zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kokoschka, Rousseau nebo Gotika v Krušnohoří – Národní galerie v roce 2015

Oskar Kokoschka ve svém pražském ateliéru (1936)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Za nového vedení v novém roce 2015 se zdá, že do již po delší dobu nepříliš intenzivně větraného prostředí Národní galerie zavál čerstvý „západní“ vánek. Národní galerie představila svůj nový výstavní koncept, který spočívá v členění roku na sezóny - na určité bloky – „programové clustery“, tak jak tomu bývá např. v organizaci koncertů nebo divadel. Jedná se o společnou „editaci“ několika výstav, mezi nimiž bude vždy nějaký větší mezinárodní projekt.
Během roku se odehrají tři takovéto bloky – „předjarní“, který bude vždy zahajován v souvislosti s únorovým výročím založení předchůdkyně Národní galerie - Společnosti vlasteneckých přátel umění v roce 1796. Nejatraktivnějším titulem bude bezesporu OSKAR KOKOSCHKA A PRAHA (20. 2. – 28. 6. 2015, Veletržní palác), výstava přenesená z Řezna avšak obohacená o důraz na pražské kontexty.

Stát se návštěvnicky zajímavou má šanci i výstava „Tajemné dálky: symbolizmus v českých zemích 1880 – 1914“ v Anežském klášteře, převzatá z Olomouce ale rozšířená o některé exponáty a především o jedinečnou zápůjčku z pařížského Museé d´Orsay.
K devadesátinám Stanislava Kolíbala bude uspořádána retrospektivní výstava „Kresba za kresbou“ (20.2. – 3.5. Veletržní palác), zaměřená jak napovídá název na jeho kresebnou činnost, kdy kresby mu nesloužily jen jako příprava pro sochařské realizace ale byly „laboratoří kreativity a mentálním prostorem“. Zároveň by měla výstava přispět k tomu, aby si veřejnost uvědomila, jakou pozici i ve světovém kontextu tvorba Stanislava Kolíbala zaujímá.
Podobně chce upozornit na význam sochaře Zbyňka Sekala, generačního druha Stanislava Kolíbala, který žil v emigraci ve Vídni, projekt rekonstrukce jeho ateliéru. Když Zbyněk Sekal v roce 1998 zemřel a město Vídeň chtělo jeho atelier zrušit, věnovala Sekalova manželka zařízení Národní galerii. Ateliér koncipovaný sochařem, jak vyplývá z jeho záznamů, jako svébytné umělecké dílo, bude nainstalován ve Veletržním paláci jako dlouhodobá expozice.

V rámci revitalizace Veletržního paláce, která leží řediteli NG Jiřímu Fajtovi zejména na srdci, bude zpřístupněn nový prostor pro prezentaci nejnovějších uměleckých forem – videoartu, filmu a nových médií v „Moving Image Department“. V letošním roce je v něm plánován třídílný cyklus s úvodním projektem „Jak je důležité býti v (pohyblivém) obraze“.
V prvním výstavním bloku bude zastoupena také architektura - v Praze ve Veletržním paláci se představí česká expozice z loňského 14. bienále architektury v Benátkách. Podle tématického zadání mapuje období od roku 1914 po žhavou současnost na základě názoru na bydlení.
Letní sezóna začne v červnu – červenci a její náplň by měla oslovit cizí návštěvníky Prahy. (Nejen) pro ně je připravena expozice CELNÍK – HENRI ROUSSEAU (30 . 7. - 29. 11. 2015, v Paláci Kinských), jíž bude dominovat jeho autoportrét ze sbírky NG a dále TAJEMNÁ CESTA K MODERNIZMU - UMĚLCI A PROROCI 1872 – 1972 (21. 7. – 25. 10. 2015, Veletržní palác) zahrnující zásadní postavy evropského moderního umění – např. Schieleho, Kupku, Picassa, Hundertwassera nebo Beuyse.

Na podzim se očekává opět návrat domácího „publika“ a jemu jsou určeny výstavy BUDOVÁNÍ STÁTU neboli umění, architektura a design v meziválečném Československu, první velká monografická výstava sochařky Marie Bartusz, původem z Prahy ale tvořící na Slovensku a ze staršího období GOTIKA V KRUŠNOHOŘÍ 1350 - 1550 sledující kulturní a umělecké bohatství regionu na hranici Čech a Saska.
Vedle těchto profilových titulů plánuje NG ještě celou řadu jiných výstavních akcí většího či menšího rozsahu v každém ze svých paláců, ve Valdštejnské jízdárně (ČESKÁ ANIMOVANÁ TVORBA – VEČERNÍČEK SLAVÍ 50 LET od 30. května do 27. září 2015) a Jízdárně Pražského hradu (SPORT VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ, prosinec 2015 až únor 2016).
Národní galerie se chce i nadále soustředit na vzdělávání a kontakt s veřejností a kromě doprovodných programů k jednotlivým výstavám bude pořádat další tématické přednášky, knižní prezentace, koncerty a divadelní a taneční představení. Návštěvníkům vychází vstříc i otevřením nového knihkupectví ve spolupráci s firmou Walter König z Kolína nad Rýnem ve Veletržním paláci a odborníci se ve Veletržním paláci mohou těšit na lepší dosažitelnost její objemné knihovny.
Veletržní palác by se také měl pochlubit v roce 2016 – v roce zaokrouhleného jubilea existence NG - novou instalací moderních sbírek.
Jak budou všechny tyto záměry uskutečňovány a s jakou odezvou, ukáže nejlépe zájem veřejnosti.

9.2.2015 09:02:36 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...