zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Dítě v Dlouhé zná vítěze

Pohádka o Liazce (Naivní divadlo Liberec)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

21. ročník soutěžní divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé už zná vítěze obou festivalových cen. Cena diváků, udělovaná na základě hlasování po každém představení, se od letošního ročníku nově jmenuje Cena Dítko a jako první ji získalo Naivní divadlo Liberec za inscenaci Pohádka o Liazce v režii Martina Tichého. Vedle divácké ceny uděluje festival také novou cenu odbornou, pojmenovanou po zakladateli Divadla v Dlouhé Janu Bornovi. První Cenu Jana Borny získalo na základě rozhodnutí poroty brněnské Divadlo Polárka za inscenaci František z kaštanu, Anežka ze slunečnic v režii Jana Cimra.

Festivalovou porotu tvořili zástupci Divadla v Dlouhé, Klubu mladých diváků, divadelní kritička a publicistka Nicola Škvarová a dramaturg, režisér a pedagog Luděk Horký, který rozhodnutí poroty odůvodnil: „Cena Dítko změnila svůj kabátek a přejmenovala se na Cenu Jana Borny. Neztratila přitom nic ze svého smyslu, tedy ocenit inscenaci, která byla v kontextu festivalového programu výjimečnou a která zprostředkovala svým divákům autentický divadelní zážitek. Za takovou označila letošní odborná porota inscenaci Divadla Polárka František z kaštanu, Anežka ze Slunečnic. Divadelní adaptace lyrického pohádkového příběhu básníka Radka Malého dobře vystihuje křehkost předlohy a dále ji rozvíjí v situacích a vztazích rázovitých postaviček. Inscenátoři originálně pracují s prostupováním prostor jeviště a hlediště, zprostředkovávají dětem sevřený zážitek, založený na komplexním smyslovém vnímání divadelní poezie. Inscenace vyniká osobitým a vkusným výtvarným stylem a smyslem pro přirozenou interakci s dětským publikem.“

Festival letos nabídl představení sedmi mimopražských divadelních souborů a koncert vážné hudby pro rodiče s malými dětmi. Na dvanáct festivalových akcí si koupilo vstupenku 2 935 převážně malých a mladých diváků, od batolat přes školáky až ke studentům středních škol. Někteří přišli dopoledne se školou, jiní odpoledne s Klubem mladých diváků, další večer či o víkendu s rodiči a prarodiči.
Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Dítě v Dlouhé bylo hledání identity a vlastního místa na světě, ba i na onom světě. Hlavní hrdinové většiny festivalových inscenací se potýkali s otázkami, kým jsou a kam patří, jaké je jejich postavení či životní úkol a také s tím, jak se vyrovnat s dočasností své pozemské pouti.
Autorem ilustrací v katalogu i dalších materiálech letošního ročníku festivalu byl Jaroslav Milfajt, scénograf, kostýmní výtvarník a ilustrátor, který dlouhá léta spolupracoval s režisérem Janem Bornou. Navrhl výpravu pro většinu Bornových inscenací v Dlouhé a také ilustroval pět sbírek jeho básní. V letošním roce se Jaroslav Milfajt stal nositelem Ceny ASSITEJ za dlouhodobý přínos ke scénografii divadla pro děti.
Festival Dítě v Dlouhé pořádá Divadlo v Dlouhé s podporou svého zřizovatele hl. m. Prahy a Ministerstva kultury.

20.5.2019 14:05:33 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Martin Hilský: Jago chce mít moc nad mocnými

Martin Hilský

Letní shakespearovské slavnosti 2025 byly slavnostně zahájeny ve středu 25. června na nádvoří Pražského hradu ...celý článek


Festival Za dveřmi 2025

Plakát festivalu

Praha se už 9. července promění v otevřenou scénu plnou pouličního divadla, hudby a tance. Sedmnáctý ročník me ...celý článek



Časopis 29 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl celý článek

další články...