zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sekal a Japonsko

Sekal a Japonsko

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Západočeská galerie v Plzni pořádá výstavu Zbyňka Sekala (1923 - 1998). Po úspěchu jeho retrospektivní výstavy v Galerii hl. města Prahy (1997) a výstavy "Roky ve dnech - české umění 1945 - 1957 v roce 2010" (tamtéž), kde byl Zbyněk Sekal kritikou právem označován za jednu z dominantních osobností celé přehlídky, je projekt v Západočeské galerii zaměřen na úžeji koncipovaný, ale v umělcově tvorbě podstatný fenomén.

Umělec měl v posledním desetiletí svého života dvakrát příležitost navštívit Japonsko (1989, 1997). Jeho tvorba našla v této zemi hluboké pochopení, a zároveň i Zbyněk Sekal ve vizualitě japonské historie i současnosti – mnohdy i mimo oblast umění - nalézal sobě blízké objekty, struktury, resp. skladebné prvky, vztah k materiálu a technologické postupy, které sdílel. Hloubka pocitu spřízněnosti, anticipace nevyhnutelné nutnosti setkání s Japonskem ukazuje ke stále přítomnému vztahu umělce k roli podvědomí, jejíž původ nepochybně pramení v prvotním zájmu mladého Sekala o surrealismus.

Projekt je založen především na konfrontaci vybraných ukázek jeho sochařské tvorby (plastik, skládaných obrazů a schránek) a tušových kreseb s tradičním japonským uměním, zejména s uměleckým řemeslem, resp. předměty každodenního použití. Neméně důležitou součástí výstavy však je rovněž výběr ze souboru amatérských autorových fotografií pořízených zejména za druhé pobytu v roce 1997 v Japonsku. Do výstavy je zařazen také malý soubor Sekalových tušových kreseb, neboť už sama jejich technika odkazuje k souvislosti s tradičním mistrovstvím japonské kaligrafie

Expozici doprovázejí vybrané pasáže ze Sekalových deníkových zápisů vztahující se k dvěma pobytům v Japonsku, které jsou autentickým svědectvím o střetu Evropana s tradiční japonskou kulturou a životním stylem.

Tvorba Zbyňka Sekala a soubor jeho fotografií jsou zapůjčeny především z pozůstalosti uložené ve Vídni a dále ze soukromých sbírek v České republice. Soubor japonského umění, resp. řemesla pochází ze sbírek Náprstkova muzea a je doplněn dalšími exponáty orientálních sbírek Národní galerie v Praze, Západočeského muzea v Plzni, Moravské galerie v Brně a zámků v České republice.

Výstava "Sekal a Japonsko" probíhá ve výstavní síni Masné krámy Západočeské galerie v Plzni do 21. září 2014.

21.7.2014 16:07:37 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...