zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Fuhrich: Z Chrastavy do Vídně

Z tvorby Josefa Fuhricha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Expozice Oblastní galerie v Liberci je první monografickou výstavou zde v Čechách, která seznamuje veřejnost s tvorbou a životem Josefa Führicha (1800 - 1876), mistra nábožensko-monumentální malby.

Josef Führich se narodil v roce 1800 do rodiny malíře-řemeslníka Wenzela Führicha v Chrastavě. Přirozeně se v dětství a mládí zapojil do dílenských prací a první zkušenosti s tužkou a štětcem získal právě zde. Z Chrastavy odešel v sedmnácti letech na studia do Prahy díky doporučení vrchnosti z Frýdlantu.

Na Akademii výtvarných umění byl Führich, i když pocházel regionálně z Čech, jako německy mluvící zařazen mezi Němce. To mělo za následek, že v době národního obrození se nestal zrovna oblíbeným malířem. Po roce 1948 byla překážkou pro Führichovo uznání náboženská tematika obrazů, kreseb a grafik. Paradoxně jediné, co Führicha kdy zajímalo, byly otázky spjaté s výtvarnou složkou díla. Nikdy neřešil problém nacionální či politické příslušnosti.

Führich patří ke známým umělcům 19. století, ačkoli vinou okolností zůstal v rodných Čechách polo zapomenut. Zato v Rakousku, které se stalo jeho druhým domovem, požíval slávy a dostalo se mu řady poct. Stal se profesorem vídeňské Akademie výtvarných umění a byl dokonce povýšen do šlechtického stavu.

Při pražském pobytu působil v radikálních romantických kruzích, v nichž byl obdivován zejména Albrecht Dürer. Pak následovalo několikaleté působení v Nazarénském kroužku v Římě. V letech 1829-1834 znovu pracoval v Praze a poté definitivně odešel do Vídně, kde až na krátký návrat do Čech v revolučním roce 1848, strávil zbytek života a vytvořil zde svoje vrcholné dílo. Josef Führich zemřel roku 1876.

Na výstavě je akcentována Führichova zkušenost s prací v pololidové řemeslnické dílně jeho otce. V liberecké galerii se totiž dochovala unikátní sbírka kreseb, návrhů a studií otce Wenzela a mladého Josefa. Problematika tvorby takové dílny na přelomu18. a 19. století mimo hlavní umělecké centrum Prahu stála dosud zcela mimo zájem badatelů. Díky zachovanému souboru a zájmu a úsilí autorky výstavy Pavly Machalíkové z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR můžeme nahlédnout do provozu maloměstské malířské dílny.

Výstava se také soustřeďuje na Führichův vztah k rodnému kraji a jeho kořeny silně propojené s domácí náboženskou tradicí. Vztah k náboženství uplatnil v Římě jako člen Nazarénského kroužku, jehož členové obdivovali renesanční italskou malbu s těmito motivy. Přitom mu byl vlastní romantický pohled a vzorem mu byl mimo jiné Albrecht Dürer nebo současník Kaspar David Friedrich. Důležitou složkou jeho díla je propojení s literaturou a zájem o grafiku jako reprodukční prostředek pro šíření uměleckých děl a vzorů.

Malířovo dílo se nachází v renomovaných sbírkách, v Albertině nebo Belvederu ve Vídni. Město Liberec touto výstavou splácí dluh svému znovu objevenému slavnému rodákovi. Výstava Josefa Führicha organizovaná ve spolupráci s Národní galerií a Rakouským kulturním fórem probíhá v Oblastní galerii v Liberci do 14. září 2014.

14.7.2014 11:07:22 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...