zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Boudník: Kde domov můj

Jiří Boudník: Kde domov můj

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na pražské náplavce byla počátkem září zahájená výstava několika desítek fotografií Jiřího Boudníka s názvem KDE DOMOV MŮJ, která je součástí kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury 2015.

Projekt Kde Domov Můj vychází z textu české národní hymny a tvaru české národní vlajky. Fotografie zachycují českou vlajku na klíně žen z různých koutů světa. Pro Jiřího Boudníka, plzeňského rodáka, architekta a emigranta žijícího 20 let v New Yorku, byla otázka, kde je jeho domov, která se stala ústředním motivem projektu, stále palčivou. Jak říká: “Když jsem před několika lety, během svého stesku po domově, studoval české státní symboly, zjistil jsem, že vlajka Československé republiky, která vznikla v roce 1920, byla prezentována ve formě praporu s modrým klínem nahoře a červeným pruhem na levé straně. Červený pruh si ale v pozdějších letech vyměnil místo s pruhem bílým.“ A odtud byl jen krůček k další inspiraci – slavný, ve své době kontroverzní, obraz Gustava Courbeta, zobrazující detail ženského klínu s názvem Původ světa.

Jiří Boudník nyní tyto motivy spojuje a nejen, že navrací českou vlajku do jejího původního stavu, ale dává nám i odpověď na otázku. „ Kde je můj domov? Odkud pocházím? Odkud všichni pocházíme?“ A zároveň nám odpovídá – domov se nachází v místě, odkud všichni pocházíme - v ženském klíně.

Projekt je nejen oslavou devadesátileté vlajky, ale i věčné ženy. A téma „Plzeň je žena“ je jedním z motivů kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury 2015. Touto akcí vrcholí přípravy na návštěvu poroty v Plzni a na rozhodování mezinárodní poroty 8. září v Praze.

Jiří Boudník, plzeňský rodák, architekt, 20 let žijící v New Yorku, nyní navrátivší se do Plzně, člen kreativního týmu Plzeň 2015, jedna z hlavních autorit záchranářských prací v New Yorku v prostoru budov Světového obchodního centra. Zájem o vizuální zobrazovací a dokumentační metody v architektuře a stavebnictví ho přivedl i k zájmu o vlastní filmovou tvorbu. Autor dokumentu Cukrové kostky a čokoláda (2005) o osvobození Plzně Američany.

20.9.2010 01:09:37 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...