zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V Plzni začal festival DIVADLO

Z inscenace Strýček Váňa

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ode dneška se západočeská Plzeň stává hlavním městem divadla – začíná 19. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO. Přehlídka nabídne v rámci hlavní části do 18. září řadu výjimečných kulturních zážitků – ať už v podání předních zahraničních souborů z Ruska, Maďarska, Polska či Slovenska nebo jako výběr toho nejlepšího z domácích inscenací za poslední sezónu. Na hlavní část naváže od 19. do 22. září tradiční epilog.

Dne 14. září festival zahájí slavné moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s inscenací STRÝČEK VÁŇA v režii uměleckého ředitele divadla a předního litevského režiséra Rimase Tuminase. Inscenace sbírá nejprestižnější divadelní ocenění jako Mezinárodní Stanislavského cenu 2010 nebo Zlatou masku 2011. Výtvarně působivé obrazy, přesná souhra celého souboru, působící místy baletně artistním dojmem, impozantní herecký výkon Sergeje Makoveckého v hlavní roli, ale i nebývalý smysl pro sarkastické či absurdní pointování některých výstupů učinily z této inscenace událost moskevské sezony i význačných evropských festivalů. Inscenace bude uvedena také v pondělí 12. září ve Státní opeře Praha.

„Velkým, a možná i kontroverzním, zážitkem se stane hostování budapešťského Národního divadla, Nemzeti Színház, s inscenací LED Vladimíra Sorokina,“ říká Kamila Černá, vedoucí dramaturgické rady festivalu. Inscenace o podivném bratrstvu vyvolených v současné Moskvě, kterou nastudoval režisér Kornél Mundruczó, hvězda současné maďarské kinematografie, v koprodukci se souborem divadla Krétakör, předvádí s neobvyklou otevřeností řadu erotických a násilných scén. Představení je díky tomu přístupné až od 18 let.

Z Polska dorazí do Plzně dva soubory: wroclawský Karbido s inscenací Stůl, fascinující kompozicí pro čtyři hudebníky a jeden stůl. „Muži, sedící kolem stolu, na něj bubnují a hrají za pomoci nejrůznějších jednoduchých nástrojů. Jejich produkce má humor i sílu, vtahuje diváky do světa alternativní hudby i dalších možností hudebního divadla,“ líčí Dora Viceníková, členka dramaturgické rady. Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského z Varšavy uvede v Plzni inscenaci ŽENSKÝ CHÓR autorky a režisérky Marty Górnické, která získala několik nominací v kategorii nejlepší polská hudební inscenace a nejlepší alternativní divadlo. Scénář je složen z úryvků z Antigony, citací z děl moderní literatury, filmů a pohádek, ale i z jazykového balastu, který nás dnes obklopuje – reklam, sloganů a bezduchých projevů. „Ženy nejrůznějších profesí i věku mluví, křičí, šeptají, zpívají a jejich společný hlas se stává hudbou,“ doplňuje Viceníková.

Dvoje zastoupení bude mít na letošním festivalu také Slovensko: do Plzně se vrátí Slovenské národné divadlo, tentokrát s inscenací HOLLYROTH (režie: Rastislav Ballek), ve které herec Robert Roth originálně vypráví a zpívá o bizarním osudu spisovatele, překladatele a katolického kněze Jána Hollého. „Hollyroth byl oceněn jako nejlepší slovenská inscenace sezony a Robert Roth získal „Dosku“ za nejlepší mužský herecký výkon,“ zdůrazňuje Kamila Černá. Druhým zástupcem našich východních sousedů se stane divadlo P.A.T., které v koprodukci se Štúdiem 12 z Bratislavy uvede inscenaci M. H. L., dokumentární monodrama inspirované životem a dílem první slovenské profesionální divadelní režisérky Magdy Husákové-Lokvencové, bývalé ženy Gustáva Husáka. Autorka, režisérka i herečka Sláva Daubnerová se stala „Objevem sezony“ v prestižní anketě Dosky 2010, inscenace byla nominovaná i jako „Inscenace sezony“ a byla jí udělená Výroční cena Literárního fondu za režii a herecký výkon.

V rámci přehlídky českého divadla se letos festival soustředí především na mladou režisérskou generaci, jejímiž zástupci jsou například Jan Frič, Jan Mikulášek, Štěpán Pácl, Anna Petrželková a Daniel Špinar. Do Plzně tak přijedou se svými inscenacemi například soubory Divadla Na Zábradlí, Transteatral, Divadla v Dlouhé, Divadla Petra Bezruče, Městského divadla v Kladně, Národního divadla Praha, Divadla Reduta Národního divadla Brno nebo Dejvického divadla. Z hostitelských pak tradičně Divadlo Alfa a Divadlo J. K. Tyla.

Hlavní, především činoherní, program doplní představení alternativního, pohybového či pouličního divadla, současného tance a nového cirkusu, diskuse a výstavy.

13.9.2011 22:09:34 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...