zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Středověké knižní skvosty

Benediktini v srdci Evropy 800 - 1300

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V rámci výstavy Otevři zahradu rajskou - benediktini v srdci Evropy 800 - 1300 probíhající ve Valdštejnské jízdárně do 15. března budou moci návštěvníci obdivovat slavný Pasionál abatyše Kunhuty z počátku 14. století. Tato sbírka světeckých legend byla sepsána a iluminována pro dceru Přemysla Otakara II., svatojiřskou abatyši Kunhutu Přemyslovnu a patří k vrcholům současné evropské knižní malby. Jde o druhý nejcennější rukopis ze sbírek Národní knihovny ČR.

Ve stejném termínu se mohou diváci seznámit i s dalšími rukopisy, psanými a iluminovanými ve svatojiřském klášterním skriptoriu – s breviářem z poloviny 12. století s nejstaršími dochovanými částmi textu dosud poněkud záhadné tzv. Kristiánovy legendy a s breviářem z první půle století 13. s vyobrazením donátorky z řad svatojiřských benediktinek. Ze zaniklého benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem pak pochází nenápadný, avšak pozoruhodný homiliář – sbírka kázání na vybrané biblické texty, určená pro liturgické užívání i k přednesu před panovníkem.
Řád, který vznikl na základě reformy benediktinských regulí – tedy cisterciáky, bude na výstavě rovněž od 27. ledna připomínat Osecký lekcionář – raně gotická bohatě iluminovaná sbírka vybraných biblických čtení z konce 13. století.
Rajhradský klášter zapůjčuje na výstavu v termínu od 27. ledna do 23. února drobný rukopis Breviáře probošta Vítka se slavným vyobrazením benediktinského světce, těsně spjatého s českým prostředím, blahoslaveného Vintíře. Výzdoba tohoto rajhradského rukopisu bývá pokládána za rané dílo Mistra Theodorika, dvorního malíře Karla IV.

Po celou dobu trvání výstavy se mohou návštěvníci seznámit i s řadou dalších originálních rukopisů zapůjčených ze zahraničních sbírek a institucí. Mezi nimi zejména vyniká vůbec nejstarší dochovaný opis Řehole sv. Benedikta, zv. Codex Sangallensis pocházející z počátku 9. století, který na výstavu laskavě zapůjčila klášterní knihovna ze St. Gallen ve Švýcarsku. Za pozornost jistě stojí zlomek Prayova kodexu – sborníku textů, používaném v neznámém uherském benediktinském klášteře, který obsahuje prvn& iacute; dochovaná zapsaná slova v maďarštině či výtvarně pozoruhodné rukopisy teologických traktátů z klášterní knihovny v podunajském Göttweigu.

2.2.2015 09:02:11 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...