zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Expozice Hommage a Wittlich bude představena v Ostravě

Tomáš Vrana, Documents Décoratifs, jednobarevná serigrafie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představí umělecká díla, která byla vytvořena pro jedinečnou příležitost osmdesátých narozenin předního českého historika umění profesora Petra Wittlicha.

V úterý 4. září 2012 byla v 17 hodin zahájena výstava HOMMAGE À WITTLICH v Kabinetu grafiky ostravského Domu umění na Jurečkově ulici 9. Expozice, která je holdem složeným přednímu českému historikovi umění Petru Wittlichovi, bude k vidění do 14. října 2012.

V historii českého dějepisu umění bylo a je jen málo osobností, které by jako Petr Wittlich svým odborným přínosem i lidskými postoji ovlivnily tak široké spektrum následovníků. Wittlichův vliv je patrný nejen mezi historiky a teoretiky umění, ale také mezi výtvarníky. Právě tento podnět vedl Otto M. Urbana k uspořádání expozice.

„Idea sestavit k Wittlichovu životnímu jubileu album grafických listů a realizovat jeho prezentaci ve veřejných institucích vznikla při návštěvě ateliéru malíře Josefa Bolfa. Jeho osamělé postavy chlapců a dívek jakoby zabloudily do labyrintů sídlišť z obrazů Jana Preislera,“ říká Otto M. Urban a dále vysvětluje „Následně jsem oslovil další umělce s jednoduchým zadáním, aby si z dlouhé řady umělců, o kterých Petr Wittlich psal, vybrali jednoho autora a pokusili se svým vlastním způsobem reagovat na jeho dílo.“

Šestnáct současných výtvarníků se zapojilo do Urbanova plánu a svou tvorbou složilo hold profesoru Petru Wittlichovi. Expozice, která prezentuje celkem patnáct grafik a jednu fotografii, je inspirována tématy, jimiž se Petr Wittlich dlouhodobě zabýval. Vystavená díla byla vytvořena pro jedinečnou příležitost profesorových osmdesátých narozenin.

Podle autora výstavy umělecké artefakty nejsou pouhou mechanickou kopií originálu, ale spíše jeho iniciací. „Vzhledem k tomu, že spektrum oslovených autorů bylo široké, od malířů přes sochaře a fotografy až ke konceptuálním umělcům, vznikl různorodý soubor, jenž poukazuje na vzájemnou propojenost současného umění se staršími vzory a zdroji stejně jako na nosnost Wittlichových myšlenek pro dnešní umění,“ doplňuje Urban.

Výstava, která vznikla jako putovní, již byla představena v Praze a ve Velkých Losinách, po ostravské zastávce ještě přesídlí do Plzně.

17.9.2012 21:09:12 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...