zvláštní poděkování
Quantcom.cz

120. narozeniny Městské knihovny v Praze

Z tvorby Václava Šlajcha - Zalidněný parník

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Víte, co mají letos s Městskou knihovnou v Praze společného třeba pražské tramvaje, rozhledna na Petříně, historická budova Národního muzea nebo Akademie věd? Odpověď je jednoduchá – rok založení 1891 a tedy i 120. výročí. Každý ze zmíněných oslavenců se kulaté výročí rozhodl pojednat trochu jinak, a tak už jsme byli svědky uzavření historické budovy Národního Muzea, které rekonstrukci opravdu potřebuje, slavnostní jízdy historických tramvají, nebo oslavného ohňostroje na Petříně.

Městská knihovna v Praze připomíná své 120. narozeniny celý rok symbolem parníčku, který mohou lidé potkávat nejen na webových stránkách, Facebooku, ale je přítomen i v logu knihovny a tím i na všech tiskových materiálech. Parník se stal výročním symbolem hned z několika důvodů. Líbilo se nám, že palubu i podpalubí můžeme zalidnit, loď vnímáme jako symbol dobrodružství (vzpomeňte na Dva roky prázdnin, Patnáctiletého kapitána, Trosečníky z Vlaštovky nebo Jacka Holborna) a zároveň odkazuje na plavbu po moři literatury. Ne však bezcílnou, ale naopak řízenou pomocí kompasů, sextantů i nových navigačních systémů, a s kotvením u ostrovů dobré literatury.

Podoba lodičky se v průběhu roku mění, a to od té nejjednodušší, která je využita právě v logu, přes různé barevné varianty až po tu konečnou, kterou představujeme veřejnosti právě teď. Kompletní vizuál má podobu kolesového parníku s množstvím různých pasažérů i doprovodných plavidel. Pokud se do obrázku zadíváte pozorněji, můžete objevit třeba Karla Čapka i s Dášeňkou, broučky, pejska s kočičkou, Antonína Dvořáka a Rusalku, kluka s notebookem, současného ředitele knihovny Tomáše Řeháka, dva významné ředitele z historie knihovny – Antonína Sovu a Jana Thona, Supermana, Švejka, ale i pátera Koniáše. A mnoho dalších, které neprozradím, protože hledat a nacházet by měl každý sám.

Obrázek výročního parníku se v pobočkách Městské knihovny v Praze objeví v několika různých podobách – interiéry budou zdobit plakáty ve formátu A2 a A3 a čtenáři si parník odnesou domů v podobě pohlednice. Ale nejdetailnější pohled na všechny pasažéry nabídne plakát o velikosti cca 2 x 1 m, který bude k vidění na chystané výstavě o historii a současnosti Městské knihovny v Praze 120: Vylodění ve Smečkách. Výstavu pro veřejnost otevřeme 5. října 2011 v Galerii Smečky.
Autorem všech podob parníku je grafik a ilustrátor Václav Šlajch. Absolvent magisterského oboru Mediální a didaktická ilustrace na Ústavu umění a designu v Plzni se narodil v roce 1980 v Lounech. Aktivně se zabývá knižní ilustrací a komiksovou tvorbou. Kromě komiksových periodik jako KomiksFest! Revue, magazínu AArgh!, nebo undergroundového BubbleGunu, publikoval v řadě českých sborníků a jeho ilustrace doprovází například knihy Tisíc jizev nebo Anděl na velbloudu.

Městská knihovna v Praze s Václavem spolupracuje od roku 2008, kdy svým komiksem doprovodil Výroční zprávu za rok 2007. Na svědomí má také PF 2009, symbol draka pro loňský festival fantasy literatury CONiáš : na křídlech draků nebo komiks z Příběhu Pražské bible, knihy vydané v letošním roce, kterou si lze zdarma stáhnout z webových stránek Městské knihovny v Praze.

29.8.2011 23:08:29 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...