zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Na Plzeňsku se přemnožily sochy

Z tvorby Bartoloměje Štěrby

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Na Plzeňsku se přemnožily sochy – mohl by znít titul z tisku. Opravdu, v krajině proslulé kamenosochařskou tradicí není nic zvláštního najít pěkné barokní sochy v malých obcích a sám Manětín se považuje přímo za galerii barokního sochařství. Když projíždíme obcí Nečtiny, padne náš zrak bez většího zájmu rovněž na barokní sochy na návsi. Ale najednou zbystříme pozornost, něco s nimi není v pořádku. Barokní světec jen z půlky vyrůstá na podstavci, nymfa je obklopena neurčitým monstrem, vedle čínský drak a tyhle hlavy se sem snad zatoulaly z Velikonočních ostrovů nebo Mexika. Kde se ty věci vzaly v takové díře, napadne snad každého. A teď teprve zahlédneme pomačkaný plakát avizující Mezinárodní sochařské sympozium a vše je hned jasné.

Z podnětu nečtinského rodáka sochaře Bartoloměje Šterby zorganizovala obec v roce 2006 sochařské sympozium, o jehož pokračování se vůbec neuvažovalo. Letos Nečtiny slaví 840 let své existence a to byl také důvod, proč úspěšnou akci zopakovat. Mezi 20. červnem a 11. červencem vytvořila mezinárodní skupina – 4 Češi a 7 cizinců – např. Albert Argon Reges z Mexika, Rahul Amin Kajol z Dánska, Gustav Meyer z Německa, Zhao Fei z Číny osm pískovcových a tři dřevěné sochy symbolizující lidské vlastnosti jako je odevzdanost, nevinnost, krása, které budou do příštího jara zdobit nečtinskou náves. Pak by měly být přemístěny na novou pěší stezku propojující dvě místní historické památky, kapličku a kostel sv. Anny. Jako u prvního ročníku ani tentokrát se nepředpokládá, že by se sympozium konalo i příští rok, což by určitě byla škoda, zvláště když i samotná obec je součástí tradice a fungují zde dvě kamenosochařské dílny.

Na další nové sochy se můžeme podívat do Kozojed, kde dnes iniciátor sympozií sochař Bartoloměj Šterba žije a má svůj ateliér. Se svými přáteli vytvořil přes dvacet soch, které věnoval obci, a tak se před hospodou nachází DÉMON ALKOHOL, před školou DĚTI, před hřbitovem ANDĚL a v nedaleké obci Borek kamenný vodník na návsi.

Novou úrodu soch sklidilo také město Nepomuk. Ve třech červencových týdnech tvořili dva řezbáři a tři sochaři na nepomuckém náměstí přímo před zraky chodců svá díla – např. student AVU Marek Škubal ZEN PRO JINOU HLAVU, Hanuš Laner KONKRÉTNÍ KRAJINU v rámci 12. ročníku sochařského a řezbářského sympozia. Výtvory z předešlých ročníků jsou rozestavěny po Nepomuku, okolních obcích a také přímo v krajině a to nejlepší místo pro ty letošní se stále ještě hledá. Není to jednoduché, protože okolí dotváří z velké části umělecký účinek sochy.

27.8.2009 23:08:18 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy