zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 20. týden

Pardubice, Pernštejnové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Deset století architektury: Pardubice, Pernštejnové – stavebníci I.
Poté, co Vilém z Pernštejna koupil Pardubice v roce 1491, postaral se nejen o jejich hospodářský rozkvět, ale i architektonický rozvoj (1998). Režie B. Hončarivová
Vilém z Pernštejna se rozhodl v Pardubicích založit své rodové sídlo. Starou tvrz začal přestavovat na vodní zámek v pozdně gotickém slohu. V 16. století vznikla průmyslová čtvrť, kde se moderním způsobem užívalo hnací síly vody. Vilém se nepodílel jen na hospodářském rozkvětu města, ale záleželo mu i na jeho architektonickém rozvoji. V roce 1507 bylo město zasaženo velkým požárem. Vilém znovu požádal svého stavitele Pavla z Pardubic, aby pro město navrhl jednotný urbanistický plán. V roce 1538 vyhořelo město podruhé a i tentokrát obnově města pomohli Pernštejnové. Domy byly zvýšeny o druhé patro a přestavěny v renesančním slohu, přičemž nejvýraznějším prvkem přestavby se stala terakotová ostění. Nástupem Vilémových synů vstoupila renesance nejen do města. Také starší gotický hrad prošel renesanční přestavbou. Ke vstupnímu portálu byl přistavěn kamenný most s bohatou reliéfní výzdobou, novinkou byly i rozměrné nástěnné malby s biblickou tematikou a unikátní dřevěné a bohatě zdobené kazetové stropy. Pernštejnské sídlo v Pardubicích je jakýmsi mezníkem v historii feudálních sídel.
Vysílání: 17.5., 11.20 hod., ČT2

Mistrovská díla: Lorenzo Lotto – Portrét mladíka před bílým závěsem
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství
Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 17.5., 00.05 hod., ČT art; Opakování: 18.5., ČT art., 22.5., ČT art

Mistrovská díla: Giuseppe Arcimboldo – Oheň
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství
Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 17.5., 00.15 hod., ČT art; Opakování: 18.5., ČT art., 22.5., ČT art

Klobouk dolů Svoboda podle Ságla
Fotograf a dokumentarista Jan Ságl je jedním z mála žijících svědků alternativní kultury. Režie Olga Sommerová (Premiéra)
Fotograf Jan Ságl je jedním z mála žijících svědků alternativní kultury, zároveň jejím dokumentátorem, ale též ceněným autorem uměleckých fotografií. Jeho pozoruhodné dílo nebylo dosud nikdy filmově zpracováno, přestože je unikátním svědectvím společenské historie této země a zároveň dokladem autorovy občanské a společenské svobody v obou politických režimech. Zcela významnou skutečností je v životě Jana Ságla inspirace a vzájemná spolupráce s manželkou, konceptuální umělkyní Zorkou Ságlovou (sestrou M. Jirouse). Duchovní semknutost uměleckého páru posiloval za totality vnější režimní tlak. Režisérka se v tomto intimním dokumentu nesoustředí jen na výtvarné dílo, ale na osobnost člověka, který vzdoroval tehdejší době mrtvolného bezčasí.
Vysílání: 18.5., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 19.5., ČT art., 23.5., ČT art

Příběhy domů: Herbenův dům
Historie a současnost vilky v Hostišově, kterou si nechal začátkem 20. století postavit podle návrhu Jana Kotěry básník a spisovatel Jan Herben (2009). Režie D. Průchová
Spisovatel Jan Herben si nechal počátkem 20. století postavit podle návrhu architekta Jana Kotěry malou vilu ve vesnici Hostišov nedaleko Tábora. Dnes ji obývá jeho pravnučka Anna Herbenová, která v ní vyrůstala v době, kdy rodina směla obývat jedinou místnost. Před lety se do vily přestěhovala z Prahy a stala se z ní zdatná hospodářka. Vypráví o historii domu, který se stal němým svědkem událostí v uplynulém století. O tom, jak její pradědeček dům miloval, svědčí citáty ze vzpomínkového Herbenova textu, věnovaného právě Hostišovu, domku a krásné, nedotčené přírodě kolem.
Vysílání: 19.5., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 25.5., ČT2

