zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 7. týden

Bára Basiková

autor: Lenka Hatašová   

zvětšit obrázek

Ikony Kamila Střihavky (6/10)
Bratři Matěj a Jan Homolovi ze skupiny Wohnout hosty v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Druhá řada cyklu představí opět osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém dílu rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 17.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.2., ČT art., 21.2., ČT art

Bára Best Basic Beat Live
Nejznámější písničky Báry Basikové, která dnes slaví 60 let (1994). Kamera V. Holomek. Režie R. Vodrážka. Zpěvačka a spisovatelka Bára Basiková se narodila v Praze 17. února 1963. Její kariéra populární zpěvačky začala v osmdesátých letech minulého století ve spolupráci se dvěma skupinami – Precedens Martina Němce a Stromboli Michala Pavlíčka. Byla to éra tzv. nové vlny a hudebních experimentů v naší rockové hudbě. První LP deska se jmenovala Doba ledová. V roce 1994 se Bára Basiková proslavila rolí Magdalény v ikonickém zpracování muzikálu A. L. Webbera Jesus Christ Superstar. V 19 letech napsala svůj první román. V témže roce 1994 Česká televize zachytila živě koncert, v němž zpěvačka účinkuje se svou tehdejší skupinou Basic Beat pod vedením M. Němce. Obsahuje jak skladby z minulého období z tvůrčí dílny obou kapelníků, s nimž dosud spolupracovala – Doba ledová, Villa Ada (scat beze slov), Dívčí válka, Souměrná, tak i nový hit Soumrak bohů, a svou osobitou interpretací ozvláštní i starší skladby Pane, vy jste vdova, nebo Eloise (z repertoáru K. Gotta).
Vysílání: 17.2., 20.40 hod., ČT art

Slavná alba: Motörhead – Ace Of Spades
Rockové dílo, které se stalo inspirací pro mnohé muzikanty. Britský hudební dokument. Ve světě rockové hudby má skupina Motörhead své výsadní místo. Stejně tak v historii kapely má své nezastupitelné místo deska Ace of Spades z roku 1980. Vznik a nahrávání písní pro toto album odhalí autentické rozhovory s tehdejšími členy kapely. Ian Lemmy Kilmister, Phil "Philthy Animal" Taylor a "Fast" Eddie Clarke hovoří o životě v divokém a zhýralém světě Motörhead. Kapela navíc znovu zahraje některé ze svých legendárních skladeb. Lesk pořadu jistě dodají i archivní záběry a rozhovory s největšími rockovými osobnostmi, včetně Larse Ulricha a Slashe.
Vysílání: 17.2., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 20.2., ČT art

Revue pro banjo
Staré písničky Divokého západu o věčně zklamaných láskách natočil režisér Zdeněk Podskalský, jehož nedožité sté narozeniny si dnes připomínáme (1963). Účinkují: M. Horníček, W. Matuška, K. Gott, E. Pilarová, J. Jirásková, Z. Salivarová-Škvorecká, M. Kopecký, K. Štědrý, M. Chladil, Inkognito kvartet a další. Scénář J. Škvorecký. Kamera J. Tuzar. Slavný filmový a televizní režisér Zdeněk Podskalský (*18. 2. 1923 – †29. 10. 1993) byl výsostným autorem filmových hitů, hudebních komedií, a muzikálů, k nimž mnohdy psal scénář, a především je opatřoval svými režijními nápady. Jeho tvorba čítá na desítky děl, z filmů od šedesátých let připomeňme komedie Kam čert nemůže, dlouho zakázanou satiru Bílá paní, Světáci, muzikál Noc na Karlštejně, nebo Trhák. Pro tehdejší Československou televizi natočil např. seriál Fantom operety, sérii o Alfonsi Karáskovi, nebo o Ohnivých ženách, cyklus Babiččina krabička, řadu silvestrovských pořadů, komedie Lásky Emanuela Přibyla, Námluvy komtesy Gladioly, Blázinec v prvním poschodí a další. V televizním prostředí vytvořil jedny z prvních revuí Půjčovna talentů a Ztracená revue, a v neposlední řadě byl průkopníkem předchůdce klipu, tzv. televizní písničky (vedle režisérů Roháče, Svitáčka, Rychmana...). Před šedesáti lety vytvořili režisér Z. Podskalský, scenárista Josef Škvorecký a řada populárních zpěváků v čele s W. Matuškou, K. Gottem a E. Pilarovou, a s průvodcem M. Horníčkem pořad pro milovníky lidovek a tradicionálů z dob dobývání amerického západu. Písně o věčných láskách, amerických tulácích, kovbojích a desperátech, s romantikou železnic a vlaků uhánějících do dálek jsou natočeny jako filmové písničky, a tak například ve známém standardu Francka a Johnny uvidíte zpívajícího M. Kopeckého, J. Jiráskovou, J. Líra a jiné. V chajdě drnový si zase užívají W. Matuška a K. Štědrý, K. Gott uhání na koni nebo se plaví na člunu a R. Cortés lká (mimo obraz) nad smrtí známého lupiče Jesseho Jamese... Uvádíme rekonstruovanou verzi, s odstraněnými zvukovými vadami a vyčištěným obrazem. Především se však do této verze vrátily kompletní úvodní titulky, které byly po roce 1968 zkráceny cenzurním zásahem kvůli participaci Josefa Škvoreckého na scénáři.
Vysílání: 18.2., 22.00 hod., ČT art

30.1.2023 10:01:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bavič (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 14. týden

Ikony Kamila Střihavky

Na plovárně s Vladimírem Gumou Kulhánkem
Rozhovor Marka Ebena s legendárním baskytaristou. Režie J. Hojtaš ...celý článek


Portrét art rockové legendy Genesis

Genesis

Genesis
Titulní britská art rocková skupina založená v roce 1967. S více než sto padesáti miliony prodaných ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Holubník - komediální audioseriál pro celou rodinu

Přeba

Tři generace pod jednou střechou vinohradského činžáku. Osm členů rodiny Holubových, z nichž každý má svůj pří celý článek

další články...