zvláštní poděkování
Volný.cz

Cesty víry: Opatrní

Cesty víry: Opatrní
Laici a budoucnost církve. Režie A. Lederer (Premiéra). Marie Opatrná je proděkankou Katolické teologické fakulty v Praze. Vystudovala kunsthistorii a přednáší dějiny křesťanského umění. Michal Opatrný je vedoucím katedry etiky, psychologie a charitativní práce na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ve své vědecké práci se zaměřuje na pastorální teologii. Tu v praxi naplňuje při své jáhenské praxi. Má ženu a tři děti. Dominik Opatrný působí na Cyrilometodějské teologické fakultě v Olomouci.

Na práci laiků v církvi se podíváme i očima jejich tatínka Martina, který je také jáhnem, ale i očima strýčka-kněze a známého teologa Aleše Opatrného, který říká: “Já si často kladu otázku – jak to, že ty bráchovy děti se drží víry. My jsme do toho s bráchou vpluli odmalička a nebylo to bez krizí. Víra není samozřejmá záležitost. Když si lidé stěžují na své dospělé děti, já říkám – zatím je to jen druhý obraz pátého dějství. Vyčkejme, uvidíme.“
V příběhu rodiny Opatrných se režisér dotýká dvou aktuálních otázek – úlohy a možnosti uplatnění laiků v římskokatolické církvi, ve které je vztah k jejich aktivní úloze stále trochu opatrný, ale i významu rodiny v předávání úhlu pohledu na život a vztahu k víře. Hlavními hrdiny jsou tři sourozenci, kteří jsou prací i osobním životem spojeni s církví. Všichni tři jsou ale laici.
Vysílání: 08.3., 13.30 hod., ČT2
Opakování: 09.3., ČT2., 10.3., ČT2., 14.3., ČT2

24.2.2020 13:02:15 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra