zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 50. týden

Josef Abrhám

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Náhlovský a Mladý
V dalším díle cyklu, v němž Luděk Sobota představuje legendárních dvojice komiků, připomínáme nedožité 75. narozeniny Josefa Náhlovského, které by oslavil tuto neděli (2012). Režie J. Wehrenberg. Josef Alois Náhlovský, český herec, komik a bavič, se narodil 15. 12. 1949 v Lomu u Mostu. Dětství prožil u babičky. Na vysoké škole pedagogické vystudoval dějepis a český jazyk. Rok po studiích vyučoval na učňovské škole, nato se stal referentem v kulturním středisku. Už během studií hrál ochotnické divadlo. Jeho kariéru komika a baviče odstartovala jevištní vystoupení v programech skupiny Fešáci. Díky těmto vystoupením se dostal před televizní a filmovou kameru. V televizi účinkoval v zábavných a hudebně zábavných pořadech, ve kterých byl jeho typickou podobou mírně nedůvtipný, ale veselý ňouma s malými brýlemi na nose. Josef Mladý (*2. 2. 1955 - †6. 5. 2018) působil jako moderátor, herec a podnikatel. Do povědomí široké veřejnosti se dostal především vystupováním ve dvojici s Josefem Náhlovským. Úspěch u diváků sklízeli při společných vystoupeních v komediálních i hudebně zábavných pořadech.
Vysílání: 11.12., 10.30 hod., ČT1
Opakování: 16.12., ČT1

Neobyčejné životy - Josef Abrhám
Životní a profesní příběh mimořádné herecké osobnosti, člověka mravního i profesního maximalismu, vybaveného výrazným talentem, od jehož narození zítra uplyne 85 let (2009). Připravili S. Nosková a J. Abrhám ml. Josef Abrhám byl mistrem svého oboru. Jeho postavy na divadle nebo ve filmu i televizi jsou výrazné a dobře zapamatovatelné. Snad proto o něm řekl Jaroslav Vostrý (dramatik, divadelní teoretik, režisér): "On nehrál, on tou postavou byl." Když se v roce 1960 ucházel o první angažmá, profesor Miloš Nedbal mu sdělil: "Už nemusíte nic předvádět, mně stačilo vás vidět, jak jdete po schodech." Přitom Josef Abrhám o sobě tvrdil, že je mu trapné se předvádět. Vytvořil řadu pozoruhodných divadelních, filmových a televizních postav. Vystudoval pražskou DAMU, po jejímž absolvování v roce 1962 hrál tři sezony v Divadle na Vinohradech (tehdy Divadle československé armády). Poté zakotvil, až do roku 1992, v Činoherním klubu, kde si svými výkony získal oblibu i u kritiky. Krátce účinkoval v Národním divadle, ale v srpnu 1994 stálé angažmá v divadle opustil natrvalo. Veřejnost si ho oblíbila především díky jeho rolím ve filmu a televizi. První velkou filmovou roli mu dal v roce 1962 režisér Brynych ve filmu Transport z ráje (1962). Potom následovaly postavy nastávajícího otce ve filmu Křik (1963) a spisovatele Haška, kterou si zahrál ve filmu Velká cesta (1963). Ve filmu Člověk proti zkáze (1989) ztvárnil mimořádným způsobem spisovatele Karla Čapka. Výrazně se projevil i jeho komediální talent a smysl pro ironii – vzpomeňme na snímky jako Marečku, podejte mi pero! (1976), Kulový blesk (1978), Trhák (1980), Vrchní, prchni! (1981) či Jára Cimrman ležící, spící (1983) nebo Andělské oči (1994). Často se objevoval rovněž v pohádkách, tou poslední byl Anděl Páně 2 (2016). V roce 1980 získal Cenu za herecký výkon ve snímku Vrchní, prchni!, v roce 1991 obdržel Cenu ministra kultury za snímek Člověk proti zkáze, o dva roky později získal Českého lva za roli ve snímku Šakalí léta. V roce 2020 obdržel Cenu Thálii za Celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Vysílání: 13.12., 10.30 hod., ČT1

Úsměvy Josefa Abrháma
Hostem J. Hanzlíka byl v roce 1997 skvělý herec a výjimečný člověk Josef Abrhám, který by dnes oslavil 85. narozeniny. Režie P. Vantuch. Jeho jméno je spojeno hlavně se zlatou érou Činoherního klubu, i když většině z nás se vybaví filmy jako Vrchní, prchni!, Svatební cesta do Jiljí, nebo Jára Cimrman ležící, spící a mnoho dalších. Komici mají různé typické rekvizity a Josef Abrhám měl štěstí na humorné scény s jídlem. Toho využil před více než padesáti lety režisér Oldřich Lipský ve své experimentální komedii Happy end, která se celá odehrávala pozpátku. Abrhám hrál i v dalších filmech dvojice Smoljak-Svěrák: „Marečku, podejte mi pero!“, Kulový blesk, či Rozpuštěný a vypuštěný. Výrazné role měl například v Konci starých časů podle Vladislava Vančury a v televizních inscenacích Jak je důležité míti Filipa nebo Pan Pickwick. Jeho herecké mistrovství si připomene v řadě ukázek. Letos by oslavil 85. narozeniny.
Vysílání: 14.12., 08.55 hod., ČT1
Opakování: 20.12., ČT1

Kohoutoviny
Legendární komik Jára Kohout, od jehož narození včera uplynulo 120 let, vzpomíná na své životní a umělecké úspěchy i prohry (1991). Spoluúčinkují: J. Suchý, O. Suchý a další. Režie I. Misař. Připomeňme si zajímavého a všestranného umělce Járu Kohouta v medailonu, který natočili ostravští tvůrci v roce 1991. Legendární komik vzpomíná na své začátky divadelní, kabaretní i filmové a na své působení v Americe. Spoluúčinkují Jiří Suchý i Ondřej Suchý. Ve střihovém pořadu zazní i několik písniček z repertoáru tohoto umělce.
Vysílání: 10.12., 22.30 hod., ČT art

2.12.2024 09:12:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 4. týden

Milan Uhde

Úsměvy Jiřího Lábuse
Dnes Jaromír Hanzlík přivítá svérázného herce a komika, který v těchto dnech oslaví 75 ...celý článek


Legendární inscenace z Činoherního klubu

Boleslav Polívka a Ondřej Vetchý

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho
Nejúspěšnější hra Ladislava Smočka o lidumilovi, který se málem stane ...celý článek


Divadelní tipy 5. týden

Jan Werich

Jan Werich: Když už člověk jednou je...
Významný divadelní i filmový herec a dramatik, od jehož narození ...celý článek



Časopis 04 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Strejda Čtvrtek a Diagnóza PZ

Strejda Čtvrtek

Strejda Čtvrtek
Klasik moderní české pohádky, tvůrce Rumcajse s Mankou i Křemílka s Vochomůrkou ve vzpomínk celý článek

další články...