zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Touhu po usmíření na Blízkém východě

Touhu po usmíření na Blízkém východě

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výstava MESSENGERS OF PEACE představuje výběr z unikátní kolekce uměleckých děl shromážděných od roku 1979 Dr. Eli Fischerem. Autory jsou izraelští, egyptští a jordánští umělci a téma, jež ve svých dílech zpracovali, je stále aktuální - mír. Výstava Messengers of Peace bude k vidění v Českém centru Praha od 8. února do 1. března 2013.

Když v roce 1979 uzavřel Egypt s Izraelem mírovou dohodu, umělci z obou států byli vyzváni, aby na tuto přelomovou událost tvořivě reagovali. Vznikla tak kolekce ilustrovaných či jinak přetvořených dopisních obálek vydaných k této příležitosti. Sbírku s vizí jejího rozšiřování a zviditelnění zakoupil Dr. Eli Fischer a jeho žena Dvora.

Soubor dopisnic se rozšířil zejména po podpisu jordánsko-izraelské mírové smlouvy v roce 1994, na kterou reagovali umělci z Izraele a z Jordánska, ale i při dalších příležitostech. Dnes obsahuje kolekce Art For Peace různé umělecké formy včetně obrazů, soch a fotografií, dopisnice však zůstávají jejím jádrem a téma míru jejím úběžníkem.

Díla komunikují témata lidské sounáležitosti, představy a sny o míru, důsledky války a násilí i kontrast mezi destrukcí a smírem a mezi beznadějí a prosperitou. Fischerovi usilují o to, aby sbírka cestovala po světě a svým jedinečným jazykem šířila zprávu o hodnotě usmíření.

Doron Polak, kurátor výstavy, k tomu říká: „Shromažďování uměleckých děl, která reflektují nejistotu mírového procesu i bolesti minulosti, je obzvláště důležité, zachycuje totiž velmi dobře zásadní linii dějin Blízkého východu. Pouze řádný a spravedlivý vzdělávací program, ve kterém svou roli hraje i kultura a umění, může přinést lepší porozumění a živit vzájemnou toleranci.“

Izraelští, egyptští i jordánští umělci téma uchopili různými způsoby. Obyčejná dopisnice se pod jejich rukama mění v báseň, obraz, koláž či objekt. „Vystavená umělecká díla nechtějí přesvědčovat či protestovat, jsou spíše vyjádřením osobního závazku,“ říká autorka katalogu k výstavě Batia Donner. „Součástí zadání byla srozumitelnost díla v daném kontextu. Předchozí tvorba účastnících se umělců se však většinou nevyznačovala současnou tematikou ani politickou a sociální ikonografií. Váha okamžiku měnícího jejich svět je však přiměla reagovat.“

9.2.2013 09:02:57 Redakce | rubrika - Z Českých center