Festival Krumlov 2025 přinese nečekaná spojení

autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekLetní krajina Jihočeského kraje se od 11. července do 2. srpna rozezní hudbou a promění v jeviště plné emocí, inspirace a překvapení. 34. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přinese 45 koncertů ve stylu hlavního tématu Nečekaná spojení. Vše začne koncertem a baletem Nečekané baroko na hladině zámeckého jezírka, poté se v barokním divadle uskuteční česká premiéra Händelovy opery Alessandro Severo a Vášnivá Carmen rozezpívá a roztančí Pivovarskou zahradu. Vystoupí také legendární houslový virtuos Maxim Vengerov, a to v Zámecké jízdárně, mistr kytary Pablo Sáinz-Villegas, vokální géniové s deseti cenami Grammy Take 6 a mnozí další umělci zvučných jmen.
Festivalový svátek klasiky se odehraje na 15 různých místech jižních Čech, z toho v Portálu – návštěvnickém centru Portu 1560, kostele sv. Petra a Pavla a městském parku v Kaplici vůbec poprvé. „Letošní ročník zastřeší téma Nečekaná spojení. Propojili jsme světy, které se běžně nepotkávají – klasiku se špetkou moderny, hvězdy a skladatele světových pódií v neotřelých lokacích, překvapivou choreografii a režii s různými druhy umění. Naším cílem je, aby si diváci odnesli silné hudební i umělecké zážitky. Pro letošek jsme taktéž objevili nové lokace, rozšířili doprovodný program, přidali koncertní řadu nová spojení, soudobou hudbu a kreativně posílili propojení jednotlivých oblastí umění,“ - Gabriela Rachidi, ředitelka Festivalu Krumlov.
Barokní sen, operní premiéra a Carmen pod hvězdami
Festival zahájí večer nazvaný Nečekané baroko, v němž klasická hudba rozezní a roztančí zámecký park a jezírko podle scénáře a v režii, umělecké i vizuální koncepci s choreografií kolektivu RUN OPERUN. Tančit bude a rovněž se podílí na choreografii polsko-americká hvězda Ida Victoria Nowakovska.„Cílem RUN OPERUN je bourat stereotypy spojené s operou a přibližovat ji dnešnímu divákovi skrze současný jazyk – ať už vizuální, prostorový nebo performativní. Zahajovací večer Festivalu Krumlov jsme pojali jako barokní sen, kde se spojuje hudba, pohyb i prostor v jeden živý celek. Nabídneme očekávání, zjevení i euforii. Věříme totiž, že nečekaná spojení v netradičním barokním hávu všude, kam divák dohlédne, dokážou nadchnout pro klasickou hudbu nové publikum,“ - Vilma Bořkovec, režisérka a scénáristka, RUN OPERUN.
Dramaturgickým klenotem bude i česká premiéra Händelovy opery Alessandro Severo – v hudebním nastudování souboru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové a v režii Moniky Hosmanové. Uvede se dvakrát – 24. a 25. července – v autentickém prostředí barokního divadla.
Závěr festivalu 2. srpna přinese scénické provedení výběru z opery Carmen pod širým nebem Pivovarské zahrady. Mezzosopranistka Ester Pavlů, tenorista Joseph Calleja a barytonista Svatopluk Sem se sólisty baletního souboru opery v Římě v choreografii Jiřího Bubeníčka za doprovodu Prague Philharmonia pod taktovkou Tomáše Braunera nabídnou vášnivé finále plné andaluského žáru a emocí.
„Carmen je má vysněná role. Vnímám ji jako živelný hlas vášně, rytmu a nezkrotné melodie. Každá fráze, každý oblouk partu vyžaduje absolutní nasazení – technické i emocionální. V hudbě a zpěvu slyším tanec, lásku, svobodu i vzdor. Zpívat mou milovanou Carmen, z níž znám úplně všechny party, na Festivalu Krumlov navíc po boku Josepha Calleji a Svatopluka Sema beru jakou mimořádnou událost, na kterou se moc těším,“ - Ester Pavlů, mezzosopranistka.
Světové hvězdy i česká premiéra Kaplického dne hudby
V roce životního jubilea se na festival vrací legenda české kytary Štěpán Rak, aby osobně oslavil osmdesátiny. Večer se skladbami věnovanými cestám duše, krajiny i vzpomínek bude dialogem mezi lyrikou a dramatem, poezií i vzpourou – přesně tak, jak Štěpán Rak kytaru vnímá celý život.
„Je pro mě nesmírnou ctí, že mohu osmdesáté narozeniny oslavit právě na Festivalu Krumlov v prostředí, které je kulturně i lidsky výjimečné. Kytara mě provází celý život – snažím se ji představit nejen jako nástroj lyrický, ale i dramatický, orchestrální, schopný vyjádřit celé spektrum lidských emocí,“ - Štěpán Rak, kytarista a skladatel.
