zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Proměny Williama Hogartha - Nezřízenost bídy

Vzestup zpustlíka III, 1735

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Nedlouho poté co byla zahájena výstava grafiky Piranesiho, přichází Národní galerie s další porcí grafiky ze své grafické sbírky – dílem Williama Hogartha (1637 - 1764), tentokrát v komornějším provedení.
Tento britský umělec je považován za zakladatele moderní karikatury. Proslavil se svým kritickým pohledem na společnost v úpadku a svými názory o možnosti napravit ji uměním. Hogarth vychází z výtvarných tradic baroka avšak používá moderní a nadčasové prostředky. Pozoruje život v Londýně, který se v jeho době „utápěl v ginu“ (nápravou měla být podle něj konzumace piva!), opilství, nezřízený život vedoucí k rozkladu osobnosti a končící ve stavu šílenství. Zobrazuje špatné povahové rysy jedince a společnosti, které se zdají nabývat na síle.

Každá z jeho kreseb je nesmírně dynamická, zaplněna vedle „hlavního hrdiny“ spoustou dalších postav a předmětů – symbolů charakterizujících situaci. Nelze je jen tak přelétnout pohledem, je nutné skutečně se do nich „začíst“ a objevovat strhující příběh. Pracuje totiž v cyklech a k těm nejznámějším patří jeho „progressy“ - překládají se jako „pokrok“, „postup“ v rozkladu osobnosti, na výstavě je pro větší kontrast použito slovo „vzestup“.
Hlavní postavou „Vzestupu zpustlíka“ je „Tom“ , který zdědil spoustu peněz , neumí s nimi ale nakládat a bez kontroly je rozhazuje – nechává si šít nákladné šaty, kupuje drahé věci, projíždí se v kočáře, aby vzbudil zdání člověka z lepších kruhů. Navštěvuje nevěstince – zde mu ukradnou hodinky – právě jeden z oněch symbolů privilegovaného postavení, hraje hazardní hry. Když už peníze docházejí, bere si jednookou vdovu, ale zároveň už pokukuje po pěkné mladici. Manželství se nevydařilo, peníze došly a zadlužený Tom končí v rukou zákona. Zblázní se z toho a dožívá svůj život v londýns kém blázinci, kam se jako do veřejného divadla chodili lidé dívat na jeho obyvatele. Ani po smrti nemá Tom klid – místo do pekla putuje do pitevny, kde slouží studentům medicíny k výuce.
I když nebyl Hogarth žádným studovaným vědcem, odvážil se i na pole teorie. Ve velmi populárním díle „Analýza krásy“ (1753) zkoumá pojem krásy a definuje „linii krásy“ - esovitě prohnutou linku, přítomnou v nejrůznějších formách ve všem. Jedním z jeho provokativních tvrzení bylo, že každá britská selka je krásnější než Venuše z Mélu, protože je živá. Ve starším věku však zjistil, že se mýlil, protože tělesná krása mizí s tělem a nezůstalo by zde tudíž vůbec nic, kdyby umělec nezachytil něco z toho, co je nezachytitelné... Pocit hlubokého zmaru je vyjádřen v „surrealistickém“ listu The Bathos, kde vládne destrukce, vše je v ruinách a zmaru podlehl i čas.

Výstava Národní galerie v Kinském paláci sestávající z několika desítek vlastních exponátů a pár zápůjček je členěna podle 5 hlavních tématických okruhů. Hned v úvodu jsou to dva listy z Analýzy krásy – „Sochařský park“, kde se prezentuje zřetelně linie krásy v nehybnosti torz kultovních antických soch a „Tanec“, v něž linie krásy vibruje v tančících tělech. Výjev je orámován detaily, mezi nimiž se nachází i „choreografický“ rozpis pohybu barokního tance v podobě ležaté osmičky.
Vedle „Vzestupů“ nebo života v Londýně s proslulou „Uličkou ginu“, jsou zde listy, v nichž se Hogarth zabývá fyziognomií důležitou pro karikaturu. Doplněny jsou „úpadek v reprodukci“, kdy Hoghartovi následovníci a vydavatelé redukují jeho komplexnost a mezinárodní a české hogarthovské ohlasy. Expozice i doprovodná publikace jsou výstupy badatelského projektu Národní galerie řešícího dosah Hogarthova díla.
Jedná se o první výstavu u nás věnovanou Williamu Hogarthovi, svým námětem nadčasovou, která se zdá být pro nás zrovna tak aktuální jako pro Londýn a Anglii v polovině 18. století. Výstava pod titulem Proměny Williama Hogartha – Nezřízenost bídy probíhá v Konírně Paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze do 8. března příštího roku.

15.12.2014 15:12:08 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...