zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slovenské hvězdy po třinácté

Slovenské hvězdy po třinácté

autor: Z webu   

Když v polovině 90.let zahájilo Divadlo bez zábradlí tehdy odvážnou tradici přivážení slovenských umělců do Prahy, nikdo si nemohl být jistý, zda o ně bude zájem. Tato volba se ukázala jako trefa do černého. Slovenští umělci se – dá se říci – objeví dnes v Praze mnohem častěji než dříve, menší festivaly či jednorázové hostovačky dnes fungují od Branického po Národní divadlo. Divadlo bez zábradlí se ale v posledních letech rozhodlo festival rozložit na delší dobu. Takže vypukne sice 23. února, ale poslední představení, resp. koncert uvidíme a uslyšíme až v květnu.

Je to už třináctý ročník festivalu, který probíhá v režii stále stejného pořadatele: Divadlo Bez zábradlí, občanské Sdružení Adria, Hlavní město Praha – ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze. A za podpory ministerstev kultury České i Slovenské republiky a Městské části Praha 1. Jako každý rok nám již byly uděleny záštity nad festivalem, které převzali premiér ČR Mirek Topolánek, premiér SR Robert Fico, ministr kultury ČR Václav Jehlička, ministr kultury SR Marek Maďarič, primátor Prahy Pavel Bém, primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, primátorka Karlových Varů Veronika Vlková, hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel a velvyslanec SR v ČR Ladislav Ballek. Ale to nestačí...festival je přirozeně finančně náročný, proto jsme jako vždycky oslovili tradiční partnery. Ve chvíli, kdy festival je takřka přede dveřmi, opětovně čekáme, jak dopadnou naše žádosti o finanční podporu u spolupořadatele Hlavního města Prahy, zahraničního odboru Ministerstva kultury ČR a Nadace ČEZ. My jsme samozřejmě museli zahájit předprodej vstupenek i přesto, že nemáme v současné době žádnou garanci udělení podpory. Toto se opakuje každý rok a není to pro nás ani pro diváka záviděníhodná situace.

  • I když festival má takříkajíc „duchovní podporu,“ s tou finační je to vždycky dost nejisté.Jsou to každopádně vždycky nervy... Neměla jste někdy pocit, že už toho raději necháte?
    Už několikrát, ale řekli jsme si – tak aspoň ještě tu třináctku a pak se uvidí. Ne, že bychom chtěli rušit festival my, ale možná, že nám to „zruší“ náš tradiční spolupořadatel Hlavní město Praha. Bez finanční podpory se taková věc prostě dělat nedá.
  • Je známo, že dnes už nabízí hostování slovenských umělců kdekdo. Čím jste – kromě zakladatelských zásluh – originální?
    Myslím, že originální je už naše původní koncepce, která si dala za úkol představit nejen slavné soubory, jako je bratislavské Národní divadlo (to s námi spolupracuje od počátku festivalu), Astorku-Korzo 90 či Štúdio L+S, ale také regionální scény z Martina, Nitry, Prešova a dalších měst. Zkrátka, aby si pražští diváci (i z odborných divadelních kruhů) mohli udělat celistvý přehled o tom, co se za ten rok urodilo. S tím také souvisí fakt, že se snažíme přivážet „české premiéry“, tedy opravdu to nejnovější. Samozřejmě, že by bylo jednodušší soustředit se jen na osvědčené hvězdy, o kterých víme, že zaberou a tzv. vyprodají. Ale asi by nám to nedalo, protože i ty mimobratislavské soubory máme moc rádi a myslíme si, že dělají výborné divadlo.
  • Znovu jste zvolili model rozptýlení do delšího časového období...
    Je to už potřetí, kdy festival rozdělujeme na delší období, do tří měsíců. Osvědčilo se nám to, protože lidé, kteří mají o slovenské divadlo zájem, si to mohou lépe rozplánovat. Festival odehrávající se v jednom týdnu se ukázal jako finančně i fyzicky příliš náročný jak pro nás – organizátory, tak i pro diváky. Takže se snažíme hrát co nejvíce o víkendech, protože to umožňuje úspěšné tituly zdvojovat, hrát odpoledne i večer, takže se dostane na více zájemců. A kromě toho je to jednodušší i pokud jde o produkční stránku.
  • A na co se letos mohou pražští diváci těšit?
    Myslím si , že se nám opět podařilo dát opět dohromady reprezentativní program. Bude se opět odehrávat na scéně Divadla Bez zábradlí a vybrané tituly nabídneme také v Městském divadle Karlovy Vary (na tuto část programu přispívá finančně Karlovarský kraj.) A vždycky to tak vyjde, že se nám tam objeví nějaký „leitmotiv“, tentokrát můžeme říci, že jsou to hry českých autorů v provedení slovenských herců. Začínáme 23. února tradičně bratislavským Národním divadlem, a to klasikou Manon Lescaut Vítězslava Nezvala s Táňou Pauhofovou, Marošem Kramárem a Ĺubo Kostelným v režii Juraje Nvoty. 24. února představíme Smočkovo slavné Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, které přiveze Astorka– Korzo 90, pravidelný host našeho festivalu. 13.března přijede Divadlo Andreje Bagára z Nitry s Ibsenovou Hedou Gablerovou.
    Druhá část festivalu je naplánována, tak můžeme alespoň do programu nahlédnout. Zaujalo nás, že v Martině zkoušejí adaptaci novely Michala Viewegha Andělé všedního dne, dělá to i u nás známý režisér Dodo Gombár. V dubnu přijede Štúdio L+S se slavným Garderobiérem, kde excelují Milan Lasica a Bolek Polívka. Ještě v dubnu přivezeme oblíbené Radošinské naivné divadlo s titulem Stvoření světa. Tím činoherní část festivalu skončí, ale ještě v květnu by na závěr měl se svým recitálem vystoupit Miro Žbirka.
  • 18.2.2008 16:02:45 Jana Soprová | rubrika - Festivaly

    Časopis 18 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Festivaly

    Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

    Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

    Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek



    Časopis 18 - sekce

    HUDBA

    Ivan Hlas – 70

    Ivan Hlas – Pramínek času

    Ivan Hlas – Pramínek času
    Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Výtvarné tipy 19. týden

    Věčný Egypt

    Věčný Egypt: Dědictví
    Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i celý článek

    další články...