Na festivalu se představí i jeden z nejuznávanějších houslistů současnosti Maxim Vengerov, v Zámecké jízdárně vystoupí s Čajkovského Koncertem pro housle a orchestr D dur za doprovodu Slovenské filharmonie pod taktovkou Daniela Raiskina. Španělský kytarista Pablo Sáinz-Villegas pak rozehraje v Pivovarské zahradě se Symfonický orchestrem Českého rozhlasu jemné nejen flamencové nuance s tanečnicí Virginií Delgado, zatímco legendární sextet, držitel deseti cen Grammy napříč hudebními žánry, Take 6 přinese fúzi gospelu, jazzu a R&B s brilantní vokální technikou.
Festival poprvé zavítá do Kaplice. Kaplický den hudby propojí 31. července české a rakouské umělce, městský park, kostel i noční krajinu v dialogu o dechu, prostoru a čase. Koncerty? Akademie komorní hudby v Kaplici, Varhanní soirée: Katharina Zauner a Nokturno – dýchej z hluboka: Tomáš Jamník & AKH.
Součástí programu je také koncertní představení Nevážná klasika napsané a režírované Janem Budařem propojující Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery s vystoupením sopranistky Martiny Masarykové a moderováním Václava Kopty. Uskuteční se i koncert Jan Mráček a Virtuosos 2025, v němž se mistr houslí představí s vítězi soutěže mladých talentů klasické hudby.
Nečekaná spojení: klasika potkává jiné obory umění a myslí na všechny
Hlavní téma 34. ročníku staví na přesvědčení, že největší síla klasické hudby tkví ve schopnosti propojovat. Nečekaná spojení jsou programovým klíčem k otevření dveří mezi barokem a street artem, zpěvem opery a choreografií baletu, mladými talenty a světovými sólisty, kostely a digitálním věkem aj. Spojení se odehrávají na jevišti i v publiku – ve vzdělávacích workshopech, v koncertech oslovujících i děti, ve spolupráci s regionálními i přeshraničními školami apod.
Festival je hlasem, který rovněž myslí na ty, kteří by k hudbě jinak neměli přístup. 12. července se tak uskuteční Den s Kuřetem, během kterého bude možné podpořit znevýhodněné děti příspěvkem do kasičky a/nebo dobrovolným vstupným na benefiční koncert kapely Zrní. Uskuteční si i hudební workshopy pro organizaci Autismus jako dar a výnos z prodeje programů podpoří ZUŠ Jaroslava ježka, z prodeje brožur zase ZUŠ Český Krumlov. Platí přitom, že se festivalové akce konají nejen v létě, ale během celého roku. Mají označení KrumlOFF a přináší hudbu zdarma tam, kde běžně nezní.
Festivalová zóna i otevřenost veřejnosti
Hranice hudby naprosto přirozeně překračuje Festivalová zóna v Klášterní zahradě. Jde o živé, kreativní i vzdělávací, avšak přátelské a prázdninově pohodové, místo pro všechny generace. Návštěvníci si v ní od čtvrtka do neděle budou moct bezplatně užít koncerty a hudební pikniky s kapelami jako třeba Der Šenster Gob, Nahoře či s hudebnicí Rozálií, sborem Perchty, kytarovým souborem KYSK z Konzervatoře České Budějovice aj. Také divadla pro děti, cvičení se živou hudbou či muzikoterapii, zapojit se do malířského workshopu Krumlovský Montmartre, vyzkoušet flamenco kurzy, setkat se s hvězdami, tedy s umělci z hlavních koncertních pódií. Také budou moct ochutnat tematické občerstvení, v klidu si na lehátku přečíst knížku z krumlovské městské knihovny, hrát si s Audi a získat tak model autíčka nebo přijít na taneční salsa party s Rafaelem. Kromě toho letní kino s Kooperativou uvede filmy jako Limonádový Joe, aneb Koňská opera, Jen ho nechte, ať se bojí, Vesničko má středisková a Ať žijí duchové.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Finále divadelní sezóny si nenechal ujít prezident Petr Pavel

Uherskohradišťská scéna má za sebou poslední představení sezóny. Herci před vyprodaným hledištěm odehráli strh celý článek
HUDBA
Festival Brod 1995 již dvanáct let

Festival Brod 1995 již dvanáct let neodmyslitelně patří k festivalovému létu. V sobotu 23. srpna 2025 zve do Č celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 29. týden

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li celý článek