zvláštní poděkování
Volný.cz

Oybinský festivalový prolog konečně pod hvězdami...

Prague Cello Quartet

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Oybinský cellový prolog odstartoval v pátek 23. srpna 18. festivalový ročník Lípy Musica. V doslova po střechu zaplněném klášterním kostele na hradě Oybin pod nebeskou kopulí už popáté festival zahájil své hudební menu. Letos, konečně opravdu pod hvězdami, s vybranou klasicko-populární lahůdkou, úspěšným mladým ansámblem Prague Cello Quartet, který fascinuje své příznivce osobitými úpravami klasické hudby, popu i filmových melodiích v bravurním podání i svěžím, cimrmanovsky laděným humorem... A okouzlili i první letošní festivalové hosty, kteří kvarteto odměnili doslova frenetickými ovacemi vstoje.
Dvojnásobné koncertní zastavení plné interpretačního mistrovství, hudební i slovní komiky a uvolněné letní atmosféry přilákalo do saské perly s českými kořeny na pět stovek návštěvníků, kteří s nadšením vyslechly kusy klasiků i hity neklasických hudebních žánrů. Dvořáková Humoreska, titulní Debussyho Svit luny či Čajkovského Rokokové variace vystřídaly jímavé melodie známé z filmového plátna i šlágry Sinatry, Queen nebo Ježka.

Čtveřice ostřílených mladých hudebníků, kteří s úspěchem brázdí koncertní pódia doma i v zahraničí s orchestry nebo v dalších komorních uskupeních, představuje dnes populární těleso, které zdárně boří hranice klasické hudby a svěží formou ukazuje, že violoncello je neobvykle všestranný nástroj a není proč se bát klasiky... Hvězdy sociálních sítí nenabízí laciný crossover, ale důmyslně vystavěné transkripce, které publikum baví a těší. Komorních uskupení, které se snaží inovativně a neotřele přistupovat k muzicírování, je dnes na evropské hudební scéně celá řada. Prague Cello Quartet je jedním z těch, kdo na této vlně s úspěchem pluje, a nutno říci, že jsou opravdu fenoménem, který překvapí kvalitou i vtipem. Lípa Musica letos nabídne ještě jedno podobně laděné hudební zastavení.
Symbolicky na samotný závěr se 26. října v Novém Boru představí rodinný ansámbl původem ze Slovenska, který je světovou špičkou. Držitel mnoha ocenění i zlaté desky Deutsche Grammophonu – Janoska Ensemble – nabízí jedinečný autorský styl spojení klasiky, jazzu a world music v mistrovské interpretaci umělců, jež prošli Vídeňskou filharmonií a dalšími prestižními světovými orchestry... nenechte si ujít... 18. ročník naplno začíná 17. září v Hejnicích s vokální hvězdou The King's Singers a pokračuje dvěma desítkami projektů až do začátku listopadu.

26.8.2019 19:08:13 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 09 - sekce

HUDBA

Rock na cestě se Stingem

Sting (Brian Johnson: Rock na cestě)

Brian Johnson: Rock na cestě (3/6)
Frontman australské kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Průvodce výtvarným územím: Jiří Příhoda

Ondřej Horák

Průvodce výtvarným územím: Jiří Příhoda (3/6)
Ondřej Horák sleduje cesty výjimečných děl z ateliérů do výst celý článek

další články...