zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Hus a Jeroným Pražský

Jan Hus - Matěj Hádek

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jan Hus
Matěj Hádek v roli výjimečné osobnosti Mistra Jana Husa a slavní synové Karla IV., bratři Václav a Zikmund, ve středověkém dramatu o smyslu pravdy a oběti nejvyšší. Příběh jednoho z nejvýznamnějších Čechů historie. Dále hrají: M. Kňažko, J. Dolanský, V. Javorský, M. Dlouhý, P. Lněnička, J. Plouhar, M. Šoposká, P. Špalková, T. Dastlík, P. Štěpán, M. Finger, A. Jastraban, L. Veselý a další. Scénář E. Kantůrková. Hudba M. Kocáb. Kamera V. Smutný. Režie J. Svoboda (Premiéra). Co zavedlo výjimečnou osobnost, filozofa, teologa a člověka, mistra Jana Husa až k ukrutné smrti upálením? Význam jednoho z největších velikánů naší historie je dobrým důvodem, abychom se pokusili mu alespoň porozumět. I kdybychom s ním nesouhlasili. Spisovatelka Eva Kantůrková a režisér Jiří Svoboda nás vedou příběhem mistra Jana Husa od počátku XV. století až ke kostnické hranici. Sledujeme myšlenkové a mravní drama, jež předběhlo o celé století zásadní zlom evropského vývoje. Dokážeme dnes pochopit jeho přesvědčení o nezbytnosti respektu k mravnímu imperativu a individuálnímu svědomí? Můžeme rozumět Husovu přesvědčení o poselství Krista, jako jediného kompasu, který je nadřazen všem mocenským strukturám – světským i církevním? Dramatický děj je ukotvený ve spletitém střetu názorů, ambicí a mocenských manipulací církevních i světských autorit – krále Václava IV., jeho bratra Zikmunda, arcibiskupa Zbyňka a tří papežů, kteří si dělají nárok na pastýřský stolec a z toho titulu i na odváděné daně. Západní církev prochází těžkou mocenskou i mravní krizí. Jan Hus, kněz a Mistr Karlovy university, pociťuje spoluzodpovědnost za osud rozštěpené církve ve vztahu k věřícím a dospěje k přesvědčení, že jedinou cestou je víra v živého Krista a jeho učení. Volá po mravnosti těch, kteří mají být věřícím duchovními pastýři. V hlavní roli exceluje Matěj Hádek.
Vysílání: 05.7., 21.25 hod., ČT2

Bohoslužba k uctění mučednické smrti mistra Jana Husa
Přímý přenos bohoslužby Církve československé husitské k uctění památky mistra Jana Husa z pražské Betlémské kaple. Režie J. Rásocha. Připomínka 600. výročí mučednické smrti Jeronýma Pražského bude rezonovat i v den, kdy slavíme památku jeho přítele Jana Husa.
Vysílání: 06.7., 15.00 hod., ČT2

Mistr Jan Hus
Vyprávění Tomáše Halíka očišťuje obraz významného reformátora a kazatele od přemaleb vykonaných následujícími epochami (2005). Režie P. Bok. Mistr Jan Hus byl jedinečný člověk své doby, který ani po 600 letech nevymizel z naší kolektivní paměti. Svoji epochu přesáhl především odvahou vystoupit z dobově přirozeného podřízení autoritám a narušit jejich nedotknutelnost. Ke své bezmála politické činnosti se rozhodl využít nejúčinnější médium jeho doby – kazatelnu, z níž mohl promlouvat k davům. Muž, který žil svojí pravdou a jehož učení a život se nerozcházely, zůstával vzorem pro každou následující epochu. Obrozenci v něm viděli velkého českého vlastence, antiklerikálové jej pasovali na udatného bojovníka proti církvi, pro komunisty představoval jednoho z prvních sociálních revolucionářů. Je však možné pod všemi vrstvami, jež v následujících staletích překryly původní obraz, vyprávět co nejvěrohodnější příběh tohoto kněze, myslitele a pedagoga? Nesnadného úkolu se zhostil jako vypravěč prof. Tomáš Halík.
Vysílání: 06.7., 16.30 hod., ČT2

Jeroným Pražský
Významný filozof a teolog byl ztělesněním horlivého středověkého intelektuála, který vášnivě vstupoval do náboženských disputací. I když se mu pokaždé dařilo uniknout z rozpoutaných konfliktů, nakonec jej dohnal stejný osud jako jeho současníka Jana Husa (2007). Připravil M. Kučera. Kromě památky nejvyšší oběti mistra Jana Husa stojí za to tento den připomenout i věrné následovníky jeho myšlenek, které stihl podobný osud. Jeroným Pražský byl atraktivní muž, který své současníky oslňoval vzdělaností a řečnickým uměním. Italský humanista Poggio Bracciolini jej dokonce přirovnal k antickému filozofovi Sokratovi. Život tohoto nepokojného rebela cestujícího po univerzitách středověké Evropy, který své současníky provokoval vášnivou povahou a výstředními kousky, rovněž skončil na kostnické hranici. Mistr Jeroným dodnes dokáže zaujmout, protože svými úvahami neustále klade sobě a svému okolí otázky, kterými zpochybňuje ustálená dogmata.
Vysílání: 06.7., 17.05 hod., ČT2

Jan Hus – Cesta bez návratu
Překvapivá historie – příběh proměňující lásky. Hraný dokument o závěrečné fázi Husova života, fiktivní příběh postavený na historických skutečnostech. Režie L. Hlavsa (Premiéra). Hraný dokument Lubomíra Hlavsy podle scénáře Mileny Štráfeldové přibližuje závěrečné období života mistra Jana Husa. Nejde ale o zfilmovanou učebnici. Z historických dokumentů víme, že se mistr Jan v době svého kostnického věznění sblížil s jedním ze svých žalářníků, s jistým Robertem. Dokonce pro něho napsal jedno své významné dílo – traktát De matrimonio (O manželství). Tato skutečnost inspirovala vznik filmu, který k představení charakteru, myšlenek i osudu Jana Husa využívá fiktivní příběh lásky dívky Markéty a žalářníka Roberta. Mistr Jan Hus, hrdina z učebnic, tu dostává lidskou tvář. Ztvárnění hlavní role se ujal Vladimír Javorský, v rolích ostatních postav uvidíte například Petra Štěpána, Elišku Křenkovou, Luboše Veselého či Miroslava Táborského. Komentář čte Jiří Štěpnička.
Vysílání: 06.7., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 10.7., ČT2

27.6.2016 12:06:13 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P ...celý článek


Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...