zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tanec Praha 2004 po šestnácté

Ilustrační foto

autor: archiv   

Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla TANEC PRAHA 2004 začne 1. června 2004 již po šestnácté. Přes dvacet souborů ze čtrnácti zemí celého světa vystoupí na pódiích pražských divadel Ponec, Archa, v Sazka Areně a dále v Mostě, Brně a Ostravě.
První den festivalu je Dnem dětí, čemuž odpovídá program již od 14 hodin v divadle Ponec. Partneři festivalu pak shlédnou u příležitosti slavnostního zahájení předpremiéru dokumentu České televize Brno Izrael tančí. Hned 2. a 3. června se představí vynikající slovinští umělci (Emil Hrvatin) v Ponci a 5. června rumunská choreografka Ioana Mona Popovici v díle pro české, slovenské a španělské tanečníky. Vrcholem festivalu bude hostování proslulého izraelského souboru Batsheva Ensemble 29. a 30. června v Sazka Areně.

Na Den dětí, 1. června od 14 hodin, zavítá do Ponce Taneční studio Light, které sdružuje děti ve věku od 4 do 15 let. Nejdříve umožní dětským divákům vyzkoušet tanec „na vlastní kůži“ a po té uvede představení Hra na Marii, které je montáží lidových veršů, zpěvu, her a dynamických tanců, propojených příběhem o dospívajících zamilovaných, kteří k sobě nacházejí cestu.
Hned druhý den festivalu, 2. června, se program rozjede naplno: v divadle Ponec vystoupí po dva večery první zahraniční host - soubor slovinského režiséra Emila Hrvatina s choreografií Q&A / Very Private, Very Public (Otázky a odpovědi / velmi soukromé, velmi veřejné). Toto vizuálně velmi zajímavé představení je intimním příběhem tanečníka a tanečnice svádějících vnitřní boj s vlastním tělem. Jejich kůže je hranicí, kterou nemohou překročit, ale může rozvíjet a odhalovat jejich touhy. Zoufale se snaží komunikovat s ostatními, stejně jako každá jiná lidská bytost, jako každý umělec. Diváci se mohou těšit na velmi netypické rozdělení hlediště, které umožní přímý kontakt s tanečníky, součástí dění se stane doslova každý. Emil Hrvatin je předním slovinským divadelním režisérem, autorem a divadelním teoretikem, který se nebrání přesahům do vizuální či multimediální tvorby. Jeho představení jsou uváděna v řadě evropských měst a New Yorku.

V sobotu 5. června uvede rumunská choreografka a tanečnice Ioana Mona Popovici úspěšné představení Requiem for a Dog nastudované v Ponci pro české, slovenské a jednoho španělského tanečníka. Nedávno slavilo úspěch v New Yorku.
Vedle Kristýny Celbové, držitelky loňské Ceny Sazky za „objev v tanci“, se 6. a 7. června na festivalu představí trio Veronika Knytlová, Tereza Ondrová a Helena Arenbergerová ve světelně propracovaném díle Kruh II.
Velkým lákadlem jsou dánští Granhøj Dans, jejichž představení 8IQ – no woman no cry v Divadle Archa 8. a 9. června jsou v tuto chvíli stejně jako v předchozích letech již téměř vyprodána.
I v dalších dnech nabídne festival velkou šíři současného tance. Rodilí afro-tanečníci souboru Kongo-Ba-Teria z Burkiny Faso vystoupí v Ponci 10. a 11. června.
Finalistům světové chorografické soutěže Masdanza (Gran Canaria) jsou věnovány večery 13. a 14. června a jsou mezi nimi 2 čeští reprezentanti! Pozvání dostala Španělka Christine Cloux (Cena za interpretační výkon), Věra Ondrašíková, která získala za dílo Aigues Mortes 1. cenu za skupinovou choreografii a Helena Arenbergerová (1.cena – sóla) v díle rakouské choreografky Heleny Weinzierl (soubor Laroque).
V rámci projektu Trans Danse Europe podpořeným programem Culture 2000 Evropské unie budou v Praze uvedeny čtyři projekty. Jedním z nich je i Rialto z Francie – 15. a 16. června v Arše.
Vůbec poprvé na festivalu bude představeno Řecko díky Marině Mavrogeni, která překvapila na letošní Řecké taneční platformě a stejně tak Kypr s tanečně – divadelním vystoupením skupiny Omada Pelma.
Petra Hauerová se představí ve společném večeru (21. a 22.6.) s osobností belgického tance Karine Ponties (obě choreografie vznikaly při pobytech v Bruselu v rámci TRANS DANSE EUROPE) ve večeru pro české tanečníky. Karine Ponties pak uvede své vlastní výtvarně-pohybové představení Brutalis 23. a 24. června opět v Ponci. Švýcarsky precizní, baletně školení, tanečníci Tanz Ensemble Cathy Sharp se představí v Arše 25. a 26. června a navíc uvede Pražský komorní balet 25. června v Ponci jedno kratší premiérové dílo spolu s obvyklým repertoárem.
Hostování izraelského souboru Batsheva Ensemble 29. a 30. června se zcela jistě stane pro mnoho diváků událostí sezóny. Jejich hostování ve Státní opeře v rámci Tance Praha 1999 vyvolalo obrovské ovace a zapsalo se do dějin festivalu jako jedno z divácky nejúspěšnějších. Letos v Praze představí komponovaný program pod názvem Decathlon složený z částí několika choreografií uměleckého ředitele souboru, proslulého choreografa Ohada Naharina.

2.6.2004 00:06:16 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...