zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikonoce TV tipy

Pašijový týden

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos Velkopáteční bohoslužby z II. sboru Českobratrské církve evangelické z Blahoslavova domu v Brně. Na Velký pátek si křesťané na celém světě připomínají ukřižování Ježíše Krista. Chrámy a modlitebny se na chvíli stávají Golgotou. Před duchovním zrakem křesťanů je v tento den kříž, znamení víry, ale i osvobození. Přímý přenos bohoslužby vysílá Česká televize z II. sboru Českobratrské církve evangelické z Blahoslavova domu v Brně. Bohoslužbu vede farář Martin Horák ThD.
Vysílání: 25.3., 09.30 hod., ČT2

Naše tradice: Pašijový týden
Čtyřicetidenní půst vrcholí týdnem před Božím hodem velikonočním, v němž si naši předci připomínali utrpení Krista od Jidášovy zrady po vzkříšení (2014). Režie M. Nešlehová. Pašijovým týdnem si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista, zradu, ukřižování, vzkříšení. Prvním důležitým dnem tohoto týdne je Škaredá středa, které nám má připomínat Jidášovu zradu. Co naši předci doporučovali po tento den dodržovat? Hlavními dny Pašijového týdne jsou pak Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Množství lidových zvyklostí v tomto období jakoby napříč časem propojuje křesťanské i předkřesťanské obyčeje, které zůstávají v naší kultuře živé do dnešních dní.
Vysílání: 25.3., 10.40 hod., ČT2

Poslední den Ježíše z Nazareta
Pašijový příběh pohledem současných historiků a lékařských odborníků (2013). Režie V. Hájek. Příběh Ježíše Nazaretského je po staletí předmětem zájmu laické i odborné veřejnosti, věřících i nevěřících. Z pohledu historiků jsou jednou z nejzajímavějších kapitol Ježíšova příběhu poslední hodiny jeho života. V těchto událostech se totiž koncentruje vše, co Ježíš znamenal pro tehdejší dobu. Odráží se v nich i společensko-politický obraz života jednoho z nejstarších národů světa – starověkého Izraele. Režisér Vít Hájek se pokusil nahlédnout na duchovní téma naprosto věcně a přináší neobvyklý pohled na období, které poznamenalo vývoj dějin lidstva. S pomocí uznávaných českých odborníků mapuje události pašijového příběhu od Ježíšovy poslední večeře s apoštoly, přes zatčení v Getsemanské zahradě, vlastní soudní přelíčení až po akt ukřižování.
Vysílání: 25.3., 11.05 hod., ČT2

Cesta k Cestě
Dokument o "Cestě naděje a utrpení člověka", která je skupinovým dílem patnácti českých kamenosochařů, oslovených prof. Vladimírem Preclíkem, aby nedaleko Kuksu vytvořili svá podobenství víry, osudových zastavení a současného vztahu k duchovní tradici biblické legendy. Režie P. Štingl. Téměř před 250 lety hrabě František Antonín Špork a sochař Matyáš Bernard Braun chtěli realizovat křížovou cestu, která měla spojit kukský hospital s Braunovým betlémem. Záměr však zůstal nenaplněn. Na tuto myšlenku navázalo občanské sdružení „Křížová cesta“, které založil ak. sochař Vladimír Preclík. Po mnoha diskusích skupina dospěla k tomu, že dávat v dnešní době otisk tradiční legendy, jež od Františka z Assisi v přesných liturgických pravidlech vyjadřuje zlomové okamžiky Kristovy poslední cesty, je dnes už neaktuální. Záměr se vyvinul do podoby individuální reflexe tradičního motivu. Projektu nazvaného „Cesta naděje a utrpení člověka“ se zúčastnilo patnáct našich výrazných sochařských osobností – Vojtěch Adamec, Jan Koblasa, Stanislav Hanzík, Marius Kotrba, Jan Hendrych, Elen a Ivan Jilemničtí, Daniel Klose, Václav Fiala, Čestmír Mudruňka, Michal Šarše, Jiří Marek, Jaromíra Němcová, Jiří Kačer. Prof. Vladimír Preclík již v době příprav požádal královéhradeckého biskupa o názor na vznik křížové cesty bez liturgického základu: Mons. Dominik Duka odpověděl, že křížová cesta není cestou jen Krista, ale každého člověka. Je to myšlenka apoštola Pavla, který ze židovského náboženství udělal křesťanství Evropy. Kříž není jen smyslem křesťanství, je to objevování smyslu života a také jeho nejtěžší chvíle. Profesoru Vladimíru Preclíkovi, jenž krátce před svou smrtí svěřil režiséru Pavlu Štinglovi natočení snímku „Cesta k cestě“ nebylo dáno dojít až k odhalení jeho posledního díla.
Vysílání: 25.3., 11.35 hod., ČT2
Opakování: 28.3., ČT2

Velikonoční bohoslužba
Přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Jakuba v Brně. Bohoslužbu celebruje brněnský děkan Mons. ThLic. Václav Slouk. Velikonoční neděle je největším křesťanským svátkem v roce. Křesťané oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Česká televize připravila na tento den přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Jakuba v Brně. Bohoslužbu celebruje brněnský děkan Mons. ThLic. Václav Slouk. Režie J. Nosek
Vysílání: 27.3., 09.30 hod., ČT2

Naše tradice: Boží hod velikonoční
Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a účastní se pravé venkovské pomlázky (2014). Režie M. Nešlehová. Velikonoční neděle je v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. V tento den se připravují pokrmy, které nesou symbolickou hodnotu a jsou určeny pro čas radosti a hodování po čtyřicetidenním půstu – především tradiční mazanec či velikonoční hlavička ze směsi masa, vajíček a kopřiv. Zvyky Velikonočního pondělí zůstaly dodnes z celých svátků nejživější. Je to den pomlázky, při němž se dříve "pomlazovaly" celé navštívené rodiny – tedy nejenom dívky. I když se tato veselá tradice udržuje na venkově i ve městech, ne všichni vědí, kde se vzal zvyk malování vajíček, pletení pomlázek nebo koledování.
Vysílání: 27.3., 10.40 hod., ČT2

Papež z konce světa
Kdo je nový nejvyšší církevní představitel, jehož pontifikát bude zřejmě začátkem nové éry? Argentinský dokument. 11. února 2013 se lidé na celém světě dozvěděli zprávu, která všechny ohromila. Papež Benedikt šestnáctý, duchovní vůdce miliardy dvou set milionů lidí, oznámil, že odstupuje z úřadu. Ohromený katolický svět jeho rozhodnutí oplakal. Od doby Řehoře dvanáctého v roce 1415 neměla církev papeže, který by z vlastní vůle odstoupil. Benedikt šestnáctý řekl, že se tak rozhodl, protože se cítí zcela vyčerpán. V atmosféře nejistoty a spekulací Vatikán oznámil, že nový papež bude zvolen ještě před Velikonocemi. A už v noci 13. března tisíce věřících shromážděných na Svatopetrském náměstí očekávaly rozhodnutí kardinálů shromážděných v konkláve. Zvolen byl argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Bylo to překvapivé. Jeho jméno prognózy neuváděly a navíc ho mimo Latinskou Ameriku znalo jen málo lidí.
Vysílání: 27.3., 11.05 hod., ČT2
Opakování: 28.3., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně je největším svátkem křesťanského roku. Velikonoce jsou letos specifické také tím, že probíhá Svatý rok milosrdenství.
Vysílání: 27.3., 11.55 hod., ČT2

14.3.2016 09:03:16 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek


Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...