zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 12. týden

Babička - L. Geprtová a J. Kurandová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Babička (1/2)
Jarmila Kurandová a Libuše Šafránková ve slavném televizním filmu podle románu Boženy Němcové (1971). Dále hrají: L. Geprtová, L. Kolegarová, E. Pardus, J. Moučka ml., M. Myslíková, Z. Matouš, K. Fialová, M. Vášáryová, P. Čepek, J. Hrušínský, J. Obermaierová, J. Wohanka, V. Ron, H. Růžičková, J. Moučka, O. Vlach a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk. Svět Barunky Panklové a její babičky, svět Starého bělidla a všech nám důvěrně známých hrdinů románu Boženy Němcové na našich obrazovkách opět ožívá v klasickém dvoudílném filmu scenáristy Františka Pavlíčka a režiséra Antonína Moskalyka. Autorčinu schopnost vyprávět o všednosti denního života a právě v ní objevovat lidskou velikost člověka obětavého, pracovitého a milujícího, talent, s nímž ve své Babičce vytvořila obraz harmonické osobnosti, televizní tvůrci povýšili filmovou řečí obrazu, promyšlené kompozice a v neposlední řadě skvělými hereckými výkony v čele s Libuší Šafránkovou v roli Barunky a Jarmilou Kurandovou v postavě její babičky, Květou Fialovou v roli kněžny či Libuší Geprtovou jako Viktorky, v nezapomenutelný zážitek. Tím se od své premiéry v roce 1971 při reprízách vždy znovu a znovu stává.
Vysílání: 27.3., 16.05 hod., ČT1

Černí baroni
...aneb Válčili jsme za Čepičky. Jedna z nejúspěšnějších komedií 90. let podle knihy Miloslava Švandrlíka (1992). Hrají: P. Landovský, O. Vetchý, J. Schmitzer, M. Donutil, B. Poloczek, A. Švehlík, J. Dvořák, V. Postránecký a další. Scénář M. Švandrlík a Z. Sirový. Kamera J. Macháně. Režie Z. Sirový. Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší "lidové" armády. "Černí" byli podle barvy výložek, "baroni" pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k "pétépákům" byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na "prsa slabý", ale politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý), na druhé straně pro kriminální minulost, jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár - M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako "pétépáci" stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu "pétépáků", provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka.
Vysílání: 27.3., 21.40 hod., ČT1

Královská hra
Rudolf Hrušínský, Luděk Munzar a Petr Haničinec v dramatickém příběhu na motivy Šachové novely Stefana Zweiga (1980). Dále hrají: M. Růžek, P. Svojtka, J. Kepka, J. Klem a další. Scénář J. Hubač. Kamera M. Harvan. Režie M. Valová. Čtyřiašedesát polí – černá, bílá, bílá černá. Hra, které staletí přisoudila titul „královská“, každý plebejec zvládne její základy, ale jen vyvolení si ji dokážou osedlat. Jen chytří, inteligentní stratégové... Muž, který stojí nad šachovnicí, nemá nic z toho ve tváři. Kamenné rysy, netečný pohled primitiva. Ten muž, jakkoli má dvě ruce, dvě nohy a hlavu mezi souměrnými rameny, je zrůda. Kdesi v jeho mozku došlo k disproporcím – je geniálním šachistou a na ostatní už jaksi nezbyla kapacita. Neumí číst, neumí rozjímat, je schopný jediného citu – nenávisti. Vzbuzuje zvědavost? Je fascinující, ten mistr světa, Čentovič. Dá se lapit? Dá, ale jen vidinou dalších lehce vydělaných dolarů. Pouští se tedy do šachové partie s Dr. Heinrichem Kleibertem a netuší, jakého soupeře proti sobě má... Heinrich byl za druhé světové války vězněm pověstného Hermanna Spitze ve vídeňském hotelu Metropol a svůj pobyt v samovazbě přežíval jen díky knize rozborů šachových partií světových šachistů. A když nyní potkává šachistu Čentoviče, jenž byl přítelem Heinrichova vyšetřovatele na gestapu, přijímá Heinrich výzvu ke své první skutečné šachové partii jako možnost jakési odplaty za mučení... Televizní inscenaci podle slavné šachové novely významného rakouského prozaika S. Zweiga a scénáře J. Hubače natočila režisérka M. Valová, která do hlavních rolí obsadila renomované herce v čele s Rudolfem Hrušínským (šachista Čentovič), Luďkem Munzarem (Dr. Heinrich Kleibert) a Petrem Haničincem (Hans, Heinrichův bratr).
Vysílání: 27.3., 23.05 hod., ČT art, Herecké hvězdy

Na plovárně s Ivo Šmoldasem
Rozhovor Marka Ebena s českým básníkem a překladatelem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Český básník, nakladatelský redaktor, kulturní publicista, scenárista, glosátor, moderátor a překladatel Ivo Šmoldas, se narodil 23. července 1955 v Prostějově. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval češtinu a angličtinu. Pracoval v řadě nakladatelství, překládá z angličtiny a také slovenštiny, spolupracuje s rozhlasem a televizí v zábavných a diskusních pořadech. Publikuje od roku 1981. Od 80. let postupně přispíval literární publicistikou, verši a prózou do řady tiskovin, například Literárního měsíčníku, Večerní Prahy, Listů Klubu přátel poezie, Tvorby a dalších.
Vysílání: 23.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 27.3., ČT2

14.3.2016 08:03:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...