zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Unikátní barokní ivanitská poustevna v Teplicích nad Metují

Kostel Panny Marie pomocné s barokní poustevnou

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Do Teplic nad Metují se jezdí především na skály – ať už přímo na Teplické nebo Adršpašské… Z okolí zaujme například klášter v Broumově. Překvapením pro zvídavého turistu je místní část v Teplicích nad Metují – Kamenec. Zejména díky kostelu Panny Marie Pomocné a dalšímu objektu Poustevně. Možná si řeknete, co může být na poustevně zajímavého? Obydlí pro mnicha, určitě skromné, nějaký kavalec nebo pryčna, snad židle…

Po vystoupání do mírného kopce, kam se dostanete z náměstí, budete velmi překvapeni a to nejen stavbou, ale zejména průvodcem. Vezměme to ale po pořádku. Barokní ivanitská poustevna představuje světový unikát, jehož existence dosud unikala očím veřejnosti i odborníků. Uprostřed města Teplice nad Metují je díky vysokým stromům dobře ukryta a nad její mimořádností se v poslední době zvedá hladina zájmu znalců, kteří postupně tuto záležitost dokumentují.

Výjimečnost této památky spočívá zejména ve čtyřech skutečnostech:

  • Jednalo se pravděpodobně o nejvzdělanějšího poustevníka v Čechách (byl doktorem medicíny a doktorem filosofie) a zároveň šlechtice, navíc pocházejícího z Prahy a majícího určité sepětí s břevnovským i broumovským klášterem – Dr. Jana Maxmiliána Peithera z Peithersbergu (1688 – 1763).
  • Formátu této osobnosti odpovídají mimořádné rokokové fresky v kostele svým výborným provedením i filosoficky bohatě vymyšlenou křesťanskou symbolikou se začleněnou symbolikou zednářskou.
  • Historie tohoto objektu je velmi zajímavá a donedávna zcela neznámá, plná tajemna.
  • Jedná se o vzácně dochovanou památku na poustevničení v Čechách, zejména co se týče kongregace bratrů poustevníků sv. Ivana, kterou vyvrcholilo poustevničení u nás a která existovala v letech 1725 – 1782, a to jen v Čechách.


  • Tato teplická poustevna s kostelem a rajskou zahradou je z r. 1753 až 1754 a byla tehdy zřejmě vzorným a největším objektem této kongregace. Žili v ní tehdy tři poustevníci; v 19. stol. ji pak obýval ještě jeden, celkem čtvrtý, poustevník. Také zde bydleli kostelníci.

    Druhým překvapením bude pro vás samotný průvodce. Při naší návštěvě nás provázel Ladislav Šikut. Nutno ocenit, že jeho výklad nebyl klasickým kolovrátkem rutinního průvodce, ale díky poutavému výkladu nás pan Šikut doslova vtáhl do děje – zejména u stropní fresky. Odtajnil nám scénář pompézní malby. Naše skupina se stala svědkem fandovství a nadšení, bezbřehého optimismu a elánu…

    Poustevna se ovšem nachází ve velmi kritickém stavu. Její zadní dvě třetiny jsou silně napadeny dřevomorkou a na skalnatém svahu se pomalu rozjíždí. O její záchranu usiluje občanské sdružení Zachraňme teplickou poustevnu, o.s. Toto sdružení rovněž provádí prohlídky s výkladem a především obnovila vědění o tomto objektu, nad jehož historií a uměním stále bádá. Stav kostela je zatím dobrý, v části krovu je dřevomorka v suchém stadiu.

    V tomto a v okolních kostelích pořádá Mgr. Ladislav Šikut, DiS každoročně festival Varhanní léto.

    Mnoho velmi zajímavých podrobností z historie včetně záhad, popisu fresek a hypotéz, se můžete dovědět při obšírné prohlídce s výkladem: červen, září - soboty, neděle v 10 h; červenec, srpen – denně v 10 h; nebo i kdykoli jindy - objednejte na tel. 776 869 379 (Mgr. Ladislav Šikut, DiS), v případě nepřítomnosti na tel. 608 111 829 (Mgr. Martin Mráz), vstupné: 40 Kč, od deseti let a studenti 20 Kč. Speciální prohlídkové dny jsou zde .

    Držíme palce při získávání dalších finančníéch prostředků a hlavně – hodně spokojených návštěvníků. Tuto památku kromě výletu do skal určitě neopomeňte.

    V čem by mohla záležet Vaše pomoc:
  • přijet na prohlídku a propagovat návštěvu objektu (www.poustevnateplice.cz
  • zorganizovat poutní mši a přijet na ni
  • zúčastnit se brigád
  • stát se členem našeho občanského sdružení
  • vykonávat funkci v našem občanském sdružení
  • zprostředkovat nám kontakt (na grantové odborníky, historiky, na televizní, rozhlasové a novinové redaktory atd.)
    přispět do veřejné sbírky.

  • Za jakoukoli pomoc děkujeme! Pokud se chcete na pomoci podílet, kontaktujte nás na info@poustevnateplice.cz. Číslo účtu: 238711929/0300 (poštovní spořitelna) Sbírka byla ohlášena dne 9. 9. 2010 podle zákona 117/2001 Sb. u KÚ Královéhradeckého kraje.

    13.8.2012 02:08:54 Josef Meszáros | rubrika - Zprávy

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Zprávy

    Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

    Pavel Soukup

    Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


    Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

    Vlastní životopis

    Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



    Časopis 18 - sekce

    HUDBA

    Peter Nagy 65

    Peter Nagy

    Peter Nagy 65
    65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

    další články...