zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ladislav Sitenský - Perutě

Ladislav Sitenský - Perutě

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V tomto roce uplyne 70 let od skončení druhé větové války a zároveň 75 let od vzniku československých leteckých perutí v RAF - Královském letectvu ve Velké Británii. Obě tato výročí jsou propojena ve fotografické výstavě pod titulem Perutě v Českém centru v Rytířské ulici.
Autorem fotografií je jeden z bývalých členů RAF – Ladislav Sitenský (1919 – 2009). Ladislav Sitenský studoval před druhu světovou válkou architekturu na ČVUT a zabýval se při tom fotografií. V roce 1939 získal studijní stipendium do Francie. Když v roce 1940 země kapitulovala, odešel do Anglie, kde vstoupil do jednoho z právě se tvořících leteckých útvarů složených z příslušníků československé armády v RAF. Stal se členem pozemního personálu 312. bombardovací perutě a pak oficiálním fotografem Inspektorátu čsl. letectva.

Během pěti válečných let zdokumentoval události i život letců v četných snímcích, z nichž pro výstavu v nevelkém prostoru Českého centra bylo vybráno několik desítek.
Fotografie jsou seřazeny chronologicky a ukazují československé (nejen) letce v různých výjimečných i běžných situacích. Jsou zde odpočívající vojáci v ubytovnách, trávící čas třeba vykládáním karet nebo zápisy do deníků, i toho nejstatečnějšího mohou rozbolet zuby a musí si dávat obklady na tvář. Přes vypjatost situace na pomezí života a smrti si udrželi letci smysl pro humor – když se kuchaři nepovedl oběd, provedl jeden z pilotů nad kuchyní takovou otočku spitfirem, že se vysypala v kuchyni všechna okna. Smrt při náletech nebyla výjimkou – jsou tu pohřby, pietní shromáždění, zničené stroje, zmínky o těch, co se nikdy nevr&aacut e;tili. Většina ale přežila a dokázala překonat i zcela beznadějné situace jak ukazuje zjizvená tvář jednoho z letců, který přežil popáleniny na 70 procentech svého těla. Že naděje neumírala nikdy, ukazuje přímo symbolický snímek z Londýna – „Lidice žijí dál“ – je na něm křest dítěte Jana Horáka z Lidic, u něhož jako kmotři asistovali Jan Masaryk a generál Karel Janoušek.

Na jiných fotografiích zachytil Ladislav Sitenský Londýn v roce 1943 za náletů i oslavy konce války a šťastný návrat domů – přivítání na letišti v Ruzyni, přehlídku na Staroměstském náměstí nebo setkání s prezidentem Benešem.
Každý z černobílých snímků má vedle hodnoty dokumentární také hodnotu uměleckou, některé snímky byly záměrně komponovány jako výtvarná díla (letka na obloze, záběry vrtulí). Tvorba Ladislava Sitenského byla oceňována od počátku a v roce 1941 byla v Londýně uspořádána jeho fotografická výstava.
Výstava fotografií Ladislava Sitenského připomíná v obecné rovině historii druhé světové války a zahraničního odboje, v té konkrétní je silnou výpovědí o neohroženosti lidí, kteří se nesmířili s porážkou a byli ochotni nasadit pro vítězství své životy. Mohou nám i nyní sloužit jako povzbuzení v poraženeckých a negativistických náladách, v nichž si náš národ tak libuje.
Výstava „Perutě“ je volně přístupná v Českém centru v Rytířské ulici v Praze do 25. dubna 2015.

6.4.2015 08:04:47 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...