zvláštní poděkování
Volný.cz

19. ročník MHF Lípa Musica zahájí Mesiáš

Jaroslav Březina

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V sobotu 12. září 2020 bude v Liberci slavnostně zahájen 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj. V nově zrekonstruovaném Divadle F. X. Šaldy bude kompletně provedeno monumentální oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování se ujme Collegium 1704 uměleckého vedoucího Václava Lukse, soubor respektovaný po celém světě. V sólových pěveckých úlohách se představí přední čeští pěvci v oboru staré hudby – Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Roman Hoza. Koncert se uskuteční v rámci projektu Spojeni hudbou, který vznikl v reakci na současnou pandemickou situaci a spojil na podporu české hudební scény tři významné české festivaly (MHF Lípa Musica, MHF Concentus Moraviae a Svatováclavský hudební festival). V prodeji jsou poslední vstupenky.

Původní plány na zahraniční obsazení úvodního galakoncertu, které Lípa Musica představila již před rokem, zhatila pandemie Covid-19. „Když jsme museli v jarních měsících udělat změnu v obsazení hvězdy našeho společného koncertu s Libereckým krajem, bylo mi to hodně líto, protože na L‘Arpeggiatu Christiny Pluhar jsme čekali několik let a zájem našeho publika jen potvrzoval, že se jedná o další z lahůdek systematicky budované hodnotné dramaturgie. Když jsem se začal se svými kolegy zabývat myšlenkou, kým a jakým titulem zahájit, byl nasnadě výběr oratoria, které nese pozitivní poselství o narození spasitele, zachránce, nové síly pro život a ukotvení se ve skutečných hodnotách. To dokonale naplňuje Händelův Mesiáš, který je v pravém slova smyslu jedním z nejznámějších děl barokní literatury,“ upřesňuje k programu Martin Prokeš, ředitel festivalu a dodává: „Právě toto poselství tohoto úžasného díla pro sbor, orchestr a sóla jsme bez váhání zařadili jakou pomyslnou oslavu návratu koncertní sezony a oslavu života v této pro mnohé nesnadné době. Interpretační role se zhostí jeden z nejuznávanějších ansámblů na starou hudbu Collegium 1704, Collegium Vocale a sólisté Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Roman Hoza. Rád bych zmínil, že toto celé by nebylo možné, pokud by neexistovala výjimečná spolupráce s Libereckým krajem v čele s hejtmanem Martinem Půtou a radní pro kulturu Květou Vinklátovou, jejíž nápad přivést do regionu špičkové umění v projektu Koncert pro Liberecký kraj to byl.“

Nastudování Mesiáše festival nabídne v hvězdném podání předních umělců specializujících se na oblast dobově poučené interpretace staré hudby, kteří se těší vysokému kreditu doma i v zahraničí. „Mesiáš je výborná volba v dobách nynější podivné krize, kdy se nám všem otřásly základní hodnoty. Je to dílo posluchačsky vstřícné a interpretačně šťavnaté. Lehce uvolňuje onu výměnu energií, která činí živé hraní nezastupitelným,“ uvádí k titulu za kvarteto sólistů renomovaná mezzosopranistka Markéta Cukrová.
Po loňském představení britské vokální legendy The King’s Singers bude letošní provedení Mesiáše v pořadí čtvrtým Koncertem pro Liberecký kraj, který festival společně s Libereckým krajem připravuje. Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj je Liberecký kraj a společnosti ČEPS, a.s., Kooperativa, a.s. a Kasro spol. s r.o.
I v letošním roce převzal záštitu nad hudební přehlídkou mimo jiné hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Lípa Musica je významnou hudební akcí, která již dávno překročila rámec kraje i celé republiky. Libereckému kraji, s nímž je neodmyslitelně spojena, dělá výborné jméno a týmu organizátorů v čele s ředitelem Martinem Prokešem nelze než poděkovat za skvělou práci, kterou odvádí. Když před dvaceti lety tým nadšenců festival v České Lípě zakládal, mohlo to působit jako bláhová myšlenka, nicméně ukázalo se, že jejich snaha má smysl a díky jejich píli a neúnavné snaze můžeme každý́ rok zhlédnout koncerty absolutních špiček klasické hudby. Považuji za velikou poctu, že mohu nad tímto tradičním svátkem hudby převzít záštitu,“ říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
„Mám velkou radost, jak i za podpory Libereckého kraje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica roste. Dramaturgicky i kvalitativně je rok od roku lepší a odráží se to i na jeho pověsti daleko za hranicemi kraje. Současná komplikovaná situace ohledně koronaviru bohužel zhatila mezinárodní přesah festivalu. Lípa Musica tak ale nabídne opět to nejlepší z tuzemské hudební scény. Na mnohé letošní koncerty se moc těším,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
„Společnost ČEPS podporuje, mimo jiné, řadu regionálních festivalů s celorepublikovým přesahem. Mezi nejvýznamnější z nich patří právě Lípa Musica. Jsem velmi rád, že naše úspěšná partnerská spolupráce s tímto festivalem pokračuje již třetím rokem,“ prohlásil Martin Durčák, předseda představenstva ČEPS, a. s.
Zahajovací koncert proběhne při respektování přijatých bezpečnostních opatření včetně kapacitního limitu stanoveného pro 500 osob. Zbylé vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v liberecké síti eVstupenka i online na www.lipamusica.cz.

9.9.2020 14:09:13 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc pastýřů (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Janáček Brno 2020 se úspěšně probojoval těžkými podmínkami

Janáček Brno 2020

Letošní ročník prestižního operního a hudebního festivalu
Janáček Brno se musel přizpůsobit aktuální kompl ...celý článek


Epilog LM Má to smysl! přesunut na rok 2021

MHF Lípa Musica: Sólo pro Josefa Špačka

V důsledku dalších zpřísnění protiepidemických opatření přijatých Vládou České republiky a jejich předpokládan ...celý článek


Festival Rudolfa Firkušného v alternativní podobě

Francesco Piemontesi

Osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, jejž pořádá Pražské jaro, se uskuteční v alternativní pod ...celý článekČasopis 44 - sekce

DIVADLO

Předávání Cen Thálie 2020 prozatím zrušeno

Ondřej Kepka, prezident HA.

Prezidium Herecké asociace na svém mimořádném zasedání dne 21. 10. 2020 rozhodlo, že vzhledem k objektivní mim celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Duna kultovní film Davida Lynche

Duna

Duna
Kdo ovládá Dunu, ovládá koření. Kdo ovládá koření, ovládá celý vesmír… Americký kultovní film Da celý článek

další články...