zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne 30 let, vzpomínají R. Hrušínský ml., J. Hrušínský, S. Beneš, R. Brzobohatý, J. Menzel, T. Pištěk, M. Kocáb, R. Lukavský a další (2002). Režie J. Niubó. Pohledem režiséra Jordi Niubó si připomínáme klíčové životní situace velkého českého herce Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 30 let. Rozhovory s pamětníky doplňují autentické materiály z rodinného archivu, ukázky z filmů a divadelních představení. O své zážitky s tímto výjimečným člověkem se ve vzpomínkách podělí synové Rudolf Hrušínský ml. a Jan Hrušínský, dále pak S. Beneš, R. Brzobohatý, J. Menzel, T. Pištěk, M. Kocáb, R. Lukavský a další.
Vysílání: 12.4., 10.35 hod., ČT1

Úsměvy Rudolfa Hrušínského
Zdeněk Svěrák představí významného herce Rudolfa Hrušínského, od jehož odchodu právě dnes uplynulo třicet let (1995). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech zavzpomínáme na Rudolfa Hrušínského staršího. Herce, který ze svého čtyřiasedmdesátiletého života odkrojil šedesát let pro divadelní, filmovou a televizní práci. Pro svůj lidský a vyzrálý herecký projev byl často srovnáván s velikány jakými byli Jean Gabin či Spencer Tracy. Ti, kdo ho znali, potvrdí, že to byl nejen charakterní herec, ale i charakterní člověk.
Vysílání: 13.4., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 19.4., ČT1
Opakování: 16.4., ČT2., 18.4., ČT2

Grandsupertingltangl (10/14) - Osvobození
S Jiřím Suchým a Janem Werichem o písničkách, Jaroslavu Ježkovi a Osvobozeném divadle (1970). Kamera J. Pipka. Scénář a režie I. Soeldner. V roce 1970 se průvodce cyklu Grandsupertingltangl J. Suchý sešel s J. Werichem, aby si popovídali o písničkách z éry Osvobozeného divadla, které byly inspirací i pro divadlo Semafor. Pánové se věnují především historii vzniku písniček a autorovi hudby J. Ježkovi a povídání je doprovázeno ukázkami z filmů, v nichž zazněly ty dnes už zlidovělé – Stonožka, Nikdy nic nikdo nemá, Ezop a brabenec, Pochod stoprocentních mužů, Šaty dělaj člověka a další. Písničky pocházejí z prvorepublikových filmů Hej rup!, Svět patří nám, U nás v Kocourkově, Peníze nebo život a Pudr a benzín.
Vysílání: 14.4., 20.20 hod., ČT art

Pocta V+W
Jiří Suchý vzpomíná na jedny z nejvýraznějších uměleckých a autorských osobností naší kultury minulého století: Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Jejich výjimečnou tvorbu rovněž připomenou: E. Pilarová, J. Vinklář, J. Adamová, bratři Ebenové, J. Molavcová, J. Dvořák, M. Lasica a další (2005). Režie V. Polesný. Jiří Voskovec a Jan Werich byli jedněmi z nejvýraznějších uměleckých autorských osobností československé kultury minulého století. Potkali se již během studia na gymnáziu, v meziválečném období založili a působili v Osvobozeném divadle, kde vznikla řada nezapomenutelných her, mezi nimi Vest pocket revue nebo Balada z hadrů. Na poli kinematografie je nutné zmínit především filmy Pudr a benzín, Peníze nebo život nebo Hej rup!, všechny natočené v dekádě 30. let 20. století. Jejich nadčasové dílo je stále aktuální, a to i díky specifickému a inteligentnímu humoru, originalitě a široké tematické i formální škále. Jiří Suchý v komponovaném pořadu zavzpomíná na tyto výjimečné umělce, kteří ovlivnili celé generace diváků. Společně s ním přijde Voskovce a Wericha připomenout i celá řada jejich přátel a spolupracovníků. Mezi nimi Jaroslava Adamová, jejíž herectví je s Janem Werichem nerozlučně spjato. Dále pak zpěvačka Eva Pilarová, režisér Jiří Menzel, herci Josef Vinklář a Martin Štěpánek a řada dalších. Pořad je složen z výjimečných vzpomínek výše zmíněných hostů, archivních záznamů a fotografií, které doplňuje řada nezapomenutelných písní Voskovce a Wericha.
Vysílání: 14.4., 20.50 hod., ČT art

8.4.2024 16:04:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 22. týden

Petr Kostka

Písničky Vinohradských
Zpívají herci Divadla na Vinohradech: J. Hanzlík, P. Haničinec, M. Stropnický, G. Vr ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Piš, Kafka, piš!

Piš, Kafka, piš!
Franz Kafka a jeho dílo s groteskní nadsázkou a humorem. Zachycením pozadí vzniku originál ...celý článekČasopis 22 - sekce

HUDBA

Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Musica Antiqua Praha komplet všech alb

Přebal kompletu

V roce 1982 založil hudebník a muzikolog Pavel Klikar soubor Musica Antiqua Praha, který se rychle stal zjeven celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St celý článek

další články...