zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Industriální stopy v mezičase

Průmyslové dědictví...

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vychází obsáhlá publikace k loňské prestižní konferenci. Jak zaznívá na několika místech publikace PRŮMYSLOVÉ DĚDICTVÍ - VE VZDUCHOPRÁZDNU MEZI PROFESIONÁLY A AMATÉRY, která v těchto dnech vychází jako pokračování série aktivit, akcí a setkání Industriální stopy, situace industriální architektury v České republice se stále mnoho nelepší. Je tomu tak jistě i proto, že proti sobě stojí vyhraněné zájmy a odlišné motivace lidí, na nichž závisí osudy ohrožených staveb.

Soubor textů shromážděných po loňském mezinárodním bienále Benjaminem Fragnerem a Vladislavou Valchářovou z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT ale nezůstává u konstatování. Jako protiváhu přehledu navždy zničených staveb, který během bienále reprezentovala výstava Co jsme si zbořili…, pomáhá čtenáři v orientaci v problematice. A shrnuje zkušenosti, jak zachránit ohrožené objekty s bohatou minulostí i výjimečnou architekturou.

Sborník je vydán v česko-anglické verzi. Na 220 stranách najde čtenář pětatřicet příspěvků od renomovaných odborníků – architektů, historiků architektury či památkářů, ale i provozovatelů průmyslových skanzenů a správců nově využívaných objektů, teoretiků, umělců i amatérských nadšenců z České republiky a ze zahraničí, včetně 115 černobílých fotografií. Publikaci vydalo Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze ve spolupráci s Kolegiem pro technické památky ČKAIT & ČSSI a British Council.

Knížka navazuje na myšlenky Sira Neila Cossonse, jedné z největších autorit oboru průmyslové archeologie a zároveň bývalého prezidenta respektované organizace English Heritage, který na Industriálních stopách v roce 2007 konstatoval: „Průmyslové dědictví Evropy je cenný statek. Budoucnost mu zajistí různost mnoha vzájemně propojených iniciativ: vládní i nevládní, právě tak jako obecní instituce, dobrovolná památková sdružení, developeři, architekti, inženýři i archeologové. Jenže bez širokého porozumění a podpory veřejnosti ten vzácný odkaz zajde na úbytě...“
Právě tomuto tématu také byly věnovány přednášky a diskuse, které po dvou letech proběhly na podzim roku 2009 na mezinárodní konferenci Průmyslové dědictví: ve vzduchoprázdnu mezi profesionály a amatéry v rámci 5. bienále Industriální stopy v prostotách Ekotechnického musea v Praze-Bubenči.
Na loňské konferenci se sešli na jedné straně zástupci profesionálních odborných institucí, místní správy a samosprávy a na straně druhé dobrovolní nadšenci a občanská sdružení. Společně se věnovali výsledkům, vztahům i úskalím spolupráce dvou rozdílných světů, které se snaží o zachování rozsáhlého průmyslového dědictví. „Cílem bylo hledat obecněji platné, ale i velmi specifické a individuální cesty k záchraně či zviditelnění objektů s průmyslovou historií, které jsou součástí naší kulturní paměti. Do popředí tentokrát vystupují i témata profesní etiky, participace veřejnosti, odpovědnosti za devastaci životního prostředí. Naléhavou výzvou jsou umělecké i společenské akce a dlouhodobé programy nového užití průmyslového dědictví,“ doplňuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT, jež je tradičním spolupořadatelem Industriálních stop.
Publikace vychází jako druhý díl v sérii Průmyslové dědictví a její příspěvky svým zaměřením přesahují dosavadní projekty a aktivity spjaté úzce s industriální archeologií či památkovou péčí. Významný prostor je věnován vztahu profesionálů a dobrovolníků či amatérů, zvláštním formám jejich soužití, vymezování jejich odpovědnosti. Téma prezentovali přednášející z akademického prostředí, odborných institucí, ale především také občanských iniciativ, zájmových sdružení a uměleckých seskupení. Na současnou situaci texty reagují propojováním informací, rozhořčeně, obavou z apatie, voláním po vzájemné komunikaci. Od památkové péče přesahují k urbanismu a sociologii. Prostředníkem změny se stává i participativní hra, kterou v návaznosti na Industriální stopy rozvinul British Council.

16.8.2010 00:08:09 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...