zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sidi Larbi Cherkaoui se představí v Praze

Sidi Larbi Cherkaoui se představí v Praze

autor: archiv   

zvětšit obrázek

XXIII. ročník festivalu TANEC PRAHA, který proběhne od 6. do 29. června 2011 v Praze a dalších devíti městech ČR, nabídne špičkové zahraniční i domácí soubory, z nichž řada u nás bude hostovat vůbec poprvé. Hlavním lákadlem letošního ročníku je představení SUTRA, které vytvořil v prestižním londýnském divadle Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se sedmnácti mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. „Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst světového turné tohoto úspěšného projektu,“ říká Yvona Kreuzmannová, stojící v čele Tance Praha o. s. Toto dílo doprovázené originální živou hudbou, které již při své londýnské premiéře sklidilo u veřejnosti i publika nesmírný obdiv, uvede TANEC PRAHA třikrát – od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín. O zakončení festivalu, které proběhne 29. června opět v Hudebním divadle Karlín, se postará neméně slavný britský tvůrce Akram Khan se svým souborem. Představí svou nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu.

Na festivalu TANEC PRAHA se letos ve výjimečném počtu sešla velká jména světové taneční scény. O opening se postará Palle Granhøj, dále bude k vidění Louise Lecavalier, ikona současného kanadského tance a bývalá hvězda souboru La La La Human Steps, Crystal Pite, RootlesRoot Company, Compagnia Zappalà Danza a další. Mladá evropská scéna včetně té české se představí v Evropských tanečních laboratořích, které navazují na doporučení mezinárodní jury Aerowaves po zhlédnutí téměř 600 přihlášených děl. Festival nabídne také dětská představení, workshopy i výstavu.
Sidi Larbi Cherkaoui se v choreografii Sutra inspiroval dovedností, silou a duchovností buddhistických mnichů a vytvořil neopakovatelnou taneční podívanou, která vám doslova bere dech. Euroasijský dialog ukazuje rozdílnost obou kultur i schopnost si navzájem porozumět, respektuje specifika obou stran. Dnes již světově proslulý vlámský choreograf ke spolupráci přizval slavného výtvarníka a designéra Antonyho Gormleyho a hudebního skladatele Szymona Brzósku, jehož živá akustická hudba dodává tomuto tanečnímu představení jedinečnou atmosféru. Po boku samotného Sidi Larbi Cherkaoui v něm tančí sedmnáct mnichů z šaolinského kláštera ve věku od 12 do 26 let. Dodržují přísné zásady buddhistického učení, jehož každodenní součástí jsou bojová umění kung-fu a tai chi.
Akram Khan ve své nejnovější choreografii Vertical Road vytvořil se skupinou mimořádných tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu fascinující podívanou inspirovanou mystickou tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího. „Nečekejte gejzír atraktivních efektů, ale soustředěné, potemnělé, nenápadně plynoucí představení, které diváka vtáhne svou celistvostí, dokonalou souhrou choreografie, výtvarného řešení scény, kostýmů i světelného designu a originální hudby. Diváci, kteří dokázali ocenit Alaina Platela či Marie Chouinard, si nesmí tento večer nechat ujít,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.
O zahájení festivalu 6. června se postarají dánští Granhøj Dans, soubor, který české publikum z TANCE PRAHA dobře zná. Granhøj Dans zahájí večer vizuálně-tanečním koncertem Dance me to the end on / off Love, který je inspirován skladbami hudebníka Leonarda Cohena, a po pauze bude pokračovat choreografií, která čerpá z hudebního odkazu skladatele Gustava Mahlera, 2men2mahler. „Živá hudba na scéně podtržená strhujícími výkony kytaristů plyne v dokonalé symbióze s tanečníky, kteří jemně dotvářejí obrazy konvenující hudební předloze. Je v nich respekt, radost i humor, pastva pro oči, uši i duši,“ dodává Yvona Kreuzmannová.
V tzv. Evropských tanečních laboratořích přináší dramaturgie tradičně krátká díla progresivních tvůrců. V první laboratoři to budou například Ferenc Fehér (Maďarsko), Ambra Senatore (Itálie) nebo Roser López Espinosa (Španělsko). V druhé vystoupí vedle DOT504 originální performer Clément Layes (Německo) se svým překvapivým konceptem Allege. V divadle Ponec se dále můžete těšit na večer Louise Lecavalier, která donedávna působila v proslulém souboru La La La Human Steps, či nový projekt řecko-slovenské dvojice RootlessRoot Company. Nebudou chybět ani čeští umělci, kteří se výraznou měrou podílejí na rozrůstajícím se programu v regionálních městech ČR.

30.5.2011 16:05:03 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...