zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Český Krumlov láká hudbou

Houslistka Gabriela Demeterová

autor: Z webu   

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se bezesporu řadí mezi významné festivaly u nás. Letos svým posluchačům nabídne během pěti týdnů, od 20. července do 25. srpna, hudbu z období 13. až 21. století. Připraveno je celkem 24 koncertů různých žánrů od klasiky, přes jazz, folk, až po folklor. Koncerty se budou konat v deseti různých prostředích zámku, města i v jeho okolí. Každoročně se na něm představují špičkoví umělci z celého světa. 16. ročník bude výjimečný několika velkoryse pojatými koncerty, počtem světových operních zpěváků a také špičkovými zahraničními dirigenty. Tím ovšem výčet vynikajících umělců a lákavé nabídky teprve začíná. Mezi českými, světově známými virtuosy uvidíte Václava Hudečka, který se stal tváří letošního ročníku, Gabrielu Demeterovou, či Pavla Steidla, kritikou zařazeného mezi tři nejlepší kytaristy světa.

A zde je několik tipů na koncerty, za kterými můžete do Krumlova přijet:

  • Velké symfonické koncerty
    Festivalovým rezidenčním orchestrem je již tradičně jeden z nejlepších českých orchestrů – Symfonický orchestr Českého rozhlasu. V tomto roce vystoupí třikrát pod taktovkou výhradně zahraničních dirigentů, kteří řídí přední hudební tělesa po celém světě.
    Zahajovací koncert (20. 7.) nabídne velkorysé provedení díla Carmina burana Carla Orffa. Představte si na jednom břehu řeky přírodní jeviště na Jižních terasách, které se nacházejí ve svahu pod zámkem a na druhém břehu Vltavy hlediště pro diváky. Za dirigentský pult se postaví Manuel Hernandez Silva ze Španělska. Společně s Rozhlasovými symfoniky vystoupí Kühnův smíšený a dětský sbor a tři sólisté z Ameriky. Tracy Dahl a Richard Zeller jsou zváni do světově známých operních domů, jako je např. Metropolitní opera v New Yorku, a koncertují s orchestry zvučných jmen. Christopher Pfund patří k vzácnému hlasovému oboru vysokého tenoru a díky tomu byl už přizván k nejrůznějším interpretacím tohoto díla v Americe i jinde ve světě.
    Druhý koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu (21. 7.) se odehraje pod taktovkou izraelského dirigenta Amose Talmona, který se s oblibou věnuje dílům židovských autorů, a tak i na festivalu zazní jejich skladby. Během večera se také představí český, světově uznávaný houslový virtuos Pavel Šporcl a mladý Joo Young Oh z Jižní Koreje, kritikou označovaný za novodobého Paganiniho.
    Třetím vystoupením SOČRu (25. 8.) bude závěrečný operní galakoncert řízený Gottfriedem Rablem, který se poprvé v historii festivalu uskuteční na Otáčivém hledišti v zámecké zahradě. Známé a oblíbené operní árie zazpívají současné špičky operního světového nebe. Z milánské La Scaly přijede Kanaďanka Annamaria Popescu a z USA přiletí Jeanine Thames a Allan Glassman.

  • Večery v zahradách
    Představte si, jak za vlahého letního večera sedíte v příjemné Pivovarské zahradě a posloucháte jeden z nejlepších jazzových vokálních souborů současnosti, New York Voices. To se vám 4. 8. může splnit. Tato skupina získala řadu ocenění, mezi nimi i to nejcennější, Grammy Awards, nahrála řadu CD a koncertuje po celém světě. Na festival se po několika letech vrátí skupina Čechomor (18. 8.). Letos vystoupí společně s cimbálovou muzikou Martina Hrbáče. Velké oblibě se těší i národní večery. Během těchto setkání jsou hudební zážitky umocňovány podáváním vybraných specialit a nápojů. V programu objevíte Francouzský večer (28. 7.). Písně „sladké Francie“ přijede z Dijonu zazpívat soubor Les cols Roulés, jehož uměleckým vedoucím je všestranný hudebník, skladatel a textař Johel Mitéran, který se rád nechává inspirovat slavnými šansoniéry. Zahraniční umělce doplní osobité české uskupení zvané Trialog, jehož členy jsou kontrabasista, klavírista a skladatel Petr Kořínek, kytarista Adam Tvrdý a vynikající mladá zpěvačka Vladimíra Krčková.
    Druhým národním večerem bude Irská noc (11. 8.), na kterou se sjedou nejlepší hudebníci z Irska a také česká skupina Shannon. Kdo se této noci zúčastnil v minulém roce, může potvrdit, že spojení divoké irské hudby, dobrého jídla doplněného ochutnávkou zlatavé whisky a dalších typických irských nápojů je v krásném prostředí Českého Krumlova zkrátka jedinečné.
  • Opera ve stylu 18. století
    Mezi další nezapomenutelné festivalové zážitky se může zařadit návštěva experimentálního operního představení v originálním barokním divadle. Tento prostor zcela výjimečně „ožívá“ několikrát v roce. Festivaloví diváci budou moci vidět čtyři divadelní představení (2., 3., 9. a 10. 8.) tak, jak asi mohla vypadat v 18. století. Krumlovské divadlo je světovou raritou, protože se jej podařilo zachovat zcela funkční do dnešní doby. Soubor Collegium Marianum se věnuje interpretaci staré hudby a pro festival letos zvolil operu Antonia Caldary La contesa de Numi (Spor bohů).
    Pozornosti návštěvníků jistě neuniknou ani komorněji laděné koncerty našich i zahraničních sólistů, či souborů, nebo také varhanní recitály v Klášterních kostelech v Českém Krumlově a jeho okolí. Ve Farním kostele v Kájově letos vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis (19. 8.), který pod uměleckým vedením Davida Ebena připravuje novodobou premiéru díla nazvaného Ars antiqua.
  • 16.7.2007 17:07:29 Redakce | rubrika - Festivaly

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Festivaly

    Celostátní festival ZUŠ Open 2024

    ZUŠ Open

    ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


    Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

    Matthias Kirschnereit

    Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


    LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

    LVHF 2024

    Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Luboš Pospíšil má nový singl

    Luboš Pospíšil

    Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Literární tipy 18. týden

    Vita a Virginia

    Tajemství života KHM
    Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

    další články...