Jaro s ARTE Potrava duše & těla (12/20)
Buffetovo Zátiší s rajčaty a třešněmi. Francouzský cyklus ARTE (Premiéra)
Tourtour v srdci Provence. Zde žil Bernard Buffet, jeden z nejslavnějších, ale také nejkritizovanějších francouzských malířů dvacátého století. Vnitřně rozervaný malíř miloval toto místo, které ho uklidňovalo. Ve zdech panství Domaine de la Baume jako by dodnes zněl hlas Annabel, která byla po jedenačtyřicet let Buffetovou ženou. Extrémně citlivý Bernard tu našel své útočiště. Skrýval se zde před společností, která ho zraňovala svou brutalitou, a plně se věnoval své malířské vášni; uspokojoval svou touhu po klidném životě a především po vyrovnanosti. Osmdesát kilometrů od místa, jež bylo posledním malířovým útočištěm, nás čeká šéfkuchař D. Fetisson, velký obdivovatel díla Bernarda Buffeta, jehož dvě plátna zdobí zdi jeho podniku.
Vysílání: 16.5., 22.00 hod., ČT art; Opakování: 18.5., ČT art., 22.5., ČT art

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení u raných sochařských děl Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa (2002). Kamera a režie J. Hojtaš
Tentokrát nás profesor Dvořák seznámí se sochami syna minule zmíněného Jana Brokoffa, velice nadaným Ferdinandem Maxmiliánem. Stěží si dokážeme dnes představit, že by výzdoba důležitého mostu byla svěřena devatenáctiletému studentovi. Jeho prvním sousoším na Karlově mostě je trojice světic – svatá Markéta, Barbora a Alžběta. Dalšími sochami jsou svatý Kajetán a svatý Prokop či socha tureckého otrokáře, která již vyděsila nejedno dítě. V roce 1890 se jeho sv. Ignác z Loyoly zřítil do Vltavy a byl nahrazen Cyrilem a Metodějem od jiného sochaře. Krásných a do nejmenších detailů vypracovaných soch nadaného barokního umělce však uvidíte v tomto díle mnohem víc.
Vysílání: 18.5., 00.30 hod., ČT art; Opakování: 22.5., ČT art., 23.5., ČT art

Folklorika Básnění v kameni
Kámen je přírodní materiál, který si podává ruku s věčností. Ti, kteří s ním pracují, získávají obdiv lidí mnoha generací. Připravil J. Mančuška (Premiéra)
Mnoho lomů, kamenických a sochařských dílen v Hořicích a okolí vzniklo díky velké zásobě místního kvalitního pískovce. Na základě tradice i blízké dostupnosti materiálu, zde založili ještě za rakousko-uherské monarchie střední školu pro kameníky a kamenosochaře. Tehdy byla středoevropským unikátem. Vychovala mnoho odborníků, kteří pak působili nejenom v Čechách, ale i v celé Evropě a zámoří. Vznikaly celé dynastie kameníků. K jedné z nejslavnějších patří i Bohumil Pánek, jehož tým se podílel na restaurování Pražského hradu. Kamenosochařská a restaurátorská profese přináší kromě radosti a uspokojení z krásného díla mnohá překvapení a poučení jak z historie, tak i z chování a povahy materiálu nebo z poznání stavebních a výtvarných postupů předchozích generací. Se zatajeným dechem lze sledovat, jak duše kamene promlouvá.
Vysílání: 21.5., 09.55 hod., ČT2; Opakování: 25.5., ČT2., 26.5., ČT2

8.5.2016 17:05:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...