při koncertě následuje návrat do historie a poslední bod programu - přednáška o restaurování svatováclavské zbroje - jsme zde přece na Václavově místě. V tuto chvíli poslouží k mimořádnému účelu márnice, na jejíž stěny promítá přednášející paní restaurátorka snímky, které doprovází svým komentářem. Je to vzácná příležitost podívat se na svatováclavské relikvie zblízka a dokonce pod mikroskopem, která se jen tak nenaskytne a dozvědět se spoustu věcí o technických schopnostech a uměleckém cítění našich předků.
Ve vědátorském zápalu publikum ani nepozoruje, že se pořádně nakupily mraky a korunami stromů zmítá vichr. S koncem přednášky spadne pár prvních kapek. Počasí doposud vstřícné nyní naznačuje, že je nejvyšší čas vydat se zpět, než se spustí pořádný liják...

26.6.2017 11:06:57 Helena Kozlová | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry: Sutana barvy khaki

Sutana barvy khaki

Cesty víry: Sutana barvy khaki
Jan Böhm, kněz a bývalý voják, se dokáže dostat blíž k lidem, kteří to mají ...celý článek



Časopis 12 - sekce

HUDBA

Sourozenecké duo Lime Cordiale se vrací do Prahy

Lime Cordiale

Po vyprodaných a extrémně úspěšných koncertech se australské sourozenecké duo Lime Cordiale vrací do Evropy a celý článek

další články...