zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Globální portrét malíře Jiřího Votruby

Jiří Votruba

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Figurální portréty lidí z různých konců světa, které spojuje život v konzumní společnosti, vystavuje v galerii Českého centra v Berlíně malíř Jiří Votruba. Cyklus GLOBÁLNÍ PORTRÉT vznikl v průběhu toho roku a společně s obrazy Lindy Klimentové a Mirka Kaufmana tu bude otevřena do 27. listopadu 2009.

Jak říká malíř, grafik a ilustrátor Jiří Votruba, téma konzumu a jeho svůdnosti ho v posledních letech čím dál víc fascinuje. „Život v globální společnosti nás nutí, abychom svou touhu po kráse a výjimečnosti naplnili něčím, co je k mání pro všechny,“ říká malíř, jehož portréty v zářivě radostných barvách inspirovala posmoderna i jeho oblíbený pop-art a komiksová estetika.

„Na malování portrétů mě lákala i možnost setkat se s různými typy portrétovaných,“ dodává Jiří Votruba. V jeho Globálním portrétu je zastoupena třeba primabalerína Nikola Márová, ředitel Goethe-Institutu Praha Heinrich Blömeke, malíř Petr Písařík, redaktorka egyptského listu Al Ahram Mouchira Moussa, jazzman Štěpán Markovič, majitel obchodu v Anses d’Arlet z Martiniku Alex Rosine ale i neznámá mladá prodavačka Kero Kitagawa z módního butiku v japonské Kanazawě.

Fenomén dědečka nad krbem
„Všichni sice malbu pečlivě konfrontovali s vlastní představou o své osobnosti a vzhledu, možnost mít vlastní obraz, jako kdysi dědeček visící nad krbem, je ale bez výjimky zaujala“, říká Jiří Votruba, podle něhož je portrét stále vnímán jako důležitá součást rodinné historie.

Cyklus globálních portrétů se teď chystá rozšířit o další díla: v pořadí jsou třeba Katharina Witgenstein z hamburské pobočky Sotheby´s, Hasib Saleh, afghánský majitel restaurace Kabul v Praze, bývalý argentinský velvyslanec v Praze Juan Eduardo Fleming z Buenos Aires nebo krojovaný František Hruboš ze slováckých Hradčovic.

9.11.2009 20:11:55 Redakce | rubrika - Z Českých center